Maulaj Raszid (sułtan)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maulaj Raszid
لرشيد بن علي الشريف
Ilustracja
Sułtan Maroka
Okres

od 1666
do 1672

Poprzednik

Abu Faris Abd Allah

Następca

Maulaj Isma’il

Dane biograficzne
Dynastia

Dynastia Alawitów

Miejsce urodzenia

Tafilalt

Data i miejsce śmierci

1672
Marrakesz

Maulaj Raszid (arab. الرشيد بن علي الشريف = Ar-Raszid ibn Ali asz-Szarif, ur. 1631 w Ar-Risani, zm. 9 kwietnia 1672 w Marrakeszu) – pierwszy sułtan Maroka z dynastii Alawitów, syn Maulaja Alego asz-Szarifa, władcy Tafilalt.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Maulaj Raszid doszedł do władzy w regionie Tafilalt w południowym Maroku po obaleniu i zabiciu swojego brata Muhammada. Maroko pogrążone było wówczas w chaosie, anarchii i walkach o władzę od czasu, kiedy w 1603 roku zmarł sułtan Ahmad I al-Mansur z dynastii Saadytów. Dynastia ta podzieliła się wówczas na dwie linie, panujące w Fezie i Marrakeszu i sprawujące tylko lokalną władzę, podczas gdy resztą kraju rządzili lokalni wodzowie plemion i przywódcy bractw islamskich. Jednym z potężniejszych bractw było bractwo Dila, które w 1664 roku – kiedy Maulaj Raszid obejmował władzę w Tafilalt – kontrolowało już północne tereny Maroka i dążyło do przejęcia kontroli nad resztą kraju. Jeszcze w tym samym 1664 roku Maulaj Raszid zdołał jednak wygrać decydujące starcie z bractwem w okolicach Meknesu, a w 1666 roku udało mu się podporządkować sobie miasto Fez. Chociaż bractwo funkcjonowało jeszcze przez dwa lata, po zwycięstwie w Fezie Maulaj Raszid był już powszechnie uznawany za władcę całego Maroka. Mimo to, aż do nagłej śmierci po upadku z konia w 1672 roku, sułtan zajęty był potyczkami z drobnymi plemionami w kraju. Po śmierci sułtana na tron wstąpił jego brat Maulaj Ismail.

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

Maulaj Raszid jest ważną postacią w filmie Angelika i sułtan. W rolę tę wcielił się Aly Ben Ayed.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stephan Ronart, Nandy Ronart: Lexikon der Arabischen Welt. Ein historisch-politisches Nachschlagewerk. Artemis Verlag, Zürich u. a. 1972, ISBN 3-7608-0138-2.