Marian Ciaciura
Data i miejsce urodzenia |
18 września 1937 |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
profesor nauk biologicznych | |
Specjalność: biogeografia, edukacja ekologiczna, fitogeografia, ochrona przyrody, taksonomia roślin | |
Alma Mater | |
Doktorat | |
Habilitacja | |
Profesura | |
Nauczyciel akademicki | |
Uczelnia |
Uniwersytet Szczeciński |
Marian Ciaciura (ur. 18 września 1937 w Wąsowiczówce (Podole, gm. Potutry, powiat brzeżański), zm. 19 lutego 2011 we Wrocławiu) – polski botanik specjalizujący się w chorologii, ochronie gatunkowej roślin, taksonomii, botanice farmaceutycznej, zaangażowany w edukację ekologiczną, w tym tworzenie i rozwój polskich ogrodów botanicznych[1][2].
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Urodził się na Podolu w 1937 roku. Był synem Jana Ciaciury (ur. 1883 w Woli Przemykowskiej) i Ksawery Ciaciury z domu Zając (ur. 1897 w Wierzchosławicach). Miał czworo rodzeństwa[4]. Po II wojnie światowej znalazł się w zniszczonym Wrocławiu, w którym zaczynał się okres odbudowy, zasiedlania i kształtowania się tożsamości jako polskiego miasta. Przeksztaceniom ulegała m.in. struktura polskich uczelni (zob. historia Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej).
Marian Ciaciura został w 1960 roku absolwentem Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. W tymże roku rozpoczął pracę w Katedrze Botaniki Farmaceutycznej na Wydziale Farmacji wrocławskiej Akademii Medycznej (zob. Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu). W 1960 podjął pracę w Katedrze Botaniki Farmaceutycznej na Wydziale Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu. W 1968 roku uzyskał stopień doktora nauk farmaceutycznych, a po kolejnych dwóch latach otrzymał stanowisko kierownika Ogrodu Roślin Leczniczych Akademii Medycznej we Wrocławiu, które zajmował w latach 1970–1979. Wiedzę nt. ogrodów botanicznych wzbogacił odbywając krótkie staże w zagranicznych ogrodach botanicznych, z którymi współpracował (Wiedeń, Londyn, Oxford, Berlin, Greifswald, Suchumi)[a][2].
Stopień doktora habilitowanego nauk biologicznych uzyskał w 1988 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim po wykonaniu pracy habilitacyjnej na temat Charakterystyka rozmieszczenia górskich gatunków naczyniowych na Śląsku[5].
W 1987 roku rozpoczął pracę na drugim etacie w Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie od 1 kwietnia 1990 roku pracował w pełnym wymiarze czasu pracy. Podjął się zorganizowania Katedry Taksonomii Roślin i Fitogeografii na Wydziale Biologii i Nauk o Morzu US.
Był członkiem Rady Redakcyjnej Zeszytów Naukowych Uniwersytetu Szczecińskiego Acta Biologica, w których publikował liczne artykuły (przykład: Acta Biologica Nr 14, 2008[6]). W ramach pracy dydaktycznej był promotorem ponad 100 prac dyplomowych[7].
- Planowanie i budowa szczecińskiego ogrodu botanicznego
W organizację nowoczesnego Ogrodu Botanicznego w Szczecinie zaangażował się w roku 1985 prof. Kazimierz Jaskot, pierwszy rektor nowo utworzonego Uniwersytetu Szczecińskiego.
Wkrótce rozpoczęła działalność Komisja, w skład której weszli: prof. Teresa Orecka (dziekan Wydziału Biologii i Nauk o Morzu)[8], prof. Tadeusz Głazek, Marek Leda (przedstawiciel Miasta, krajoznawca[9]) i prof. Aleksander Łukasiewicz[10] – przewodniczący Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów PAN w latach 1973–1996. Wśród opracowań wykonanych w latach 1989–1995 w celu ustalenia nowej lokalizacji, struktury i zadań Ogrodu są wymieniane m.in.[11]:
- Ciaciura M., Gliniak J., Leda M.: Inwentaryzacja dendrologiczna Parku Arkońskiego (1989)
- Ciaciura M., Zając A., Zając M.: Mapa fitosocjologiczna Lasu Arkońskiego (1990)
- Ciaciura M.: Rozszerzony program budowy Ogrodu Botanicznego w Szczecinie (1991)
W czasie długotrwałych porównawczych analiz cech „Wodozbioru” i „Parku Arkońskiego” jako rozważanych terenów pod budowę ogrodu korzystano z wcześniejszych prac prof. Aleksandra Łukasiewicza. Stwierdzono, że więcej argumentów przemawia za drugą z wymienionych lokalizacji[12][11].
W 1997 roku Marian Ciaciura zorganizował, jako pełnomocnik Rektora US do spraw budowy Ogrodu Botanicznego w Szczecinie, Ogólnopolską Konferencję Dyrektorów Ogrodów Botanicznych i Arboretów[13], na której przedyskutowano różne kontrowersje związane z lokalizacją ogrodu[14] i zorganizowano wizję lokalną. Na uczelnianej stronie Ogrodu Botanicznego w Szczecinie[12] zamieszczono m.in. opinię dr hab. Jerzego Puchalskiego[15][16], uczestniczącego w tej konferencji kolejnego przewodniczącego ROBiA Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce (lata 1996–2011)[17]. Prof. Puchalski poinformował, że[18]:
- „...po wizji terenu Rada Ogrodów Botanicznych w pełni zaakceptowała propozycję przedstawioną przez Wydziałową Komisję WNP w 1989 r.”[18]
W lipcu 2006 roku Rektorzy Uniwersytetu Szczecińskiego i Akademii Rolniczej w Szczecinie powołali Międzyuczelnianą Radę Programową[19] pod przewodnictwem prof. Mariana Ciaciury. Już 9 listopada 2006 Prezydent Miasta Szczecina Marian Jurczyk i rektorzy Uniwersytetu Szczecińskiego i Akademii Rolniczej podpisali List Intencyjny w sprawie budowy i utrzymania Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Szczecinie, jednak brakowało jednomyślnego poparcia projektów[14].
Marian Ciaciura przeszedł na emeryturę 30 września 2007 roku, pozostając pracownikiem Katedry (był zatrudniony do śmierci na podstawie umowy o pracę). 24 czerwca 2008 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego (nominację wręczył prezydent Lech Kaczyński)[20].
Zmarł nagle 19 lutego 2011 r. we Wrocławiu[2].
Zainteresowania badawcze
[edytuj | edytuj kod]Zainteresowania badawcze Mariana Ciaciury koncentrowały się głównie wokół zagadnień chorologii, ochrony gatunkowej roślin, taksonomii i edukacji ekologicznej. Był współautorem metodyki opracowanej do „Atlasu rozmieszczenia roślin naczyniowych na Śląsku”. Przygotował materiały ze Śląska do „Atlasu Florae Europaeae”[22]. Współuczestniczył w opracowaniu dzieł „Flora polska: rośliny naczyniowe Polski i ziem ościennych”[23] oraz „Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych chronionych w Polsce”[24]. Przygotował rękopis „Bibliografii roślin naczyniowych na Śląsku”. Wydał „Bibliografię roślin naczyniowych Pomorza Zachodniego”[25].
Zajmował się również badaniami ekologiczno-biologicznymi gatunków zagrożonych na Pomorzu[2] (ochrona gatunkowa, zob. np. „Rozmieszczenie populacji woskownicy europejskiej Myrica gale L. i jej stan na obszarze Pobrzeża Szczecińskiego”[26], woskownica w Rezerwacie przyrody Czarnocin im. prof. Janiny Jasnowskiej[27]). Uczestniczył również w pracach prowadzonych w ramach planowania obszarowych form ochrony przyrody, takich jak projektowanie innych rezerwatów, parków narodowych, obszarów chronionego krajobrazu itp. W 2007 roku był współautorem pracy „Siedliska marginalne źródliskowego odcinka Doliny Płoni ostoją chronionych, rzadkich i zagrożonych gatunków roślin naczyniowych” (654 gatunki roślin naczyniowych i 95 gatunków mszaków[28][29]; zob. rzeka Płonia, Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy, ścisły rezerwat przyrodniczy Skalisty Jar Libberta i inne).
Zbiory zielnikowe profesora Ciaciury znajdują się w Herbarium Stetinense funkcjonującym w Uniwersytecie Szczecińskim[b][30].
Publikacje
[edytuj | edytuj kod]Dorobek prof. Mariana Ciaciury obejmuje ponad 300 opracowań, w tym m.in. 98 prac oryginalnych, 19 monografii, 39 prac popularnonaukowych, 2 podręczniki akademickie, 17 referatów sympozjalnych i 19 komunikatów[2]. W katalogu WorldCat znajdują się 42 prace (74 publikacje) przechowywane w 115 bibliotekach świata (zob. też NUKAT[31] i Katalog Biblioteki Głównej US[32]).
- Prace najbardziej popularne[33]
- Rośliny naczyniowe Zaodrza (na zachód od Szczecina) Adam Zając, Maria Zając, Marian Ciaciura (1993); The vascular plants of Zaodrze (to the west of Szczecin) by Adam Zając (1993)
- Flora polska: rośliny naczyniowe Polski i ziem ościennych (1972)
- Flora polska: rośliny naczyniowe Polski i ziem ościennych (1971)
- Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych chronionych w Polsce (1997)
- Charakterystyka rozmieszczenia górskich gatunków naczyniowych na Śląsku: Część II = Distribution of mountain species of vascular plants in Silesia by Marian Ciaciura (1988)
- Stan środowiska przyrodniczego podstawowym warunkiem zdrowotności społeczeństwa: XV ogólnopolskie sympozjum, Wisełka, wrzesień 2002 : streszczenia(2002-2004)
- Dylematy ochrony przyrody XXI wieku = Dilemmas of nature protection in the XXIst century (2002)
- Bibliografia roślin naczyniowych Pomorza Zachodniego by Marian Ciaciura (2007)
- Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych chronionych w Polsce (3 ed 1992 – 1997)
- Charakterystyka rozmieszczenia górskich gatunków naczyniowych na Ślasku by Marian Ciaciura (1988)
- Peace with God and the whole Creation = Pokój z Bogiem i z całym Stworzeniem: Międzynarodowe Sympozjum Wisełka 2000 (2001)
- Współczesna rola ogrodów botanicznych w ochronie środowiska przyrodniczego: ogólnopolska konferencja dyrektorów ogrodów botanicznych i arboretów w Polsce, Szczecin, 16 – 17 maja 1997 r.
- Charakterystyka rozmieszczenia górskich gatunków naczyniowych na śląsku by Marian Ciaciura (1988)
- Dwuliścienne ; Zrosłopłatkowe. Część 4 (1972)
- Charakterystyka rozmieszczenia górskich gatunków naczyniowych na Śląsku = Distribution of mountain species of vascular plants in Silesia by Marian Ciaciura (1976-1988)
- Flora roślin naczyniowych województwa zachodniopomorskiego, 2009
- Przewodnik do ćwiczeń z botaniki systematycznej, 2004
- Flora polska (książka)
- Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce (ATPOL)
- Kwiaty i sztuka: katalog wystawy, Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich, 16–20 października 1994 r. by Anna Malejka
Uwagi
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Jako miejsca odbytych staży wymieniono[2]:
- Wiedeń. gdzie znajduje się słynny ogród botaniczny założony w 1754 roku z inicjatywy nadwornego lekarza cesarzowej Marii Teresy (Gerard van Swieten) jako ogród leczniczy. Z kolekcji korzystali studenci medycyny i farmacji. Prowadzono też badania naukowe[34]. Zainteresowanie M. Cieciury mógł też budzić Wiedeński Belweder – kompleks, którego najstarszą częścią jest ogród zaprojektowany ok. 1700 roku przez Dominique’a Girarda , ucznia André Le Nôtre’a (zob. ogród francuski).
- Londyn[35] i Oxford[36] – zob. Royal Botanic Gardens, Kew (Kew Gardens), University of Oxford Botanic Garden , Harcourt Arboretum
- Berlin-Dahlem – zob. Berliński Ogród Botaniczny, trzeci co do wielkości ogród botaniczny świata, zarządzany przez Wolny Uniwersytet Berliński
- Greifswald, w którym znajduje się ogród botaniczny założony w roku 1763
- Suchumi – miasto na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego, w którym około 200 lat temu ogród botaniczny założył polski lekarz, botanik i hodowca roślin, Władysław Bahrynowski.
- ↑ Herbarium Stetinense[30] (obecnie część Herbarium-Pomeranicum[37]) zostało założone w 2013 roku przez prof. Adama Zająca i prof. Agnieszkę Popielę (Instytut Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego). W 2017 roku prof. Popiela udzieliła wywiadu na temat Herbarium US, w tym historii jego powstania. Powiedziała m.in.:
- „Idea założenia herbarium na Uniwersytecie Szczecińskim sięga początków istnienia Wydziału Biologii. Profesorowie – botanicy, zarówno współzałożyciel wydziału prof. Tadeusz Głazek, jak i w dalszych latach prof. Marian Ciaciura, doskonale rozumieli znaczenie dla nauki zbiorów zielnikowych, sami zresztą posiadali duże kolekcje prywatne. Również inni pracownicy wydziału, a także studenci i doktoranci od lat gromadzili suszone organizmy jako materiał dowodowy prowadzonych prac badawczych. Budowa profesjonalnego zielnika stała się jednak dopiero możliwa w 2013 roku po remoncie kapitalnym budynku Wydziału Biologii. W skład herbarium wchodzą kolekcje: zielnik roślin naczyniowych SZUB, zielnik porostów SZUB-Lichen, zielnik grzybów SZUB-F oraz historyczne zbiory niemieckie (1837-1939). W zasobach Herbarium Stetinensis znajduje się obecnie ok. 55 tys. okazów. Szczególną wartość mają zbiory historyczne botaników niemieckich i cenne zbiory uczonych polskich (m.in. Carla Baenitza, Stefana Kownasa, Eugeniusza Ćwiklińskiego, Janiny Jasnowskiej, Tadeusza Głazka, Mariana Ciaciury), a także kolekcje ważne pod względem taksonomicznym i unikatowe w skali kraju....”[38].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Teresa Fiedorczuk: Ciaciura Marian. W: red.nacz. Tadeusz Białecki: Encyklopedia Szczecina. T. I: A-O. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 1999, s. 158, seria: Encyklopedia Szczecina. ISBN 83-87341-45-2.
- ↑ a b c d e f prof. dr hab. Marian Ciaciura (1937-2011). [w:] Strona internetowa Uniwersytetu Szczecińskiego - Instytut Biologii [on-line]. Uniwersytet Szczeciński, luty 2011. [dostęp 2022-10-26].
- ↑ Ogród Botaniczny Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. [w:] Ogród Botaniczny Roślin Leczniczych przy Katedrze Biologii i Botaniki Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu [on-line]. www Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. [dostęp 2022-11-05].
- ↑ Prof. Marian Ciaciura, 1937 – 2011. [w:] Marian Ciaciura Historical records and family trees related to Marian Ciaciura [on-line]. [dostęp 2022-10-27]. (ang.).
- ↑ Marian Ciaciura: Charakterystyka rozmieszczenia górskich gatunków naczyniowych na Śląsku, Części 1-2. Wrocław: Akademia Medyczna we Wrocławiu, 1988, s. 204. ISBN 83-00-02459-X. ISSN 0860-4061.
- ↑ Acta Biologica Nr 14. [w:] Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego [on-line]. 2008. [dostęp 2022-10-29].
- ↑ Wykaz tytułów prac dyplomowych. [w:] Archiwum US WNP [on-line]. Uniwersytet Szczeciński. [dostęp 2022-10-31].
- ↑ Kierownictwo Wydziału Biologii US w latach 1992–1996. [w:] Strona internetowa US [on-line]. US. [dostęp 2022-10-21].
- ↑ Wędrowiec Zachodniopomorski; ISSN 1642-8455 Pismo krajoznawczo-turystyczne Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Szczecinie. [w:] Centralna Biblioteka PTTK. Kolegium redakcyjne: Robert Śledziński (redaktor naczelny), Marek Leda i in. [on-line]. [dostęp 2022-10-17].
- ↑ Zmarł prof. Aleksander Łukasiewicz. [w:] Wiadomości i wydarzenia UAM; Nekrologi [on-line]. AMU.Edu.pl, 19 sierpnia 2022. [dostęp 2022-10-13].
- ↑ a b Mapa ogrodu botanicznego w Szczecinie i opracowania. [w:] Strona US Ogród Botaniczny [on-line]. Uniwersytet Szczeciński. [dostęp 2022-10-13].; załącznik 1. porównanie lokalizacji „Arkoński” i „Wodozbiór”, załącznik 2. Ścisła część terenu planowanego ogrodu, obejmująca dawny ogród z 1926.
- ↑ a b Ogród Botaniczny. [w:] Strona internetowa US [on-line]. Uniwersytet Szczeciński. [dostęp 2022-10-13].
- ↑ red. Marian Ciaciura ; Katedra Taksonomii Roślin i Fitogeografii Uniwersytetu Szczecińskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Współczesna rola ogrodów botanicznych w ochronie środowiska przyrodniczego. Ogólnopolska konferencja dyrektorów ogrodów botanicznych i arboretów w Polsce, Szczecin, 16–17 maja 1997 r. / red. Marian Ciaciura ; Katedra Taksonomii Roślin i Fitogeografii Uniwersytetu Szczecińskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szczecin: Oficyna In Plus, 1997, s. 103. ISBN 83-906309-3-1. NUKAT.
- ↑ a b Spór o ogród botaniczny. [w:] Portal Miłośników Dawnego Szczecina [on-line]. pl.wordpress.org/, 30 września 2006. [dostęp 2022-11-01].
- ↑ prof. dr hab. Jerzy Puchalski. Polish Academy of Sciences Botanical Garden – Center for Biological Diversity Conservation in Powsin. [dostęp 2022-10-17].
- ↑ Paweł Kojs, dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego: Profesor Jerzy Puchalski – dzieło i osoba – jubileusz 50-lecia pracy zawodowej. ogrod-powsin.pl, 2021-07-12. [dostęp 2022-10-08].
- ↑ Zezwolenie na utworzenie i prowadzenie ogrodu botanicznego. [w:] Strona internetowa Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce [on-line]. [dostęp 2022-10-18].
- ↑ a b Doc. dr hab. Jerzy Puchalski, przewodniczący Rady Ogrodów Botanicznych w Polsce: Ogród Botaniczny. Opinia Rady Ogrodów Botanicznych. [w:] Strona internetowa Uniwersytetu Szczecińskiego [on-line]. Uniwersytet Szczeciński. [dostęp 2022-10-09].
- ↑ Rada programowa. [w:] Strona US Ogród Botaniczny [on-line]. Uniwersytet Szczeciński. [dostęp 2022-10-13].
- ↑ Prezydent wręczył nominacje profesorskie (m.in. dr hab. Marian Ciaciura – Uniwersytet Szczeciński). [w:] Nauka w Polsce [on-line]. www.prezydent.pl, 2008-06-25. [dostęp 2022-10-27].
- ↑ Atlas roślin. [w:] Portal edukacyjny Media Nauka [on-line]. medianauka.pl, 2022. [dostęp 2022-11-04].
- ↑ ed. Jaakko Jalas, Juha Suominen Committee for Mapping the Flora of Europe: Atlas Florae Europaeae: Distribution of Vascular Plants in Europe, Tomy 1-5. Committee for Mapping the Flora of Europe, 1972. ISBN 951-9108-16-5.
- ↑ Bogumił PAWŁOWSKI, Adam JASIEWICZ, Kazimierz BROWICZ, Marian CIACIURA: Flora polska: rośliny naczyniowe Polski i ziem ościennych. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1972.
- ↑ Adam Zając, Marian Ciaciura: Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych chronionych w Polsce. Kraków: Pracowni chorologii komputerowej Inst. botanniki, 1997.
- ↑ Marian Ciaciura, Marcin Wilhelm, Marta Michałek: Bibliografia roślin naczyniowych Pomorza Zachodniego. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera, Polska Akademia Nauk, 2007.
- ↑ Marian Ciaciura, Edyta Stępień. Rozmieszczenie populacji woskownicy europejskiej – Myrica gale L. i jej stan na obszarze Pobrzeża Szczecińskiego. „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego”. 14, 507, s. 53–62, 2007.
- ↑ Stefan Friedrich, Janina Jasnowska. Próba rozwiązania problemu ochrony gatunkowej roślin na prywatnych użytkach rolniczych na przykładzie Bagien Rozwarowskich (Pomorze Zachodnie). „Chrońmy Przyrodę Ojczystą”. 59 (2), s. 99–104, 2003.
- ↑ Myśliwy Monika, Umiastowska Marta, Ciaciura Marian. Siedliska marginalne źródliskowego odcinka Doliny Płoni ostoją chronionych, rzadkich i zagrożonych gatunków roślin naczyniowych. „Zeszyty Naukowe”, s. 163–183, 2007. Uniwersytet Szczeciński.
- ↑ Źródliskowa Dolina Płoni. [w:] Informator turystyczny [on-line]. Centrum Informacji Turystycznej w Barlinku, 4 stycznia 2019. [dostęp 2022-11-12].
- ↑ a b Herbarium Stetinense. Uniwersytet Szczeciński. [dostęp 2022-11-13].
- ↑ Marian Ciaciura (1937-2011). [w:] Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie; Katalog Zbiorów NUKAT [on-line]. Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie. [dostęp 2022-10-22].
- ↑ Marian Cieciura w Katalogu Biblioteki Głównej US. [w:] Katalog BG US [on-line]. [dostęp 2022-11-05].
- ↑ Most widely held works by Marian Ciaciura. [w:] worldcat.org [on-line]. [dostęp 2022-11-05].
- ↑ tł. Magdalena Szmit (ul. Kwiatowa 18, Pechcin 06-400 Ciechanow): Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wiedeńskiego. [w:] www info.botanischer-garten [on-line]. [dostęp 2022-10-30].
- ↑ Our future is botanic. [w:] Visit the world-famous Kew Gardens [on-line]. Royal Botanic Gardens, Kew. [dostęp 2022-10-31]. (ang.).
- ↑ Danuta Młoźniak: Ogrody angielskie – Oxford Botanic Garden. ogrodowisko.pl, 14 wrz 2011. [dostęp 2022-10-31].
- ↑ Zintegrowane wirtualne Herbarium Pomorza Herbarium Pomeranicum – digitalizacja i udostępnienie zbiorów herbariów jednostek akademickich Pomorza poprzez ich połączenie i udostępnienie cyfrowe. [w:] Strona internetowa [on-line]. Herbarium Pomeranicum, 2022-04-06. [dostęp 2022-11-12].
- ↑ (jp) Fot. Filip Kacalski (Uniwersytet Szczeciński). Szczecińskie herbarium – Rozmowa z prof. dr hab. Agnieszką Popielą z Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. „Kurier Szczeciński, Polski Dziennik Regionalny”, 2017-11-17. Kurier Szczeciński sp. z o.o..