María de las Mercedes de Borbón y Orléans

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Coat of arms of Maria Mercedes of Bourbon, Countess of Barcelona as consort of the Pretender to the Spanish Throne.svgCoat of arms of Maria Mercedes of Bourbon-Two Sicilies, Countess of Barcelona after her husband renounce as Pretender to the Spanish Throne.svg Herb
*
(1941–1977)
* (1977–2000)

Maria Mercedes Burbon-Sycylijska, hrabina Barcelony, hiszp. Doña María de las Mercedes de Bórbon-Dos Sicilias y Orléans, właściwie: María de las Mercedes Cristina Genara Isabel Luísa Carolina Victoria (ur. 23 grudnia 1910, Madryt, zm. 2 stycznia 2000, Lanzarote) – księżniczka Obojga Sycylii. Infantka Hiszpanii i hrabina Barcelony jako żona Jana Burbona i matka króla Jana Karola I.

Maria Mercedes urodziła się w Madrycie, jako córka Carlosa Tancredi, księcia Obojga Sycylii i infanta Hiszpanii (wnuka króla Ferdynanda II Burbona), oraz jego drugiej żony Ludwiki Orleańskiej, księżniczki francuskiej, córki Filipa Orleańskiego – hrabiego Paryża. W chwili narodzin nadano jej tytuł infantki Hiszpanii, jednak Maria Mercedes właściwie go nie używała, ponieważ była przede wszystkim księżniczką sycylijską.

Jej rodzina przeniosła się do Sewilli, a jej ojciec został Wojskowym Kapitanem Generalnym prowincji. Później mieszkali w Cannes i w Paryżu, we Francji. W Paryżu Maria Mercedes studiowała sztukę w Luwrze.

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

14 stycznia 1935 w Rzymie uczestniczyła w weselu infantki Beatrycze, córki wygnanego z Hiszpanii króla Alfonsa XIII. Tam poznała brata panny młodej, swojego dalekiego kuzyna i przyszłego męża – infanta Don Juana Hiszpańskiego, czwartego syna króla i następcę tronu. Ślub Marii Mercedes i Jana miał miejsce 12 października 1935, także w Rzymie. W 1934 jej mąż otrzymał tytuł hrabiego Barcelony, a ona została hrabiną. Para miała 4 dzieci:

Para mieszkała w Cannes i w Rzymie, a po wybuchu II wojny światowej, przeniosła się do Lozanny – do królowej Wiktorii Eugenii, matki Jana. Później mieszkali jeszcze w Estoril w Portugalii.

Dalsze życie[edytuj | edytuj kod]

W 1976 – rok po restauracji Burbonów na tronie Hiszpanii rodzina Marii Mercedes wróciła do Hiszpanii. Maria Mercedes była mediatorką między mężem a synem, skłóconymi od momentu, kiedy dyktator Francisco Franco wyznaczył młodego Jana Karola na następcę tronu, pomijając Jana. W 1977 Jan oficjalnie zrzekł się wszystkich swoich roszczeń do korony na rzecz swojego syna, który znowu oficjalnie pozwolił mu zatrzymać tytuł hrabiego Barcelony.

W 1982 Maria Mercedes złamała kość biodrową, a w 1985 drugą kość biodrową (lewą). To zmusiło ją do korzystania z wózka inwalidzkiego do końca życia. W 1993 została wdową. Była miłośniczką walk byków i całej kultury andaluzyjskiej. W 1995 jej wnuczka infantka Elena wzięła ślub w Sewilli – właśnie dlatego, że Maria Mercedes kochała to miasto.

Zmarła na atak serca, w królewskiej rezydencji w La Mareta na wyspie Lanzarote, gdzie cała rodzina królewska świętowała Nowy Rok. Została pochowana z honorami przysługującymi królowej (matce króla) w Królewskiej Krypcie, w Pałacu Escorial pod Madrytem.