InSight

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
InSight
InSight Lander.jpg
Zaangażowani NASA
Cel misji Mars
Orbita (docelowa, początkowa)
Czas trwania
Wymiary
Masa całkowita ok. 350 kg
Model budowy wewnętrznej Marsa

InSight – bezzałogowy lądownik, który ma zostać wysłany na Marsa w ramach programu Discovery. Sonda InSight ma przeprowadzić badania geofizyczne Marsa, w szczególności sejsmologiczne. Nazwa lądownika jest akronimem, pochodzi od Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport („Eksploracja wnętrza przy użyciu badań sejsmicznych, geodezji i transportu ciepła”). Misja ma trwać dwa lata ziemskie. Start sondy był zaplanowany na marzec 2016 roku, a lądowanie na wrzesień tego samego roku, jednak w grudniu 2015 roku, z powodów technicznych, start został odwołany. Następne okno startowe na Marsa wypada po 26 miesiącach, w maju 2018 roku[1].

Lądownik jest przygotowywany przez Jet Propulsion Laboratory, przy współpracy uczonych z francuskiej agencji CNES i niemieckiej DLR.

Cel badań[edytuj]

Celem misji InSight jest przeprowadzenie badań geofizycznych na Marsie, które dostarczą informacji o budowie wewnętrznej planety i jej współczesnej aktywności geologicznej. Misja ta pozwoli lepiej zrozumieć ewolucję i powstanie Marsa, a także w ogólności planet typu ziemskiego. Sejsmometr na pokładzie lądownika pozwoli zarejestrować zdarzenia związane z aktywnością wnętrza Marsa, a także upadki meteorytów na powierzchnię planety. Urządzenie do pomiarów sejsmicznych znajdzie się na powierzchni Czerwonej Planety po raz pierwszy od czasu misji sond Viking w latach 70. XX wieku, których badania w tej dziedzinie nie były uwieńczone sukcesem.

Lądownik ma osiąść na wulkanicznej równinie Elysium Planitia, w pobliżu równika Marsa. Wybrany został obszar, w którym możliwy będzie zarówno odbiór możliwie niezakłóconych fal sejsmicznych, jak również wbicie urządzenia do pomiaru strumienia ciepła[2].

Wyposażenie[edytuj]

  • Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS) – sejsmometr do pomiaru trzęsień ziemi na Marsie i innych form wewnętrznej aktywności.
  • Heat Flow and Physical Properties Package (HP3) – próbnik do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, który zostanie wprowadzony na głębokość 5 m w grunt marsjański.
  • Rotation and Interior Structure Experiment (RISE) – przyrząd służący do pomiaru przesunięcia dopplerowskiego sygnałów między lądownikiem a Ziemią; dokładny pomiar ruchów planety pozwoli lepiej określić rozkład mas i stan skupienia materii w jej wnętrzu.

Ponadto sonda będzie wyposażona w dwie kamery, jedną zamontowaną na wysięgniku, a drugą na korpusie lądownika. Lądownik będzie zasilany przez panele słoneczne, podobne do wykorzystywanych w misji Phoenix. Dla zmaksymalizowania czasu działania sonda osiądzie w pobliżu marsjańskiego równika.

Wybór[edytuj]

Propozycja wysłania tej sondy została zaaprobowana przez NASA 20 sierpnia 2012 roku[3]. Następujące konkurencyjne projekty zostały odłożone na dalszą przyszłość:

Przypisy

  1. NASA: NASA Suspends 2016 Launch of InSight Mission to Mars (ang.). 2015-12-22. [dostęp 2015-12-23].
  2. Single Site on Mars Advanced for 2016 NASA Lander. W: Mars Exploration [on-line]. NASA / Jet Propulsion Laboratory, 2015-03-04. [dostęp 2015-03-19].
  3. New Insight on Mars Expected From new NASA Mission. NASA, 2012-08-20. [dostęp 2012-11-09].
  4. Krzysztof Kanawka, Daniel Kłosiński: NASA wybrała misję InSight (pol.). Kosmonauta.net, 2012-08-23. [dostęp 2015-08-04].

Linki zewnętrzne[edytuj]