Mühlkreisbahn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa nr 258 01
Linz UrfahrAigen-Schlägl
Dane podstawowe
Zarządca ÖBB
Numer linii 258 01
Długość 57,784 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna brak
Prędkość maksymalna 80 km/h
Zdjęcie LK258 01
Portal Transport szynowy

Linia Mühlkreisbahn – lokalna, jednotorowa, niezelektryfikowana linia kolejowa, leżąca w kraju związkowym Górna Austria, łącząca dworzec Linz Urfahr w Linzu z miejscowością Aigen-Schlägl, w której to znajduje się stacja końcowa tej linii.

Tabor[edytuj | edytuj kod]

W roku 1888 do obsługi linii zakupiono pięć lokomotyw parowych, wyprodukowanych przez firmę "Krauss", nazwanych kolejno "UHRFAHR", "AIGEN", "LINZ", "NEUFELDEN" i "ROHRBACH" od nazw miejscowości znajdujących się na szlaku linii. Po wcieleniu linii do c.k. Kolei Państwowych przemianowano lokomotywy na klasę "94" i oznaczono kolejno jako 94.61-65, a począwszy od roku 1905 jako klasę 494. W latach 90. dwudziestego wieku do obsługi pociągów pasażerskich używano lokomotyw serii 2043[1], obecnie (2016) pociągi pasażerskie prowadzone są przy użyciu szynobusów klasy 5047, a począwszy od roku 2005 również dwuczłonowymi pociągami klasy 5022 (wersja Siemens Desiro dla kolei austriackich)[2].

Linzer Verbindungsbahn[edytuj | edytuj kod]

Do linii Mühlkreisbahn zalicza się również łącznik kolejowy pomiędzy stacją Linz Urfahr oraz stacją rozrządową Linz Vbf, dzięki czemu możliwa jest bezpośrednia komunikacja z kolejami Westbahn (Austria). długości 9,4 km, biegnący w całości na terenie miasta. Początkowo tory biegną wzdłuż ulicy Reindlstraße, następnie skręcają na południe, krzyżują się z torami tramwajowymi i biegną dalej przez Eisenbahnbrücke (niem. "most kolejowy"). Most ten jest współużytkowany przez ruch kolejowy i samochodowy, przy czym w czasie przejazdu pociągu jest on zamykany dla ruchu samochodowego. W dni robocze przez łącznik przejeżdżają średnio dwa pociągi towarowe.

Pociąg na moście Eisenbahnbrücke

Przypisy[edytuj | edytuj kod]