Mars Telecommunications Orbiter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mars Telecommunications Orbiter
Mars Telecommunication Orbiter

Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Organizacja: NASA
Główny wykonawca: JPL
Typ misji: nauki planetarne, orbiter Marsa, satelita komunikacyjny
Start: odwołany (planowano wrzesień 2009)
Rakieta nośna: nieustalona, prawdopodobnie Atlas V 401 lub Delta 4M
Koniec misji: misja odwołana (planowano przybycie: wrzesień 2010)
Czas misji podstawowej: 10 lat
Masa startowa: 1800 kg
Charakterystyka orbity
Pułap orbity: 5000 km
Aphelium: Brak danych
Peryhelium: Brak danych

Mars Telecommunications Orbiterbezzałogowa sonda kosmiczna NASA, która miała zostać wystrzelona w kierunku Marsa we wrześniu 2009 roku, a na orbitę planety wejść we wrześniu 2010. Sonda miała służyć do rozszerzenia Internetu międzyplanetarnego.

W lipcu 2005 roku poinformowano o anulowaniu misji sondy MTO z przyczyn budżetowych. Zaoszczędzone środki wykorzystano do sfinansowania innych misji badawczych. Część zadań sondy, w tym zapewnienie łączności z łazikiem Curiosity (misja Mars Science Laboratory), przejął wystrzelony w sierpniu 2005 r. Mars Reconnaissance Orbiter.

O misji[edytuj | edytuj kod]

NASA planowała rozszerzyć Internet do Marsa, kiedy w 2009 zostałby wystrzelony Mars Telecommunications Orbiter. Miał on być używany do przekazywania pakietów danych w taki sam sposób w jaki działa Internet. Dane byłyby przekazywane na Ziemię z różnych lądowników znajdujących się na Marsie i sond krążących po jego orbicie, przez co najmniej 10 lat.

Mars Telecommunications Orbiter miał komunikować się z Ziemią za pomocą innowacyjnej technologii, wykorzystującej laser zamiast fal radiowych jak w dotychczasowych misjach. Ma to znacznie przyśpieszyć transfer danych.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]