Lotnisko Sochaczew-Bielice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Port lotniczy Sochaczew-Bielice
Państwo  Polska
Miejscowość Sochaczew
Typ cywilne
Kod ICAO EPSO
Strefa czasowa UTC +1
Wysokość 79 m n.p.m.
Drogi startowe
Kierunek 10/28: Asfaltobeton, 2500 m
Położenie na mapie gminy Sochaczew
Mapa lokalizacyjna gminy Sochaczew
Port lotniczy Sochaczew-Bielice
Port lotniczy Sochaczew-Bielice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Port lotniczy Sochaczew-Bielice
Port lotniczy Sochaczew-Bielice
Ziemia 52°11′55″N 20°17′23″E/52,198611 20,289722
Strona internetowa

Mazowiecki Port Lotniczy Sochaczew – planowany port lotniczy usytuowany na zachód od Warszawy. Obecnie trwają starania władz samorządowych Mazowsza i Sochaczewa oraz sąsiednich gmin o przekształcenie portu wojskowego w Sochaczewie w cywilny port lotniczy dla aglomeracji Warszawy i Łodzi.

Historia starań o powstanie portu[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku rząd Polski z uwagi na wyczerpujące się rezerwy portu lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podjął w próbę wyłonienia najlepszej lokalizacji w celu uruchomienia nowego portu lotniczego do obsługi ruchu międzynarodowego w centralnej Polsce. Wśród siedmiu rozpatrywanych lokalizacji, propozycja wykorzystania wojskowego lotniska w Sochaczewie była jedną z najpoważniejszych.

Jako że rząd nie powziął ostatecznej decyzji, a władze dostrzegły w znajdującym się na ich terenie porcie lotniczym ogromne możliwości rozwoju dla regionu, władze samorządowe oraz Stowarzyszenie Port Lotniczy Sochaczew podjęły starania o przekształcenie istniejącego lotniska wojskowego w port lotniczy dla tanich linii lotniczych, ruchu czarterowego oraz przewozów cargo. W opinii samorządu oraz stowarzyszenia pozwoli to wykorzystać ogromny majątek istniejącego obiektu lotniskowego w Sochaczewie. Obecnie powzięto decyzję o utworzeniu spółki prawa handlowego, która doprowadzi do utworzenia przyszłego portu.

Powołanie portu[edytuj | edytuj kod]

Marszałek Mazowsza Adam Struzik, burmistrz Bogumił Czubacki i wójt Mirosław Orliński podpisali 19 października 2006 akt notarialny powołujący spółkę Mazowiecki Port Lotniczy Sochaczew. Miasto i gmina mają w niej po 33% udziałów a województwo – 34%.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]