Przejdź do zawartości

Maria Magdalena de’ Pazzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święta
Maria Magdalena de' Pazzi
Caterina de' Pazzi
Ilustracja
Portret z 1583 r., mal. Santi di Tito
Data i miejsce urodzenia

2 kwietnia 1566
Florencja

Data i miejsce śmierci

25 maja 1607
Florencja

Czczona przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

1626
przez Urbana VIII

Kanonizacja

1669
przez Klemensa X

Wspomnienie

25 maja

Maria Magdalena de' Pazzi, wł. Maria Maddalena de' Pazzi (ur. 2 kwietnia 1566 we Florencji, zm. 25 maja 1607 tamże) – włoska karmelitanka, święta Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodziła z jednego z najbogatszych rodów patrycjuszowskich Florencji – Pazzich. Na chrzcie otrzymała imię Katarzyna. Już w wieku 14 lat wstąpiła do klasztoru. Zmuszona do powrotu na łono rodziny, która sprzeciwiała się jej powołaniu, powróciła jednak do klasztoru i została karmelitanką w wieku 16 lat, przyjmując imię Maria Magdalena. W życiu klasztornym miała doznawać doświadczeń mistycznych i stygmatów.

Maria Magdalena de'Pazzi (jedna z kobiecych postaci w lewym dolnym rogu) na obrazie Pietro Novellego, 1641, muzeum diecezjalne w Palermo

Liczne cuda, jakie miały się pojawiać dzięki modlitwom o jej wstawiennictwo spowodowały wszczęcie procesu beatyfikacyjnego już w 1610. Beatyfikowana w 1626, kanonizowana w 1669 przez Klemensa IX. Jej święto w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest 25 maja, w rocznicę jej śmierci.

Z Polską łączy ją fakt uznania jej za patronkę rodu Paców, którzy poświęcili jej kościół w ufundowanym przez Krzysztofa Zygmunta Paca klasztorze w Pożajściu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • św. Maria Magdelna de'Pazii (pl.) na Opoce