Przejdź do zawartości

Maria Rumuńska (królowa Jugosławii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maria Rumuńska
Ilustracja
królowa Jugosławii
Okres

od 8 czerwca 1922
do 1934

Jako żona

Aleksandra I Karađorđevicia

Dane biograficzne
Dynastia

Hohenzollern-Sigmaringen

Data i miejsce urodzenia

6 stycznia 1900
Gotha

Data i miejsce śmierci

22 czerwca 1961
Londyn

Miejsce spoczynku

Królewski Mauzoleum we Frogmore

Ojciec

Ferdynand I Rumuński

Matka

Maria Koburg

Mąż

Aleksander I Karadziordziewić

Dzieci

Piotr II,
Tomisław,
Andrzej

Maria Hohenzollern-Sigmaringen, znana też jako Marioara, Marija, Mignon (ur. 6 stycznia 1900 w Gocie, zm. 22 czerwca 1961 w Londynie) – księżniczka rumuńska, królowa Jugosławii.

Urodziła się w Gocie w Turyngii (w Niemczech), gdzie panował wtedy jej dziadek ze strony matki – książę Alfred Sachsen-Coburg-Gotha. Była drugą córką Ferdynanda Hohenzollerna, wtedy jeszcze koronowanego księcia Rumunii, i jego żony Marii Sachsen-Coburg-Gotha, księżniczki Edynburga (wnuczki królowej Wiktorii). W momencie jej narodzin, w Rumunii panował jej cioteczny dziadek, król Karol I.

Maria była dobrze wykształcona. Mówiła biegle kilkoma językami. Interesowała się malarstwem. Jeździła samochodem, co było bardzo nietypowe w tym czasie. Wyszła za mąż za Aleksandra Karađorđevicia, króla Jugosławii. Uroczystość odbyła się 8 czerwca 1922 w Belgradzie. W nowej ojczyznie była kochana i szanowana. Do dziś pozostaje w pamięci Serbów – jej imię nosi wiele szkół, ulic (Ulica kraljice Marije) oraz organizacji.

Jej mąż został zastrzelony w 1934 roku w Marsylii. Maria została królową-matką. Zmarła na wygnaniu w Londynie, gdzie prowadziła stosunkowo normalne życie, bez królewskich ekstrawagancji. Pochowano ją w Królewskim Mauzoleum we Frogmore. 29 kwietnia 2013 jej ciało, za zgodą królowej Elżbiety, zostało przeniesione do Belgradu, a pochowane 26 maja w rodzinnym grobowcu dynastii Oplenac w Topoli, wraz z królową Aleksandrą.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

∞ księżniczka Aleksandra Grecka i Duńska
∞ księżniczka Małgorzata Badeńska
∞ Linda Mary Bonney
∞ księżniczka Krystyna Małgorzata Heska
∞ księżniczka Kira von Leiningen
∞ Ewa Maria Anđelković