Lądowisko Sochaczew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lotnisko Sochaczew-Bielice)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lądowisko Sochaczew
Państwo  Polska
Miejscowość Bielice
Typ samolotowe
Właściciel Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych
Zarządca Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych
Rok otwarcia 2014
Kod ICAO EPSO
Strefa czasowa UTC +1
Położenie na mapie gminy Sochaczew
Mapa lokalizacyjna gminy Sochaczew
Lądowisko Sochaczew
Lądowisko Sochaczew
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Lądowisko Sochaczew
Lądowisko Sochaczew
Ziemia 52°11′55″N 20°17′23″E/52,198611 20,289722

Lądowisko Sochaczew – samolotowe lądowisko w Bielicach, w gminie Sochaczew, w województwie mazowieckim. Lądowisko należy do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Powstało na terenie powojskowego lotniska.

Lądowisko figuruje w ewidencji lądowisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego od 2014 pod numerem 287[1].

Historia starań o powstanie portu[edytuj]

W 2003 roku rząd Polski z uwagi na wyczerpujące się rezerwy portu lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podjął w próbę wyłonienia najlepszej lokalizacji w celu uruchomienia nowego portu lotniczego do obsługi ruchu międzynarodowego w centralnej Polsce. Wśród siedmiu rozpatrywanych lokalizacji, propozycja wykorzystania wojskowego lotniska w Sochaczewie była jedną z najpoważniejszych.

Jako że rząd nie powziął ostatecznej decyzji, a władze dostrzegły w znajdującym się na ich terenie porcie lotniczym ogromne możliwości rozwoju dla regionu, władze samorządowe oraz Stowarzyszenie Port Lotniczy Sochaczew podjęły starania o przekształcenie istniejącego lotniska wojskowego w port lotniczy dla tanich linii lotniczych, ruchu czarterowego oraz przewozów cargo. W opinii samorządu oraz stowarzyszenia pozwoli to wykorzystać ogromny majątek istniejącego obiektu lotniskowego w Sochaczewie. Obecnie powzięto decyzję o utworzeniu spółki prawa handlowego, która doprowadzi do utworzenia przyszłego portu.

Marszałek Mazowsza Adam Struzik, burmistrz Bogumił Czubacki i wójt Mirosław Orliński podpisali 19 października 2006 akt notarialny powołujący spółkę Mazowiecki Port Lotniczy Sochaczew. Miasto i gmina mają w niej po 33% udziałów a województwo – 34%.

Przypisy