Ludwik Chmura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ludwik Chmura
Data i miejsce urodzenia

1936
Grodzisko Górne

Data i miejsce śmierci

22 września 2008
Rzeszów

Prezydent Rzeszowa
Okres

od 1 kwietnia 1983
do 5 lutego 1990[1]

Przynależność polityczna

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Poprzednik

Mieczysław Chudzik

Następca

Zdzisław Banat

Ludwik Chmura (ur. 1936 w Grodzisku Górnym, zm. 22 września 2008 w Rzeszowie) – polski inżynier, w latach 1983–1990 prezydent Rzeszowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Żołyni studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach na Wydziale Elektrycznym, gdzie w roku 1960 uzyskał dyplom magistra inżyniera. Założyciel dzisiejszego „Elektromontażu-Rzeszów”. Przed objęciem funkcji prezydenta był dyrektorem Rzeszowskiego Zjednoczenia Budownictwa[2].

Ludwik Chmura był ciekawą osobowością na tle szarzyzny PRL-u i bodaj pierwszym prezydentem miasta, który nie krył się w cieniu I sekretarza KW PZPR, ale umiał mówić własnym głosem i "stawiać na swoim". Niewątpliwie należał do grona zapaleńców i patriotów lokalnych, i mimo że namaszczony do pełnienia funkcji z ramienia "przewodniej siły narodu", faktycznie stronił od polityki, a koncentrował się na rozwoju i rozbudowie miasta.[potrzebny przypis] Za jego kadencji prócz wielu mniejszych inwestycji powstały w Rzeszowie m.in. elektrociepłownia i oczyszczalnia ścieków na Pobitnym (obecne osiedle Załęże) oraz spory fragment ulic w ciągu południowej obwodnicy centrum miasta (al. Witosa oraz al. Batalionów Chłopskich od ul.Dąbrowskiego do ronda koło szpitala MSWiA na ul.Krakowskiej). Ludwik Chmura dążył do uczynienia z Rzeszowa miasta nowoczesnego, doganiającego szybko większe ośrodki w kraju i pozytywnie kojarzonego w Polsce[3].

Jego wielkim i niespełnionym marzeniem było wprowadzenie do komunikacji miejskiej Rzeszowa nowoczesnej trakcji tramwajowej (temu m.in. służyły przebudowy ulic Krakowskiej i Okulickiego – ówczesnej Bieruta). Postulat ten znalazł się nawet w programie wyborczym kandydatów PRON do Miejskiej Rady Narodowej w Rzeszowie w 1984 roku[4].

Po roku 1990 był m.in. dyrektorem rzeszowskiego oddziału firmy EXBUD (obecnie jeden z oddziałów Skanska Rzeszów).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Na podstawie Serwisu Informacyjnego Urzędu Miasta Rzeszowa.
  2. Na podstawie www.nowiny24.pl.
  3. Na podstawie wspomnień mieszkańców oraz artykułów i publikacji L.Ch. dostępnych m.in. w Towarzystwie Przyjaciół Rzeszowa/.
  4. Na podstawie wspomnień oraz numerów archiwalnych Gazety Codziennej Nowiny, m.in. z maja 1984 roku [1].