Afryka Południowo-Zachodnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Suidwes-Afrika
Südwestafrika
South-West Africa

Afryka Południowo-Zachodnia
1915–1990
Flaga
Godło
Flaga Godło
Położenie
Język urzędowy angielski, afrikaans, niemiecki
Stolica Windhuk
Typ państwa Terytorium mandatowe
waluta Rand (R)
mandat południowoafrykański 1915
Niepodległość 21 marca 1990
Kod samochodowy SWA

Afryka Południowo-Zachodnia (ang. South-West Africa) – nazwa Namibii w latach 1884–1990.

W latach 1884–1915 terytorium obecnej Namibii znajdowało się pod kontrolą niemiecką (jako Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia, niem. Deutsch Süd-West Afrika).

W 1915 kontrolę nad Afryką Południowo-Zachodnią przejął Związek Południowej Afryki, który w 1920 otrzymał od Ligi Narodów mandat nad tym terytorium.

Po II wojnie światowej Związek Południowej Afryki nie zgodził się na przekształcenie Afryki Południowo-Zachodniej w terytorium powiernicze ONZ. Tym samym stała się ona faktyczną kolonią RPA. Doprowadziło to do zaostrzenia się konfliktu między rządem południowoafrykańskim a miejscowymi ruchami niepodległościami, zwłaszcza z powstałym w 1960 SWAPO.

W 1966 Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję odbierającą RPA mandat nad Afryką Południowo-Zachodnią. W 1971 Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał południowoafrykańską kontrolę nad tym regionem za nielegalną.

Ostatecznie terytorium Afryki Południowo-Zachodniej uzyskało niepodległość w 1990, zmieniając nazwę na Namibia.

Początkowo do terytorium Afryki Południowo-Zachodniej nie należał obszar Walvis Bay, który od 1878 był kolonią brytyjską. W 1921 został on jednak włączony do Afryki Południowo-Zachodniej, aczkolwiek RPA rościła sobie do niej specjalne prawa. Walvis Bay pozostało pod kontrolą RPA aż do 1994.