Ludwig Wilhelm Brüggemann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ludwig Wilhelm Brüggemann (ur. 1 marca 1743 r. w Dobrzanach (Jakobshagen), zm. 1 marca 1817 r. w Szczecinie) – niemiecki pastor protestancki, pisarz i geograf.

Brüggemann był synem dobrzańskiego pastora i zarazem sędziego związku Prowincji Pruskiej. W wieku 22 lat idąc w ślady ojca również został pastorem w Gielsdorf, ale wkrótce przeniósł się do Berlina, gdzie znajdowała się wolna posada pastora w parafii garnizonowej. W krótkim czasie został guwernerem i nauczycielem siostry króla Fryderyka II, księżniczki Amelii. Przebywając na dworze królewskim założył stowarzyszenie czytelników literatury angielskiej, do którego dołączyli Johann Joachim Spalding i Wilhelm Abraham Teller.

W roku 1773 Brüggemann został kapelanem kościoła zamkowego w Szczecinie oraz członkiem konsystorza Prowincji Pomorskiej, które to funkcje sprawował aż do swojej śmierci w 1817 r.

Ludwig William Brüggemann był człowiekiem posiadającym rozległą wiedzę w dziedzinie literatury klasycznej, zarówno greckiej jak i łacińskiej. Pasjonował się twórczością Cycerona. Anton Friedrich Büsching tworząc dzieło opisujące Branderburgię zainspirował go do stworzenia podobnego opracowania dotyczącego Prowincji Pomorskiej. W przygotowanie opisu Pomorza zostały zaangażowane zarówno instytucje świeckie jak i kościelne. Brüggemannowi nadsyłano informacje aktualne jak i archiwalne; z urzędów jak i z parafii. Miał zwyczaj potwierdzać informacje świeckie w parafiach, a parafialne w lokalnych urzędach. Nie jest znany dokładny czas tworzenia opisu Pomorza. Po ukończeniu był to najdokładniejszy dokument opisujący ziemie pomorskie i przez wiele lat posiadał ogromne znaczenie urzędowe dla korzystających z niego władz. Dopiero przeprowadzenie reform pruskich na początku XX wieku spowodowały dezaktualizację zawartych w opisie danych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan M. Piskorski, Bogdan Wachowiak, Edward Włodarczyk Szczecin, zarys historii. PTPN Poznań 2002. ​ISBN 83-7063-338-2