Locarno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Locarno
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Szwajcaria
Kanton  Ticino
Powierzchnia 19,4 km²
Wysokość 205 m n.p.m.
Populacja (2005)
• liczba ludności

14 556
Kod pocztowy 6600
Plan Locarno
Plan Locarno
Położenie na mapie Ticino
Mapa lokalizacyjna Ticino
Locarno
Locarno
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa lokalizacyjna Szwajcarii
Locarno
Locarno
Ziemia 46°10′N 8°48′E/46,166667 8,800000
Strona internetowa
Sanktuarium Madonna del Sasso

Locarno – miasto w południowej, włoskojęzycznej części Szwajcarii, w kantonie Ticino, nad jeziorem Maggiore, zamieszkane przez ok. 14 tys. mieszkańców. Położone ok. 80 km od Mediolanu, ok. 135 km od Zurychu i ok. 200 km od Genewy. Najniżej położone miasto Szwajcarii (ok. 205 m n.p.m.).

Historia[edytuj]

Pierwsze wzmianki o Locarno pochodzą z VII wieku. W średniowieczu miasto należało do Mediolanu, a w 1512 zostało opanowane przez Szwajcarię. W okresie od 1803 do 1878 r. Locarno było stolicą kantonu. W 1925 podpisano tu traktaty lokarneńskie.

Zabytki[edytuj]

Castello Visconteo[edytuj]

Zachowana część zamku zbudowanego w XII wieku dla rodziny Orellich. Rozbudowany dla rodziny Viscontich w XV wieku. Według niektórych spekulacji przebudowę nadzorował Leonardo da Vinci. Obecnie w zamku mieści się muzeum historyczne z kolekcją wykopalisk z czasów antycznych.

Chiesa San Francesco[edytuj]

Kościół zbudowany w latach 1538-1572 zgodnie z projektem Giovanniego Beretty. Dekoracje wnętrz z XVIII wieku.

Chiesa Santa Maria Assunta[edytuj]

Kościół zbudowany w I połowie XVII wieku. Wewnątrz bogate wczesnobarokowe dekoracje.

Chiesa Madonna del Sasso[edytuj]

Kościół pielgrzymkowy zbudowany w latach 1578 - 1596. Powstał w miejscu, w którym w 1480 r. franciszkańskiemu mnichowi ukazała się Matka Boska. Pięknie położony w górnej części miasta.

Turystyka[edytuj]

Locarno słynie jako ośrodek wypoczynkowy. W mieście, poza zabytkami, warta zobaczenia jest promenada ciągnąca się wzdłuż jeziora Maggiore, kąpieliska oraz budynki sądów, gdzie zostały parafowane traktaty lokarneńskie. Ponadto miasto stanowi dobrą bazę wypadową w góry. Warte polecenia są również trasy wokół jeziora. Do sanktuarium Madonna del Sasso prowadzi trasa kolei linowo-terenowej Orselina.

Klimat[edytuj]

W Locarno, jak wokół całego jeziora Maggiore panuje łagodny, subtropikalny klimat umożliwiający wegetację roślin nietypowych dla tej szerokości geograficznej.

Festiwal filmowy[edytuj]

Od 1948 roku w Locarno corocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Filmy wyświetlane są przez dwa tygodnie w sierpniu, na głównym placu miasta - Piazza Grande.

Linki zewnętrzne[edytuj]