Machowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Machowa
Droga krajowa nr 94 w Machowej
Droga krajowa nr 94 w Machowej
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat dębicki
Gmina Pilzno
Liczba ludności (2011) 776[1][2]
Strefa numeracyjna 14
Kod pocztowy 39-220
Tablice rejestracyjne RDE
SIMC 0826220
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Machowa
Machowa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Machowa
Machowa
Ziemia50°00′44″N 21°12′43″E/50,012222 21,211944

Machowawieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim, w gminie Pilzno[3][4].

Machowa położona jest przy drodze krajowej nr 94, około 7 km na zachód od Pilzna. Graniczy z Pilznem, Łękami Dolnymi, Łękami Górnymi, Podlesiem, Pogórską Wolą, Żdżarami i Lipinami. W latach 1975–1998 Machowa administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.

Miejscowość jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Trójcy Przenajświętszej należącej do dekanatu Pilzno w diecezji tarnowskiej.

Machowa była wsią prywatną, z właścicieli zapisali się w jej dziejach m.in. Maciej Niemyski, fundator budowy kościoła z 1778 roku oraz hrabiowska rodzina Ankwiczów, władająca Machową od początku XIX wieku. Pochodziła z niej córka hr. Stanisława Ankwicza i Anny z Łępickich, Henrietta Ewa (1810-1879), która zapisała się w historii jako młodzieńcza miłość Adama Mickiewicza, adresatka jego wierszy: "Do mego Cziczerona", "Do H... Wezwanie do Neapolu. (Naśladowanie z Goethego)". Ankwiczówna została później żoną Stanisława Sołtyka, a następnie Kazimierza Kuczkowskiego, właściciela m.in. niedalekiego Zassowa. Po śmierci została pochowana w rodzinnej krypcie pod prezbiterium kościoła w Machowej.

Kościół parafialny w Machowej pw. Trójcy Przenajświętszej (dekanat Pilzno) został wzniesiony w 1778 roku jako kapelania dworska. Od 1889 roku była tu ekspozytura parafii w Łękach Górnych, zaś samodzielna parafia została erygowana przez biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę w 1925 roku. Jest to drewniany, jednonawowy budynek konstrukcji zrębowej z zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Wyposażenie wnętrza utrzymane jest częściowo w stylu neogotyckim, uzupełnione nowszymi sprzętami. Na cmentarzu parafialnym pochowany został Otto Schimek, austriacki żołnierz Wehrmachtu, rozstrzelany 14 listopada 1944 roku, prawdopodobnie za odmowę wykonania wyroku na polskich cywilach. Obecnie jego szczątki zostały przeniesione do kaplicy przy kościele.

Poza tym w Machowej znajdują się otoczone murem pozostałości parku dworskiego. Same zabudowania zostały zniszczone w pożarze w 1958 roku. Na północnych krańcach wsi rozciągają się podmokłe łąki i lasy – ostoja dzikiego ptactwa.

W latach 1991-1993 w Machowej działał, przy wybudowanym specjalnie w tym celu torze, klub żużlowy Victoria Rolnicki Machowa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]