InSight

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
InSight
InSight Lander.jpg
Zaangażowani NASA
Rakieta nośna Atlas V 401
Miejsce startu Vandenberg Air Force Base, Stany Zjednoczone
Cel misji Mars
Orbita (docelowa, początkowa)
Czas trwania
Wymiary
Masa całkowita ok. 350 kg
Lądownik InSight podczas testów
Model budowy wewnętrznej Marsa

InSight – bezzałogowy lądownik, który ma zostać wysłany na Marsa w ramach programu Discovery. Sonda InSight ma przeprowadzić badania geofizyczne Marsa, w szczególności sejsmologiczne. Nazwa lądownika jest akronimem, pochodzi od Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport („Eksploracja wnętrza przy użyciu badań sejsmicznych, geodezji i transportu ciepła”). Misja ma trwać dwa lata ziemskie. Start sondy był zaplanowany na marzec 2016 roku, a lądowanie na wrzesień tego samego roku, jednak w grudniu 2015 roku, z powodów technicznych, start został odwołany. Następne okno startowe na Marsa wypada po 26 miesiącach, w 2018 roku (5 maja - 8 czerwca)[1].

Lądownik jest przygotowywany przez Jet Propulsion Laboratory, przy współpracy uczonych z francuskiej agencji CNES i niemieckiej DLR.

Cel badań[edytuj | edytuj kod]

Celem misji InSight jest przeprowadzenie badań geofizycznych na Marsie, które dostarczą informacji o budowie wewnętrznej planety i jej współczesnej aktywności geologicznej. Misja ta pozwoli lepiej zrozumieć ewolucję i powstanie Marsa, a także w ogólności planet typu ziemskiego. Sejsmometr na pokładzie lądownika pozwoli zarejestrować zdarzenia związane z aktywnością wnętrza Marsa, a także upadki meteorytów na powierzchnię planety. Urządzenie do pomiarów sejsmicznych znajdzie się na powierzchni Czerwonej Planety po raz pierwszy od czasu misji sond Viking w latach 70. XX wieku, których badania w tej dziedzinie nie były uwieńczone sukcesem.

Lądownik ma osiąść na wulkanicznej równinie Elysium Planitia, w pobliżu równika Marsa. Wybrany został obszar, w którym możliwy będzie zarówno odbiór możliwie niezakłóconych fal sejsmicznych, jak również wbicie urządzenia do pomiaru strumienia ciepła[2].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

  • Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS) – sejsmometr do pomiaru trzęsień ziemi na Marsie i innych form wewnętrznej aktywności.
  • Heat Flow and Physical Properties Package (HP3) – próbnik do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, który zostanie wprowadzony na głębokość 5 m w grunt marsjański.
  • Rotation and Interior Structure Experiment (RISE) – przyrząd służący do pomiaru przesunięcia dopplerowskiego sygnałów między lądownikiem a Ziemią; dokładny pomiar ruchów planety pozwoli lepiej określić rozkład mas i stan skupienia materii w jej wnętrzu.

Ponadto sonda będzie wyposażona w dwie kamery, jedną zamontowaną na wysięgniku, a drugą na korpusie lądownika. Lądownik będzie zasilany przez panele słoneczne, podobne do wykorzystywanych w misji Phoenix. Dla zmaksymalizowania czasu działania sonda osiądzie w pobliżu marsjańskiego równika.

Wybór[edytuj | edytuj kod]

Propozycja wysłania tej sondy została zaaprobowana przez NASA 20 sierpnia 2012 roku[3]. Następujące konkurencyjne projekty zostały odłożone na dalszą przyszłość:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. NASA: NASA Suspends 2016 Launch of InSight Mission to Mars (ang.). 2015-12-22. [dostęp 2015-12-23].
  2. Single Site on Mars Advanced for 2016 NASA Lander. W: Mars Exploration [on-line]. NASA / Jet Propulsion Laboratory, 2015-03-04. [dostęp 2015-03-19].
  3. New Insight on Mars Expected From new NASA Mission. NASA, 2012-08-20. [dostęp 2012-11-09].
  4. Krzysztof Kanawka, Daniel Kłosiński: NASA wybrała misję InSight (pol.). Kosmonauta.net, 2012-08-23. [dostęp 2015-08-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]