Małżeństwo osób tej samej płci w Izraelu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sytuacja prawna osób homo-biseksualnych na świecie
Sytuacja prawna osób homo- i biseksualnych na świecie

Kontakty homoseksualne legalne

     Małżeństwo osób tej samej płci

     Rejestrowane związki partnerskie lub konkubinaty

     Uznawanie małżeństw osób tej samej płci zawartych za granicą

     Ograniczone uznawanie małżeństw osób tej samej płci na poziomie federalnym

     Związki jednopłciowe nieuznawane prawnie

Kontakty homoseksualne nielegalne

     Ograniczenie swobody wypowiedzi

     De iure nielegalne, de facto nie wszczyna się postępowania

     Kara więzienia

     Dożywotnie pozbawienie wolności

     Kara śmierci

Od 2006 roku Izrael uznaje na swoim terytorium małżeństwa osób tej samej płci zawarte za granicą, choć na jego terytorium pary homoseksualne nie mają możliwości zawarcia takiego małżeństwa.

Rozpoznawanie małżeństw osób tej samej płci w Izraelu zawartych poza jego granicami jest następstwem wydanego 29 listopada 2006 roku przez Sąd Najwyższy Izraela orzeczenia w sprawie wniesionej przez pięć gejowskich par, które uprzednio wzięły ślub w Kanadzie. Pary te złożyły petycje do sądu wyższej instancji z wnioskiem o zarejestrowanie ich związków na terenie kraju przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Petycje te zostały wsparte przez Stowarzyszenie na rzecz Praw Obywatelskich w Izraelu[1]. Siedmioosobowy skład Sądu Najwyższego wydał stosunkiem głosów 6:1 orzeczenie nakazujące Ministerstwu przychylenie się do wniosku par.

Obecnie jednopłciowe pary zaślubione na terenach, gdzie małżeństwa homoseksualne są legalne (Holandia, Belgia, Hiszpania, Kanada i Massachusetts), na terytorium Izraela są rejestrowane jako małżeństwa[2].

Rejestracja małżeństw osób tej samej płci oraz przeciwnej płci zawartych za granicą służy celom statystycznym, nie mniej z praktycznego punktu widzenia nadaje te same prawa co w przypadku małżeństw zawartych w Izraelu. Większość z tych praw (prócz ułatwień podatkowych oraz możliwości pełnej adopcji dzieci) była jednakże już wcześniej w kraju zapewniana parom homoseksualnym w ramach konkubinatów zalegalizowanych w 1994 roku[3][4].

Pierwszym małżeństwem homoseksualnym zarejestrowanym w Izraelu było małżeństwo Avi’ego i Binyamina Rose, zawarte w Kanadzie.

Legalizacja małżeństw osób tej samej płci w Izraelu jest obecnie mało prawdopodobna, gdyż w kraju nie można zawrzeć cywilnych małżeństw, a jedynie religijne. Ponadto nad instytucjami małżeństwa i rozwodu wyłączną kontrolę sprawuje ortodoksyjny rabinat, niechętny małżeństwom homoseksualnym[5].

Innymi krajami uznającymi małżeństwa osób tej samej płci zawarte za granicą i bez prawa do zawarcia takich małżeństw wewnątrz danego kraju lub stanu są Antyle Holenderskie i Aruba (terytoria zależne Holandii uznające małżeństwa homoseksualne zawarte w Holandii i za granicą) oraz w amerykańskich stanach Nowy Meksyk, Nowy Jork i Rhode Island (uznających małżeństwa osób tej samej płci zawarte w stanach Massachusetts, Kalifornia i za granicą).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]