Matka Boża Różańcowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Matka Boża Różańcowa
Średniowieczny obraz nieznanego autora, św. Dominik otrzymuje różaniec
Średniowieczny obraz nieznanego autora, św. Dominik otrzymuje różaniec
Sanktuarium liczne kościoły i sanktuaria na całym świecie

Matka Boża Różańcowa – tytuł używany przez wyznawców katolicyzmu w określeniu do Maryi. W odmienności od innych tytułów i wezwań maryjnych, ten tytuł nie jest związany z określonym wizerunkiem, figurą, sanktuarium, kościołem, a z modlitwą i nabożeństwem różańcowym.

Święto[edytuj]

Bitwa pod Lepanto, Paolo Veronese

Święto Matki Bożej Różańcowej czczone jest 7 października. Dzień ten jest rocznicą bitwy pod Lepanto (1571), w której państwa Świętej Ligi skupione wokół Państwa Kościelnego pokonały flotę Imperium Osmańskiego. Papież Pius V ogłosił w 1572 roku ten dzień świętem Matki Bożej Zwycięskiej. Rok późnej, decyzją papieża Grzegorza XIII zmieniono nazwę na Święto Różańca. Papież Klemens XII w 1716 roku nakazał świętowanie tego dnia Kościołowi na całym świecie, jednocześnie przeniósł świętowanie tego dnia na pierwszą niedzielę października. W 1913 roku Pius X przywrócił święto na 7 października. Od 1969 roku, decyzją Pawła VI, 7 października obchodzone jest święto Matki Bożej Różańcowej.

Szczególne miejsca kultu[edytuj]

Nicoa Porta – Madonna del Rosario
Michelangelo Caravaggio – Madonna Różańcowa

Na świecie znajdują się liczne miejsca nazywane sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. W dużej części są to ośrodki związane z zakonem dominikańskim, w którym modlitwa różańcowa ma szczególne znaczenie i według legendy założyciel dominikanów – Dominik Guzmán – otrzymać miał różaniec od Matki Bożej w objawieniu jakiego doświadczył. Współcześnie kult modlitwy różańcowej związany jest z kultem i objawieniami Najświętszej Maryi Panny z Lourdes oraz Matki Bożej Fatimskiej. Jednym z przesłań przekazanych w czasie objawień była prośba o nieustanną modlitwę różańcową.

Przykładowe ośrodki religijne szczególnie związane z kultem religijnym to:

Polskie sanktuaria i kościoły z obrazami Matki Bożej Różańcowej[edytuj]

Matka Boża Różańcowa z Sandomierza
Matka Boża Różańcowa ze Służewa
Matka Boża Różańcowa w Korniatkowie Południowym

Wybrane ośrodku kultu Matki Bożej Różańcowej w Polsce:

Matka Boża Różańcowa w sztuce[edytuj]

Temat Matki Bożej z różańcem był na przestrzeni historii bardzo często wykorzystywany przez malarzy. Wybrane obrazy:

Zobacz też[edytuj]