Małżeństwo osób tej samej płci w Danii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Status prawny związków osób tej samej płci w Europie:

     Małżeństwo

     Rejestrowany związek partnerski

     Konkubinat

     Konstytucja definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny

     Związki jednopłciowe nieuznawane

Małżeństwa osób tej samej płci są legalne w Danii od 15 czerwca 2012. Ustawa legalizująca takie małżeństwa została przyjęta przez parlament 7 czerwca 2012 i podpisana przez królową 12 czerwca 2012. Dania stała się tym samym jedenastym krajem na świecie, który przyznał parom jednopłciowym prawo do zawarcia małżeństwa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 2006 pięciu duńskich socjalliberałów przedstawiło rządowi rezolucję, by sporządzić projekt ustawy dotyczący neutralnych płciowo małżeństw. Nad rezolucją debatowano w parlamencie. Przeciwna rezolucji była konserwatywna koalicja rządząca[1]. Ówczesna minister rodziny, Carina Christensen, tłumaczyła, że osoby żyjące w związku partnerskim już mają takie same prawa jak małżeństwa z wyjątkiem możliwości zawarcia małżeństwa w kościele, a zatem małżeństwa neutralne płciowo nie są potrzebne.

W styczniu 2008 Lone Dybkjær z Det Radikale Venstre raz jeszcze wezwała do wprowadzenia neutralnych płciowo małżeństw (duń. kønsneutrale ægteskaber)[2].

Kopenhaska burmistrz do spraw kultury i rekreacji, Pia Allerslev, z liberalno-konserwatywnej, rządzącej wówczas partii Venstre, publicznie poparła małżeństwa osób tej samej płci. To samo uczyniła burmistrz Kopenhagi, Ritt Bjerregaard[3].

W czerwcu 2010 parlament raz jeszcze debatował nad projektem ustawy proponowanym przez ówczesne partie opozycyjne. Projekt został odrzucony stosunkiem głosów 57-52[4].

W październiku 2011 Manu Sareen, minister równości i spraw kościelnych w nowym duńskim rządzie, ogłosił, iż rząd planuje zalegalizować małżeństwa jednopłciowe wiosną 2012[5]. 18 stycznia 2012 rząd opublikował dwa projekty ustaw. Pierwszy z nich wprowadza definicję małżeństwa jako neutralnego płciowo i zezwala na zawarcie małżeństwa jednopłciowego albo w urzędzie albo w Kościele Danii. Zawarte wcześniej związki partnerskie będą miały możliwość zamiany ich na małżeństwa, a zawarcie nowych związków partnerskich stanie się niemożliwe. Drugi projekt natomiast daje każdemu duchownemu i duchownej możliwość odmowy udzielenia małżeństwa parze jednopłciowej. Inne wspólnoty religijne także będą miały możliwość udzielenia takich małżeństw, jednak nie zostaną do tego zobowiązane. Projekty były w fazie konsultacji do 22 lutego 2012[6][7].

14 marca 2012 rząd złożył obydwa projekty do parlamentu.[8][9][10][11] Obie ustawy zostały uchwalone 7 czerwca 2012 i podpisane przez królową 12 czerwca. Weszły one w życie 15 czerwca 2012.[12][13][14][15][16]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]