Mauro Jöhri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mauro Jöhri
prezbiter
Ilustracja
(po lewej)
Kraj działania  Szwajcaria
Data i miejsce urodzenia 1 września 1947
Bivio
Generał zakonu kapucynów
Okres sprawowania 2006-2018
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Zakon Braci Mniejszych Kapucynów
Prezbiterat 1972

Mauro Jöhri, OFMCap. (ur. 1 września 1947 roku w Bivio, w południowej Gryzonii, w Szwajcarii) – profesor teologii, minister generalny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, główny przełożony Zakonu w latach 2006-2018[1].

Wstąpił do zakonnego nowicjatu w 1964. Studiował teologię w zakonnym Seminarium w Solothurn. Przyjął święcenia kapłańskie w 1972 i nadal kontynuował naukę w Fryburgu, Tybindze i Lucernie, gdzie otrzymał doktorat. Kolejne lata spędził w sanktuarium Madonna del Sasso w Locarno, gdzie pracował jako nauczyciel. Jednocześnie uczył teologii dogmatycznej oraz podstaw teologii w Seminarium Teologicznym w Chur oraz posługiwał jako nauczyciel teologii na Uniwersytecie w Lugano.

Został ministrem prowincjalnym szwajcarskiej prowincji Zakonu Kapucynów w 1995. Studiował na Institut de formation humaine intégrale w Montrealu. W 2006 został wybrany ministrem generalnym Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów[2]. W latach 2013-2015 był wiceprzewodniczącym Unii Wyższych Przełożonych. W 2015 wybrany został przewodniczącym Unii Wyższych Przełożonych.

Jöhri mówi biegle po niemiecku, włosku, francusku oraz w języku romansz - we wszystkich czterech językach urzędowych w Szwajcarii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Order of Capuchin Friars Minor (O.F.M. Cap.), „GCatholic” [dostęp 2018-09-09].
  2. Ogłoszenie o powołaniu Ojca Mauro Jöhri na stanowisko ministra generalnego, w języku niemieckim, w formacie .pdf [1]