Magiczne drzewo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy serialu telewizyjnego. Zobacz też: film o takim tytule.
Magiczne drzewo
Gatunek serialu fantasy
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Liczba odcinków 8[a]
Liczba serii 1
Produkcja
Produkcja Euromedia TV
Reżyseria Andrzej Maleszka
Scenariusz Andrzej Maleszka
Muzyka Krzesimir Dębski
Zdjęcia Michał Englert,
Kamil Król,
Arkadiusz Tomiak
Scenografia Marek Zawierucha
Czas trwania odcinka 28 minut
Pierwsza emisja
Data premiery 29 stycznia 2004
Stacja telewizyjna TVP
   Lata emisji 2004-2006, 2013

Magiczne drzewo – cykl filmów fantasy dla młodszych widzów, produkowany w latach 2003-2006. Reżyserem i scenarzystą serialu jest Andrzej Maleszka. Serial zdobył wiele nagród filmowych, m.in. prestiżową International Emmy Award w kategorii Children & Young People. Narratorem w serialu był Krzysztof Gosztyła. Miejsca kręcenia zdjęć plenerowych: Warszawa, Łódź, Gdańsk, Sopot, Jelenia Góra, Bydgoszcz. Pierwszy odcinek został wyemitowany 29 stycznia 2004 w TVP1. Seria powtarzana jest w TVP Polonia z napisami angielskimi i TVP ABC.

Każdy z siedmiu odcinków opowiada o jakimś przedmiocie wykonanym z magicznego drzewa. Przedmioty te są obdarzone zdumiewającymi własnościami: sanki zachowują się jak pies, drewniane buty spełniają życzenia, berło daje władzę nad ludźmi. Trafiając w ręce dzieci, stają się pretekstem do opowieści o rodzinie, przyjaźni, dziecięcych problemach.

W roku 2009 powstał film o tym samym tytule, także według scenariusza i w reżyserii Andrzeja Maleszki. O prawa do niego ubiegali się m.in. Paramount i Walt Disney. Film wszedł do kin w Polsce 18 września 2009.

26 sierpnia 2009 premierę miał pierwszy tom cyklu książek Magiczne drzewo. Autorem serii, podobnie jak serialu i filmu, jest Andrzej Maleszka. Pierwszy tom jest oparty na filmie pełnometrażowym, a jego pełny tytuł to Magiczne drzewo. Opowieść I. Czerwone krzesło. Następne noszą podtytuły: Tajemnica mostu, Olbrzym, Pojedynek, Gra, Cień Smoka, Świat Ogromnych, Porwanie, Inwazja (wydana w 2016 roku).

Spis odcinków[edytuj]

Numer odcinka Tytuł
SERIA PIERWSZA
1 Drewniany pies
2 Kostka
3 Kredka
4 Berło
5 Bracia
6 Para
7 Połykacze książek
8 A Czerwone krzesło
8 B Wędrówka
8 C Przemiana
FILM
#1 Magiczne drzewo
#2 Magiczne drzewo Olbrzym

Obsada[edytuj]

Uwagi

  1. Odcinek 8. składa się z trzech części.

Linki zewnętrzne[edytuj]