Mary Church Terrell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mary Church Terrell

Mary Church Terrell (ur. 23 września 1863 w Memphis w Tennessee, zm. 24 lipca 1954 w Passy) – jedna z pierwszych Afroamerykanek, które ukończyły studia wyższe; działaczka na rzecz praw obywatelskich i sufrażystka. Uczyła w dzisiejszej Paul Laurence Dunbar High School w Waszyngtonie pierwszym liceum dla Afroamerykanów w USA. W 1896 została pierwszą Afroamerykanką w Stanach Zjednoczonych w zarządzie szkoły w dystrykcie Kolumbii. Działała w takim wymiarze do 1906. Była założycielką Krajowego Stowarzyszenia na Rzecz Popierania Ludności Kolorowej (1909) i Colored Women's League of Washington (1894). Pomagała założyć National Association of Colored Women (1896) i była pierwszą prezeską tej organizacji. Była również jedną z założycielek National Association of College Women (1910).

Dzieciństwo i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Jej rodzicami byli wyzwoleni niewolnicy Robert Reed Church i Louisa Ayers, którzy należeli do ciemnoskórej elity Memphis po wojnie secesyjnej. Jej babcia ze strony ojca była Malgaszką, a jej dziadek ze strony ojca, Charles B. Church, białym mężczyzną, właścicielem i operatorem parowca w Wirginii. Przekazał swój majątek synowi, który zainwestował go w nieruchomości i w 1862 zakupił posiadłość w Memphis. Zdobył majątek, skupując nieruchomości, kiedy miasto opustoszało po epidemii żółtej gorączki w 1878. Jest uznawany za pierwszego Afroamerykanina milionera na południu Stanów Zjednoczonych[1].

Matka Terrell jest uznawana za jedną z pierwszych Afroamerykanek, które miały własny salon fryzjerski. Odwiedzany był przez elity Memphis. Louisa Church odniosła sukces jako przedsiębiorczyni w czasach, kiedy zdecydowana większość kobiet nie miała własnych biznesów. Zachęciła córkę do nauki w Antioch College w Yellow Springs w Ohio, gdzie Mary zdobyła podstawowe i średnie wykształcenie. W wieku lat 12 Mary rozpoczęła naukę w szkole w Oberlin, gdzie uczęszczała też później na studia[2].

Mary Church Terrell była nazywana przez członków rodziny „Mollie”. Miała jednego rodzonego brata i dwoje przyrodniego rodzeństwa z drugiego małżeństwa jej ojca. Później Robert Church ożenił się po raz trzeci.

Mary była jedną z pierwszych Afroamerykanek, które ukończyły studia wyższe. College w Oberlin[3] był pierwszym uniwersytetem w USA, który przyjmował kobiety i Afroamerykanów. Na pierwszym roku Mary uznano poetką, stąd została wybrana do dwóch towarzystw literackich na uczelni. Była również redaktorką miejscowej gazety. Uzyskała licencjat w 1884. Ukończyła studia razem z innymi afroamerykańskimi Intelektualistkami: Anną Julią Cooper i Idą Gibbs Hunt. Zostały aktywistkami na rzecz równości rasowej i płciowej w Stanach Zjednoczonych. W 1888 Mary ukończyła studia magisterskie.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Terrell rozpoczęła karierę nauczycielki w 1885, ucząc języków nowożytnych[4] w Wilberforce, w szkole dla Afroamerykanów założonej przez Kościół Ewangelicko-Metodyczny w Ohio i Afrykański Kościół Metodyczno-Episkopalny. Później przeprowadziła się do Waszyngtonu, gdzie uczyła w The M. Street School. Następnie przeprowadziła się do Europy, gdzie nauczyła się francuskiego, niemieckiego i włoskiego. W 1891 Oberlin College zaoferował jej posadę, jednak odmówiła[5].

Po powrocie do USA Terrell porzuciła karierę akademicką i zajęła się działalnością społeczną skupioną na wzmocnieniu pozycji ciemnoskórych kobiet w społeczeństwie. Dużo pisała. Jej teksty były publikowane w prasie. W 1904 opublikowano jej artykuł Lynching from a Negro's Point of View, gdzie próbowała zdementować wypaczoną narrację o tym, dlaczego ciemnoskórzy mężczyźni są celem linczowania i przedstawiała liczne fakty na poparcie swoich twierdzeń[6].

W autobiografii A Coloured Woman in a White World (1940) Terrell opowiedziała o osobistych doświadczeniach z rasizmem[7].

Małżeństwo i dzieci[edytuj | edytuj kod]

18 października 1891 w Memphis Church poślubiła Roberta Hebertona Terrella, prawnika, który został pierwszym ciemnoskórym sędzią sądu miejskiego w Waszyngtonie. Poznali się w Waszyngtonie i razem pracowali w M Street High School, gdzie Terrel był dyrektorem.

Małżeństwo miało trójkę dzieci, które umarły we wczesnym dzieciństwie. Córka Phylis Terrel jako jedyna dożyła dorosłości[8]. Później Terrelowie adoptowali drugą córkę, Mary[9].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenia ciemnoskórych kobiet i narodowe stowarzyszenie kobiet kolorowych[edytuj | edytuj kod]

W 1892 Mary wraz z Helen Appo Cook, Idą B. Bailey, Anną Julią Cooper, Charlotte Forten Grimké, Mary Jane Peterson i Evelyn Shaw założyły Colored Women's League w Waszyngtonie. Celem organizacji była promocja równości, postępu społecznego i jak najlepszego interesu społeczności afroamerykańskiej. Helen Appo Cook stała na czele organizacji[10], która pomagała podnosić poziom życia wykształconych ciemnoskórych kobiet. W tym samym czasie w Bostonie działała Federation of Afro-American Women zarządzana przez sufrażystkę Josephine St. Pierre Ruffin. Ponieważ obie organizacje miały podobne cele i odbiorców, Terrell i Ruffin postanowiły połączyć swoje wysiłki i rozpocząć współpracę z setkami innych organizacji, aby dotrzeć do szerszego kręgu ciemnoskórych kobiet pracujących, studentek i aktywistek. Z tej współpracy powstało National Association of Colored Women, które stało się pierwszą świecką organizacją narodową zajmującą się źródłami utrzymania ciemnoskórych kobiet w Ameryce. NACW miało utworzyć solidarność między ciemnoskórymi Amerykankami w celu walki z rasową dyskryminacją[11]. Terrell dwukrotnie stała na czele tej organizacji[12].

W 1896 Terrell założyła National Association of College Women, które później przerodziło się w the National Association of University Women. Organizacja budowały żłobki i przedszkola dla ciemnoskórych dzieci oraz zajmowały się organizacją zajęć[13].

Dzięki osiągnięciom i działalności społecznej Terell została powołana do zarządu departamentu edukacji w drystrykcie Columbia.

Walka o prawa wyborcze ciemnoskórych kobiet[edytuj | edytuj kod]

Już w czasie studiów w Oberlin Terrell była aktywną sufrażystką. Po odejściu ze szkoły nadal aktywnie uczestniczyła w wydarzeniach dla sufrażystek organizacowanych przez National American Woman Suffrage Association. Dzięki tym spotkaniom poznała Susan B. Anthony. W tym samym czasie współpracowała również z Lucrettią Mott i Elizabeth Cady Stanton. Dzięki znajomościom Terrell, jako jedna z niewielu ciemnoskórych, mogła uczestniczyć w spotkaniach NAWSA. Wówczas zrodziła się w niej chęć stworzenia formalnej organizacji dla ciemnoskórych kobiet w Ameryce w celu rozwiązania problemów linczu, braku praw obywatelskich i rozwoju edukacji osób ciemnoskórych.

18 lutego 1898 podczas odbywającego się co dwa lata w Waszyngtonie spotkania członkowskiego Narodowego Stowarzyszenia Amerykańskich Sufrażystek Terrell wygłosiła przemówienie pod tytułem The Progress of Colored Women[14]. Między innymi ta przemowa sprawiła, że NAWSA zaczęła walczyć o prawa ciemnoskórych kobiet[15]. Terrell wygłosiła więcej przemówień, takich jak In Union There is Strength czy What it Means to be Colored in the Capital of the U.S., w których omawiała osobiste problemy, z którymi zmagała się jako Afroamerykanka w Waszyngtonie. Terrel zwróciła się do Towarzystwa Historycznego w Seneca Falls, które pochwaliło pracę sufrażystek walczących o prawa kobiet każdej rasy.

W A Colored Woman In A White World' Terrell wspominała o latach w zdominowanym przez mężczyzn college'u w Oberlin. Później uznała, że powinna wykorzystać swoje doświadczenie w celu tworzenia lepszych relacji między Afroamerykanami i białymi Amerykanami, co sprawiło, że stała się aktywną działaczką NAWSA.

Była aktywna w partii republikańskiej. Stała na czele Ligi Republikańskiej Kobiet w czasie kampanii prezydenckiej Warrena G. Hardinga w 1920. Były to pierwsze wybory, w których mogły głosować kobiety[16]. Stany południowe w latach 1890–1908 uchwaliły przepisy dotyczące rejestracji wyborców i prawa wyborcze, które pozbawiły Afroamerykanów prawa do głosowania. Ograniczenia te nie zostały całkowicie zniesione, dopóki w 1965 Kongres nie uchwalił ustawy o prawach wyborczych.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

 • "Duty of the National Association of Colored Women to the Race", A. M. E. Church Review (styczeń 1900), 340–54.
 • "Club Work of Colored Women", Southern Workman, 8 sierpnia 1901, 435–38.
 • "Society Among the Colored People of Washington", Voice of the Negro (kwiecień 1904), 150–56.
 • "Lynching from a Negro's Point of View", North American Review 178 (czerwiec 1904), 853–68.
 • "The Washington Conservatory of Music for Colored People", Voice of the Negro (listopad 1904), 525–30.
 • "Purity and the Negro", Light (czerwiec 1905), 19–25.
 • "Paul Lawrence Dunbar", Voice of the Negro (kwiecień 1906), 271–77.
 • "Susan B. Anthony, the Abolitionist", Voice of the Negro (czerwiec 1906), 411–16.
 • "A Plea for the White South by a Colored Woman", Nineteenth Century (lipiec 1906), 70–84.
 • "What It Means to Be Colored in the Capital of the United States", Independent, 10 października, 1906, 181–86.
 • "An Interview with W. T. Stead on the Race Problem", Voice of the Negro (lipiec 1907), 327–30
 • "Peonage in the United States: The Convict Lease System and the Chain Gangs", Nineteenth Century 62 (sierpień 1907), 306–22
 • A Colored Woman in a White World (1940), autobiografia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jessie Carney Smith, "Robert Reed Church Sr.", in Notable Black American Men, 1999.
 2. Dorothy Sterling, Black Foremothers: Three Lives, 1988., Black Foremothers: Three Lives, 1988.
 3. Claudia C. Tate, "Review of Black Foremothers: Three Lives". Black American Literature Forum., 1980.
 4. Frederick McGinnis, A History and an Interpretation of Wilberforce University. Blanchester, Ohio: The Brown Publishing Co. p. 143.,, 1941.
 5. Daniel Wallace Culp, Twentieth Century Negro Literature. Chadwyck-Healey, 1987.
 6. Martha Solomon Watson, “Mary Church Terrell vs. Thomas Nelson Page: Gender, Race, and Class in Anti-Lynching Rhetoric.” Rhetoric and Public Affairs, vol. 12, no. 1, 2009, pp. 65–89. JSTOR, www.jstor.org/stable/41940407.
 7. Esther Popel Shaw, "Mary Church Terrell and H. G. Wells, A Colored Woman in a White World". The Journal of Negro History. 26 (1),, 1941.
 8. current Biography 1942, p. 829.
 9. Daniel Wallace Culp, Twentieth Century Negro Literature; or, A Cyclopedia of Thought on the Vital Topics Relating to the American Negro. Atlanta: J.L. Nichols & Co. p. 172.,, 1902.
 10. Jessie Carney Smith, "Josephine Beall Bruce". Notable Black American women (v1 ed.). Gale Research Inc. p. 123.,, 1992.
 11. Beverly W. Jones, Mary Church Terrell and the National Association of Colored Women, 1896 to 1901, The Journal of Negro History 67, no. 1,, 1982.
 12. Benjamin Brawley, The Negro Genius: a New Appraisal of the Achievement of the American Negro in Literature and the Fine Arts. Dodd Mead & Co.,, 1937.
 13. Mary Church Terrell, BlackPast". BlackPast. 2007-01-19. Retrieved 2019-04-18.,, 1863.
 14. Mary Church Terrell, The Progress of Colored Women. Pantianos Classics. pp.,, 1898.
 15. Paula Giddings, When and Where I Enter: The Impact of Black Women on Race and Sex in America. New York: William Morrow and Company,, 1984.
 16. National Women's History Museum. Retrieved 2019-04-18.