Medaliści mistrzostw świata w bobslejach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bobsleigh pictogram.svg

Lista medalistów Mistrzostw świata FIBT w bobslejach.

Medaliści[edytuj]

Dwójki mężczyzn[edytuj]

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1931 Republika Weimarska Oberhof  Rzesza Niemiecka
Hanns Kilian
Sebastian Huber
 Rzesza Niemiecka
Bibo Fischer
Gemmer
 Austria
Heinz Volkmer
Anton Kaltenberger
1933 III Rzesza Schreiberhau  Rumunia
Alexandru Papană
Dumitru Hubert
 Czechosłowacja
Brüme
Walter Heinzl
 III Rzesza
Fritz Grau
Albert Brehme
1934 Szwajcaria Engelberg  Rumunia
Alexandru Frim
Vasile Dumitrescu
 III Rzesza
Hermann von Mumm
Fritz Schwarz
 Rumunia
Alexandru Papană
Dumitru Hubert
1935 Austria Igls  Szwajcaria
Reto Capadrutt
Emil Diener
 Czechosłowacja
Josef Lanzendörfer
Karel Růžička
 Włochy
Antonio Brivio
Carlo Soldini
1937 Zjednoczone Królestwo Włoch Cortina d'Ampezzo  Wielka Brytania
Frederick McEvoy
Byran Black
 Włochy
Umberto Gilarduzzi
Antonio Gilarduzzi
 Szwajcaria
Reto Capadrutt
Hans Aichele
1938 Szwajcaria Sankt Moritz  III Rzesza
Bibo Fischer
Rolf Thielecke
 Wielka Brytania
Frederick McEvoy
Charles Green
 Szwajcaria
Fritz Feierabend
Josef Beerli
1939 Szwajcaria Sankt Moritz  Belgia
René Lunden
Jean Coops
 III Rzesza
Bibo Fischer
Rolf Thielecke
 III Rzesza
Hanns Kilian
Schletter
1947 Szwajcaria Sankt Moritz  Szwajcaria
Fritz Feierabend
Stephan Waser
 Szwajcaria
Felix Endrich
Fritz Waller
 Belgia
Max Houben
Jacques Mouvet
1949 Stany Zjednoczone Lake Placid  Szwajcaria
Felix Endrich
Fritz Waller
 Szwajcaria
Fritz Feierabend
Stephan Waser
 Stany Zjednoczone
Frederick Fortune
John McDonald
1950 Włochy Cortina d'Ampezzo  Szwajcaria
Fritz Feierabend
Stephan Waser
 Stany Zjednoczone
Stanley Benham
Patrick Martin
 Stany Zjednoczone
Frederick Fortune
William D’Amico
1951 Francja L'Alpe d'Huez  RFN
Andreas Ostler
Lorenz Nieberl
 Stany Zjednoczone
Stanley Benham
Patrick Martin
 Szwajcaria
Felix Endrich
Werner Spring
1953 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Garmisch-Partenkirchen  Szwajcaria
Felix Endrich
Fritz Stöckli
 RFN
Andreas Ostler
Franz Kemser
 RFN
Theo Kitt
Lorenz Nieberl
1954 Włochy Cortina d'Ampezzo  Włochy
Guglielmo Scheibmeier
Andrea Zambelli
 Włochy
Italo Petrelli
Luigi Figoli
 Stany Zjednoczone
Stanley Benham
James Bickford
1955 Szwajcaria Sankt Moritz  Szwajcaria
Fritz Feierabend
Harry Warburton
 Austria
Paul Aste
Josef Isser
 Szwajcaria
Franz Kapus
Heinrich Angst
1957 Szwajcaria Sankt Moritz  Włochy
Eugenio Monti
Renzo Alverà
 Stany Zjednoczone
Arthur Tyler
Charles Butler
 Hiszpania
Alfonso de Portago
Luis Muñoz
1958 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Garmisch-Partenkirchen  Włochy
Eugenio Monti
Renzo Alverà
 Włochy
Sergio Zardini
Sergio Siorpaes
 Austria
Paul Aste
Heinrich Isser
1959 Szwajcaria Sankt Moritz  Włochy
Eugenio Monti
Renzo Alverà
 Włochy
Sergio Zardini
Luciano Alberti
 Stany Zjednoczone
Arthur Tyler
Charles Butler
1960 Włochy Cortina d'Ampezzo  Włochy
Eugenio Monti
Renzo Alverà
 RFN
Franz Schelle
Otto Göbl
 Włochy
Sergio Zardini
Luciano Alberti
1961 Stany Zjednoczone Lake Placid  Włochy
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
 Stany Zjednoczone
Gary Sheffield
Jerry Tennant
 Włochy
Sergio Zardini
Romano Bonagura
1962 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Garmisch-Partenkirchen  Włochy
Rinaldo Ruatti
Enrico De Lorenzo
 Włochy
Sergio Zardini
Romano Bonagura
 RFN
Hans Maurer
Adolf Wörmann
1963 Austria Igls  Włochy
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
 Włochy
Sergio Zardini
Romano Bonagura
 Wielka Brytania
Anthony Nash
Robin Dixon
1965 Szwajcaria Sankt Moritz  Wielka Brytania
Anthony Nash
Robin Dixon
 Włochy
Rinaldo Ruatti
Enrico De Lorenzo
 Kanada
Victor Emery
Michael Young
1966 Włochy Cortina d'Ampezzo  Włochy
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
 Włochy
Gianfranco Gaspari
Leonardo Cavllini
 Wielka Brytania
Anthony Nash
Robin Dixon
1967 Francja L'Alpe d'Huez  Austria
Erwin Thaler
Reinhold Durnthaler
 Włochy
Nevio De Zordo
Edoardo De Martin
 Stany Zjednoczone
Howard Clifton
James Crall
1969 Stany Zjednoczone Lake Placid  Włochy
Nevio De Zordo
Adriano Frassinelli
 Rumunia
Ion Panţuru
Dumitru Focşeneanu
 Włochy
Gianfranco Gaspari
Mario Armano
1970 Szwajcaria Sankt Moritz  RFN
Horst Floth
Pepi Bader
 RFN
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
 Szwajcaria
Gion Caviezel
Hans Candrian
1971 Włochy Cervinia  Włochy
Gianfranco Gaspari
Mario Armano
 Włochy
Enzo Vicario
Corrado Dal Fabbro
 Austria
Herbert Gruber
Josef Oberhauser
1973 Stany Zjednoczone Lake Placid  RFN
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
 Szwajcaria
Hans Candrian
Heinz Schenker
 Rumunia
Ion Panţuru
Dumitru Focşeneanu
1974 Szwajcaria Sankt Moritz  RFN
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
 RFN
Georg Heibl
Fritz Ohlwärter
 Szwajcaria
Fritz Lüdi
Karl Häseli
1975 Włochy Cervinia  Włochy
Giorgio Alverà
Franco Perruquet
 RFN
Georg Heibl
Fritz Ohlwärter
 Szwajcaria
Fritz Lüdi
Karl Häseli
1977 Szwajcaria Sankt Moritz  Szwajcaria
Hans Hiltebrand
Heinz Meier
 Szwajcaria
Fritz Lüdi
Hansjörg Trachsel
 RFN
Stefan Gaisreiter
Manfred Schumann
1978 Stany Zjednoczone Lake Placid  Szwajcaria
Erich Schärer
Joseph Benz
 NRD
Meinhard Nehmer
Raimund Bethge
 RFN
Jakob Resch
Walter Barfuss
1979 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Königssee  Szwajcaria
Erich Schärer
Joseph Benz
 RFN
Stefan Gaisreiter
Manfred Schumann
Fritz Ohlwärter
 RFN
Toni Mangold
Stefan Späte
1981 Włochy Cortina d'Ampezzo  NRD
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
 NRD
Horst Schönau
Andreas Kirchner
 Szwajcaria
Erich Schärer
Joseph Benz
1982 Szwajcaria Sankt Moritz  Szwajcaria
Erich Schärer
Max Rüegg
 Szwajcaria
Hans Hiltebrand
Ulrich Bächli
 NRD
Horst Schönau
Andreas Kirchner
1983 Stany Zjednoczone Lake Placid  Szwajcaria
Ralph Pichler
Urs Leuthold
 Szwajcaria
Erich Schärer
Max Rüegg
 NRD
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
1985 Włochy Cervinia  NRD
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
 NRD
Detlef Richter
Steffen Grummt
 ZSRR
Zintis Ekmanis
Nikołaj Żyrow
1986 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Königssee  NRD
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
 Szwajcaria
Ralph Pichler
Celeste Poltera
 NRD
Detlef Richter
Steffen Grummt
1987 Szwajcaria Sankt Moritz  Szwajcaria
Ralph Pichler
Celeste Poltera
 Szwajcaria
Hans Hiltebrand
André Kisser
 NRD
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
1989 Włochy Cortina d'Ampezzo  NRD
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
 Szwajcaria
Gustav Weder
Bruno Gerber
 ZSRR
Jānis Ķipurs
Aldis Intlers
1990 Szwajcaria Sankt Moritz  Szwajcaria
Gustav Weder
Bruno Gerber
 NRD
Harald Czudaj
Axel Jang
 NRD
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
1991 Niemcy Altenberg  Niemcy
Rudi Lochner
Markus Zimmermann
 Szwajcaria
Gustav Weder
Curdin Morell
 Niemcy
Wolfgang Hoppe
René Hannemann
1993 Austria Igls  Niemcy
Christoph Langen
Peer Joechel
 Szwajcaria
Gustav Weder
Donat Acklin
 Niemcy
Wolfgang Hoppe
René Hannemann
1995 Niemcy Winterberg  Niemcy
Christoph Langen
Olaf Hampel
 Kanada
Pierre Lueders
Jack Pyc
 Francja
Éric Alard
Éric Le Chanony
1996 Kanada Calgary  Niemcy
Christoph Langen
Markus Zimmermann
 Kanada
Pierre Lueders
Dave MacEachern
 Szwajcaria
Reto Götschi
Guido Acklin
1997 Szwajcaria Sankt Moritz  Szwajcaria
Reto Götschi
Guido Acklin
 Włochy
Günther Huber
Antonio Tartaglia
 Stany Zjednoczone
Brian Shimer
Robert Olesen
1999 Włochy Cortina d'Ampezzo  Włochy
Günther Huber
Enrico Costa
Ubaldo Ranzi
 Niemcy
Christoph Langen
Markus Zimmermann
 Francja
Bruno Mingeon
Emanuel Hostache
2000 Niemcy Altenberg  Niemcy
Christoph Langen
Markus Zimmermann
 Niemcy
André Lange
René Hoppe
 Szwajcaria
Christian Reich
Urs Aeberhard
2001 Szwajcaria Sankt Moritz  Niemcy
Christoph Langen
Marco Jakobs
 Szwajcaria
Reto Götschi
Cédric Grand
 Szwajcaria
Martin Annen
Beat Hefti
2003 Stany Zjednoczone Lake Placid  Niemcy
André Lange
Kevin Kuske
 Kanada
Pierre Lueders
Giulio Zardo
 Niemcy
René Spies
Franz Sagmeister
2004 Niemcy Königssee  Kanada
Pierre Lueders
Giulio Zardo
 Niemcy
Christoph Langen
Markus Zimmermann
 Niemcy
André Lange
Kevin Kuske
2005 Kanada Calgary  Kanada
Pierre Lueders
Lascelles Brown
 Niemcy
André Lange
Kevin Kuske
 Szwajcaria
Martin Annen
Beat Hefti
2007 Szwajcaria St. Moritz  Niemcy
André Lange
Kevin Kuske
 Szwajcaria
Ivo Rüegg
Tommy Herzog
 Włochy
Simone Bertazzo
Samuele Romanini
2008 Niemcy Altenberg  Niemcy
André Lange
Kevin Kuske
 Niemcy
Thomas Florschütz
Mirko Pätzold
 Rosja
Aleksandr Zubkow
Aleksiej Wojewoda
2009 Stany Zjednoczone Lake Placid  Szwajcaria
Ivo Rüegg
Cédric Grand
 Niemcy
Thomas Florschütz
Marc Kühne
 Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Curtis Tomasevicz
2011 Niemcy Königssee  Rosja
Aleksandr Zubkow
Aleksiej Wojewoda
 Niemcy
Thomas Florschütz
Kevin Kuske
 Niemcy
Manuel Machata
Andreas Bredau
2012 Stany Zjednoczone Lake Placid  Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Steve Langton
 Kanada
Lyndon Rush
Jesse Lumsden
 Niemcy
Maximilian Arndt
Kevin Kuske
2013 Szwajcaria Sankt Moritz  Niemcy
Francesco Friedrich
Jannis Bäcker
 Szwajcaria
Beat Hefti
Thomas Lamparter
 Niemcy
Thomas Florschütz
Andreas Bredau
2015 Niemcy Winterberg  Niemcy
Francesco Friedrich
Thorsten Margis
 Łotwa
Oskars Melbārdis
Daumants Dreiškens
 Niemcy
Johannes Lochner
Joshua Bluhm
2016 Austria Igls  Niemcy
Francesco Friedrich
Thorsten Margis
 Niemcy
Johannes Lochner
Joshua Bluhm
 Szwajcaria
Beat Hefti
Alex Baumann

Czwórki mężczyzn[edytuj]

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1930 Szwajcaria Caux-sur-Montreux  Włochy
Franco Zaninetta
Giorgio Biasini
Antonio Dorini
Gino Rossi
 Szwajcaria
Jean Mollen
John Schneiter
André Mollen
William Prichard
 Rzesza Niemiecka
Fritz Grau
Hans Picker
Bertram
Albert Brehme
1931 Szwajcaria Sankt Moritz  Rzesza Niemiecka
Werner Zahn
Robert Schmidt
Franz Bock
Emil Hinterfeld
 Szwajcaria
René Fonjallaz
Gustave Fonjallaz
N. Buchheim
Gaston Fonjallaz
 Wielka Brytania
Dennis Field
P. Coote
R. Wallace
J. Newcobe
1934 III Rzesza Garmisch-Partenkirchen  III Rzesza
Hanns Kilian
Fritz Schwarz
Hermann von Valta
Sebastian Huber
 Rumunia
Emil Angelescu
Teodor Popescu
Dumitru Gheorghiu
Ion Gribincea
 Francja
Jean de Suarez d'Aulan
Jacques Rheins
William Beamisch
Jacques Bridou
1935 Szwajcaria Sankt Moritz  III Rzesza
Hanns Kilian
Alexander Gruber
Hermann von Valta
Sebastian Huber
 Szwajcaria
Pierre Musy
Noldi Gartmann
Charles Bouvier
Josef Beerli
 Szwajcaria
Reto Capadrutt
Fritz Feierabend
A. Lardi
H. Tami
1937 Szwajcaria Sankt Moritz  Wielka Brytania
Frederick McEvoy
David Looker
Charles Green
Byran Black
 III Rzesza
Bibo Fischer
Lohfeld
H. Fischer
Rolf Thielecke
 Stany Zjednoczone
Donald Fox
Clifford Grey
William Dupree
James Bickford
1938 III Rzesza Garmisch-Partenkirchen  Wielka Brytania
Frederick McEvoy
David Looker
Charles Green
Chris MacKintosh
 III Rzesza
Hanns Kilian
Werner Windhaus
Bobby Braumüller
Franz Kemser
 III Rzesza
Bibo Fischer
Lohfeld
H. Fischer
Rolf Thielecke
1939 Zjednoczone Królestwo Włoch Cortina d'Ampezzo  Szwajcaria
Fritz Feierabend
Heinz Cattani
Alphonse Hörning
Joseph Beerli
 Wielka Brytania
Frederick McEvoy
Howard
Critchley
Charles Green
 III Rzesza
Hanns Kilian
Werner Windhaus
Hans Schmidt
Franz Kemser
1947 Szwajcaria Sankt Moritz  Szwajcaria
Fritz Feierabend
Fritz Waller
Felix Endrich
Stephan Waser
 Belgia
Max Houben
Claude Houben
Albert Lerat
Jacques Mouvet
 Francja
Achille Fould
Henri Evrot
Robert Dumont
William Hirigoyen
1949 Stany Zjednoczone Lake Placid  Stany Zjednoczone
Stanley Benham
Patrick Martin
William Casey
William D’Amico
 Stany Zjednoczone
James Bickford
Henry Sterns
Pat Buckley
Donald Dupree
 Szwajcaria
Fritz Feierabend
Werner Spring
Fritz Waller
Heinrich Angst
1950 Włochy Cortina d'Ampezzo  Stany Zjednoczone
Stanley Benham
Patrick Martin
James Atkinson
William D'Amico
 Szwajcaria
Fritz Feierabend
Albert Madörin
Romi Spada
Stephan Waser
 Szwajcaria
Franz Kapus
Franz Stöckli
Hans Bolli
Heinrich Angst
1951 Francja L'Alpe d'Huez  RFN
Andreas Ostler
Xavier Leitl
Michael Pössinger
Lorenz Nieberl
 Stany Zjednoczone
Stanley Benham
Patrick Martin
James Atkinson
Gary Sheffield
 Szwajcaria
Franz Kapus
Franz Stöckli
Hans Bolli
Heinrich Angst
1953 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Garmisch-Partenkirchen  Stany Zjednoczone
Lloyd Johnson
Piet Biesiadecki
Hubert Miller
Joseph Smith
 RFN
Andreas Ostler
Heinz Wendlinger
Hans Hohenester
Rudi Erben
 Szwecja
Kjell Holmström
Walter Aronsson
Nils Landgren
Jan de Man Lapidoth

 RFN

Hans Rösch
Michael Pössinger
Dix Terne
Sylvester Wackerle
1954 Włochy Cortina d'Ampezzo  Szwajcaria
Fritz Feierabend
Harry Warburton
Gottfried Diener
Heinrich Angst
 RFN
Hans Rösch
Michael Pössinger
Dix Terne
Sylvester Wackerle
 RFN
Theo Kitt
Josef Grün
Klaus Koppenberger
Lorenz Nieberl
1955 Szwajcaria Sankt Moritz  Szwajcaria
Franz Kapus
Gottfried Diener
Robert Alt
Heinrich Angst
 Szwajcaria
Fritz Feierabend
Aby Gartmann
Harry Warburton
Rolf Gerber
 RFN
Franz Schelle
Jakob Nirschl
Hans Henn
Edmund Koller
1957 Szwajcaria Sankt Moritz  Szwajcaria
Hans Zoller
Hans Theler
Rolf Küderli
Heinz Leu
 Włochy
Eugenio Monti
Ferdinando Piani
Lino Pierdica
Renzo Alverà
 Stany Zjednoczone
Arthur Tyler
John Cole
Robert Hagemes
Charles Butler
1958 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Garmisch-Partenkirchen  RFN
Hans Rösch
Alfred Hammer
Theodor Bauer
Walter Haller
 RFN
Franz Schelle
Eduard Kaltenberger
Josef Sterff
Otto Göbl
 Włochy
Sergio Zardini
Massimo Bogana
Renato Mocellini
Alberto Righini
1959 Szwajcaria Sankt Moritz  Stany Zjednoczone
Arthur Tyler
Gary Sheffield
Parker Vooris
Charles Butler
 Włochy
Sergio Zardini
Alberto Righini
Ferruccio Dalla Torre
Romano Bonagura
 RFN
Franz Schelle
Hartl Geiger
Josef Sterff
Otto Göbl
1960 Włochy Cortina d'Ampezzo  Włochy
Eugenio Monti
Furio Nordio
Sergio Siorpaes
Renzo Alverà
 RFN
Hans Rösch
Alfred Hammer
Theodor Bauer
Albert Kandbinder
 Szwajcaria
Max Angst
Hansjörg Hirschbühl
Gottfried Kottmann
René Kuhl
1961 Stany Zjednoczone Lake Placid  Włochy
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
Furio Nordio
Benito Rigoni
 Stany Zjednoczone
Stanley Benham
Gary Sheffield
Jerry Tennant
Chuck Pandolph
 Szwecja
Gunnar Åhs
Gunnar Garpö
Eric Wennerberg
Börje-Bengt Hedblom
1962 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Garmisch-Partenkirchen  RFN
Franz Schelle
Josef Sterff
Ludwig Siebert
Otto Göbl
 Włochy
Sergio Zardini
Ferruccio Dalla Torre
Enrico De Lorenzo
Romano Bonagura
 Austria
Franz Isser
Josef Isser
Heinrich Isser
Fritz Isser
1963 Austria Igls  Włochy
Sergio Zardini
Ferruccio Dalla Torre
Renato Mocellini
Romano Bonagura
 Włochy
Angelo Frigerio
Mario Pallua
Luigi de Bettin
Sergio Mocellini
 Austria
Erwin Thaler
Reinhold Durnthaler
Josef Nairz
Adolf Koxeder
1965 Szwajcaria Sankt Moritz  Kanada
Victor Emery
Gerald Presley
Michael Young
Peter Kirby
 Włochy
Nevio De Zordo
Italo De Lorenzo
Pietro Lesana
Robert Mocellini
 Stany Zjednoczone
Fred Fortune
Richard Knuckles
Joe Wilson
James Lord
1969 Stany Zjednoczone Lake Placid  RFN
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Walter Steinbauer
Stefan Gaisreiter
 Włochy
Gianfranco Gaspari
Sergio Pompanin
Roberto Zandonella
Mario Armano
 Stany Zjednoczone
Les Fenner
Robert Huscher
Howard Siler
Allen Hachigian
1970 Szwajcaria Sankt Moritz  Włochy
Nevio De Zordo
Roberto Zandonella
Mario Armano
Luciano De Paolis
 RFN
Wolfgang Zimmerer
Walter Steinbauer
Pepi Bader
Peter Utzschneider
 Szwajcaria
René Stadler
Hans Candrian
Max Forster
Peter Schärer
1971 Włochy Cervinia  Szwajcaria
René Stadler
Max Forster
Erich Schärer
Peter Schärer
 Włochy
Oscar D’Andrea
Alessandro Bignozzi
Antonio Brabcaccio
Renzo Caldera
 RFN
Wolfgang Zimmerer
Stefan Gaisreiter
Walter Steinbauer
Peter Utzschneider
1973 Stany Zjednoczone Lake Placid  Szwajcaria
René Stadler
Werner Camichel
Erich Schärer
Peter Schärer
 Austria
Werner Delle Karth
Walter Delle Karth
Hans Eichinger
Fritz Sperling
 RFN
Wolfgang Zimmerer
Stefan Gaisreiter
Walter Steinbauer
Peter Utzschneider
1974 Szwajcaria Sankt Moritz  RFN
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Manfred Schumann
Albert Wurzer
 Szwajcaria
Hans Candrian
Guido Casty
Yves Marchand
Gaudenz Beeli
 Austria
Werner Delle Karth
Walter Delle Karth
Hans Eichinger
Fritz Sperling
1975 Włochy Cervinia  Szwajcaria
Erich Schärer
Peter Schärer
Werner Camichel
Joseph Benz
 RFN
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Albert Wurzer
Fritz Ohlwärter
 Austria
Manfred Stengl
Gert Krenn
Franz Jakob
Armin Vilas
1977 Szwajcaria Sankt Moritz  NRD
Meinhard Nehmer
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Raimund Bethge
 Szwajcaria
Erich Schärer
Ulrich Bächli
Rudolf Marti
Joseph Benz
 RFN
Jakob Resch
Herbert Berg
Fritz Ohlwärter
Walter Barfuss
1978 Stany Zjednoczone Lake Placid  NRD
Horst Schönau
Horst Bernhardt
Harald Seifert
Bogdan Musiol
 Szwajcaria
Erich Schärer
Ulrich Bächli
Rudolf Marti
Joseph Benz
 NRD
Meinhard Nehmer
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Raimund Bethge
1979 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Königssee  RFN
Stefan Gaisreiter
Dieter Gebhard
Hans Wagner
Heinz Busche
 NRD
Meinhard Nehmer
Detlef Richter
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
 Szwajcaria
Erich Schärer
Ulrich Bächli
Hansjörg Trachsel
Joseph Benz
1981 Włochy Cortina d'Ampezzo  NRD
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Henry Gerlach
Matthias Trübner
 Szwajcaria
Hans Hiltebrand
Kurt Poletti
Franz Weinberger
Franz Isenegger
 Szwajcaria
Erich Schärer
Max Rüegg
Tony Rüegg
Joseph Benz
1982 Szwajcaria Sankt Moritz  Szwajcaria
Silvio Giobellina
Heinz Stettler
Urs Salzmann
Rico Freiermuth
 NRD
Bernhard Lehmann
Roland Wetzig
Bogdan Musiol
Eberhard Weise
 Szwajcaria
Erich Schärer
Franz Isenegger
Max Rüegg
Tony Rüegg
1983 Stany Zjednoczone Lake Placid  Szwajcaria
Ekkehard Fasser
Hans Märchy
Kurt Poletti
Rolf Strittmatter
 RFN
Klaus Kopp
Gerhard Ochsle
Günther Neuburger
Hajo Schumacher
 NRD
Detlef Richter
Henry Gerlach
Thomas Forch
Dietmar Jerke
1985 Włochy Cervinia  NRD
Bernhard Lehmann
Matthias Trübner
Ingo Voge
Steffen Grummt
 NRD
Detlef Richter
Dietmar Jerke
Bodo Ferl
Matthias Legler
 Szwajcaria
Silvio Giobellina
Heinz Stettler
Urs Salzmann
Rico Freiermuth
1986 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Königssee  Szwajcaria
Erich Schärer
Kurt Meier
Erwin Fassbind
André Kisser
 Austria
Peter Kienast
Franz Siegl
Gerhard Redl
Christian Mark
 Szwajcaria
Ralph Pichler
Heinrich Notter
Celeste Poltera
Roland Beerli
1987 Szwajcaria Sankt Moritz  Szwajcaria
Hans Hiltebrand
Urs Fehlmann
Erwin Fassbind
André Kisser
 NRD
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
Roland Wetzig
Dietmar Schauerhammer
 Szwajcaria
Ralph Pichler
Heinrich Ott
Edgar Dietsche
Celeste Poltera
1989 Włochy Cortina d'Ampezzo  Szwajcaria
Gustav Weder
Curdin Morell
Bruno Gerber
Lorenz Schindelholz
 Szwajcaria
Nico Baracchi
Christian Reich
Donat Acklin
René Mangold
 NRD
Wolfgang Hoppe
Bodo Ferl
Bogdan Musiol
Ingo Voge
1990 Szwajcaria Sankt Moritz  Szwajcaria
Gustav Weder
Bruno Gerber
Lorenz Schindelholz
Curdin Morell
 NRD
Harald Czudaj
Tino Bonk
Alexander Szelig
Axel Jang
 Austria
Ingo Appelt
Gerhard Redl
Jürgen Mandl
Harald Winkler
1991 Niemcy Altenberg  Niemcy
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
Axel Kühn
Christoph Langen
 Szwajcaria
Gustav Weder
Bruno Gerber
Lorenz Schindelholz
Curdin Morell
 Niemcy
Harald Czudaj
Tino Bonk
Axel Jang
Alexander Szelig
1993 Austria Igls  Szwajcaria
Gustav Weder
Donat Acklin
Kurt Meier
Domenico Semeraro
 Austria
Hubert Schlösser
Harald Winkler
Gerhard Redl
Gerhard Haidacher
 Stany Zjednoczone
Brian Shimer
Bryan Leturgez
Karlos Kirby
Randy Jones
1995 Niemcy Winterberg  Niemcy
Wolfgang Hoppe
René Hannemann
Ulf Hielscher
Carsten Embach
 Austria
Hubert Schlösser
Gerhard Redl
Thomas Schroll
Martin Schützenauer
 Niemcy
Harald Czudaj
Thorsten Voss
Udo Lehmann
Alexander Szelig
1996 Kanada Calgary  Niemcy
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Sven Rühr
Olaf Hampel
 Szwajcaria
Marcel Rohner
Markus Wasser
Thomas Schreiber
Roland Tanner
 Niemcy
Wolfgang Hoppe
Thorsten Voss
Sven Peter
Carsten Embach
1997 Szwajcaria Sankt Moritz  Niemcy
Wolfgang Hoppe
Sven Rühr
René Hannemann
Carsten Embach
 Niemcy
Dirk Wiese
Christoph Bartsch
Thorsten Voss
Michael Liekmeier
 Stany Zjednoczone
Brian Shimer
Chip Minton
Randy Jones
Robert Olesen
1999 Włochy Cortina d'Ampezzo  Francja
Bruno Mingeon
Emanuel Hostache
Éric Le Chanony
Max Robert
 Szwajcaria
Marcel Rohner
Markus Nüssli
Beat Hefti
Silvio Schaufelberger
 Kanada
Pierre Lueders
Ken Leblanc
Ben Hindle
Matt Hindle
2000 Niemcy Altenberg  Niemcy
André Lange
René Hoppe
Lars Behrendt
Carsten Embach
 Niemcy
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Thomas Platzer
Sven Rühr
 Szwajcaria
Christian Reich
Bruno Aeberhard
Urs Aeberhard
Domenic Keller
2001 Szwajcaria Sankt Moritz  Niemcy
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Sven Peter
Alexander Metzger
 Niemcy
André Lange
René Hoppe
Lars Behrendt
Carsten Embach
 Szwajcaria
Christian Reich
Steve Anderhub
Urs Aeberhard
Domenic Keller
2003 Stany Zjednoczone Lake Placid  Niemcy
André Lange
René Hoppe
Kevin Kuske
Carsten Embach
 Stany Zjednoczone
Todd Hays
Bill Schuffenhauer
Randy Jones
Garrett Hines
 Rosja
Aleksandr Zubkow
Aleksiej Sieliwierstow
Siergiej Gołubiow
Dmitrij Stiopuszkin
2004 Niemcy Königssee  Niemcy
André Lange
Udo Lehmann
Kevin Kuske
René Hoppe
 Niemcy
Christoph Langen
Christoph Heyder
Enrico Kühn
Jens Nohka
 Stany Zjednoczone
Todd Hays
Pavle Jovanovic
Bill Schuffenhauer
Steve Mesler
2005 Kanada Calgary  Niemcy
André Lange
René Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
 Rosja
Aleksandr Zubkow
Siergiej Gołubiow
Aleksiej Sieliwierstow
Dmitrij Stiopuszkin
 Kanada
Pierre Lueders
Ken Kotyk
Morgan Alexander
Lascelles Brown
2007 Szwajcaria St. Moritz  Szwajcaria
Ivo Rüegg
Thomas Lamparter
Hanns Kilian
Cédric Grand
 Kanada
Pierre Lueders
Ken Kotyk
David Bissett
Lascelles Brown
 Niemcy
André Lange
René Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
2008 Niemcy Altenberg  Niemcy
André Lange
René Hoppe
Marc Kühne
Martin Putze
 Rosja
Aleksandr Zubkow
Roman Oriesznikow
Dmitrij Trunienkow
Dmitrij Stiopuszkin
 Niemcy
Matthias Höpfner
Ronny Listner
Alex Mann
Thomas Pöge
2009 Stany Zjednoczone Lake Placid  Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Justin Olsen
Steve Mesler
Curtis Tomasevicz
 Niemcy
André Lange
Alexander Rödiger
Kevin Kuske
Martin Putze
 Łotwa
Jānis Miņins
Daumants Dreiškens
Oskars Melbārdis
Intars Dambis
2011 Niemcy Königssee  Niemcy
Manuel Machata
Andreas Bredau
Richard Adjei
Christian Poser
 Niemcy
Karl Angerer
Christian Friedrich
Alex Mann
Gregor Bermbach
 Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Justin Olsen
Steven Langton
Curtis Tomasevicz
2012 Stany Zjednoczone Lake Placid  Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Justin Olsen
Steve Langton
Curtis Tomasevicz
 Niemcy
Maximilian Arndt
Alexander Rödiger
Kevin Kuske
Martin Putze
 Niemcy
Manuel Machata
Marko Hübenbecker
Andreas Bredau
Christian Poser
2013 Szwajcaria Sankt Moritz  Niemcy
Maximilian Arndt
Marko Hübenbecker
Alexander Rödiger
Martin Putze
 Rosja
Aleksandr Zubkow
Aleksiej Niegodajło
Dmitrij Trunienkow
Maksim Mokrousow
 Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Justin Olsen
Steve Langton
Curtis Tomasevicz
2015 Niemcy Winterberg  Niemcy
Maximilian Arndt
Kevin Korona
Alexander Rödiger
Ben Heber
 Niemcy
Nico Walther
Marko Hübenbecker
Andreas Bredau
Christian Poser
 Łotwa
Oskars Melbārdis
Arvis Vilkaste
Jānis Strenga
Daumants Dreiškens
2016 Austria Igls  Łotwa
Oskars Melbārdis
Daumants Dreiškens
Arvis Vilkaste
Jānis Strenga
 Niemcy
Francesco Friedrich
Candy Bauer
Gregor Bermbach
Thorsten Margis
 Szwajcaria
Rico Peter
Bror van der Zijde
Thomas Amrhein
Simon Friedli

Dwójki kobiet[edytuj]

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
2000 Niemcy Winterberg  Niemcy
Gabriele Kohlisch
Kathleen Hering
 Stany Zjednoczone
Jean Racine
Jennifer Davidson
 Szwajcaria
Françoise Burdet
Katharina Sutter
2001 Kanada Calgary  Szwajcaria
Françoise Burdet
Katharina Sutter
 Stany Zjednoczone
Jean Racine
Jennifer Davidson
 Niemcy
Susi Erdmann
Tanja Hess
2003 Niemcy Winterberg  Niemcy
Susi Erdmann
Anne Dietrich
 Niemcy
Sandra Prokoff
Ulrike Holzner
 Niemcy
Cathleen Martini
Yvonne Cernota
2004 Niemcy Königssee  Niemcy
Susi Erdmann
Kristina Bader
 Niemcy
Sandra Prokoff
Anja Schneiderheinze
 Stany Zjednoczone
Jean Racine
Vonetta Flowers
2005 Kanada Calgary  Niemcy
Sandra Kiriasis
Anja Schneiderheinze
 Wielka Brytania
Nicola Minichiello
Jackie Davies
 Stany Zjednoczone
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
2007 Szwajcaria St. Moritz  Niemcy
Sandra Kiriasis
Romy Logsch
 Niemcy
Cathleen Martini
Janine Tischer
 Stany Zjednoczone
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
2008 Niemcy Altenberg  Niemcy
Sandra Kiriasis
Romy Logsch
 Niemcy
Cathleen Martini
Janine Tischer
 Niemcy
Claudia Schramm
Nicole Herschmann
2009 Stany Zjednoczone Lake Placid  Wielka Brytania
Nicola Minichiello
Gillian Cooke
 Stany Zjednoczone
Shauna Rohbock
Elana Meyers
 Niemcy
Cathleen Martini
Janine Tischer
2011 Niemcy Königssee  Niemcy
Cathleen Martini
Romy Logsch
 Stany Zjednoczone
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
 Kanada
Kaillie Humphries
Heather Moyse
2012 Stany Zjednoczone Lake Placid  Kanada
Kaillie Humphries
Jennifer Ciochetti
 Niemcy
Sandra Kiriasis
Petra Lammert
 Stany Zjednoczone
Elana Meyers
Katie Eberling
2013 Szwajcaria Sankt Moritz  Kanada
Kaillie Humphries
Chelsea Valois
 Stany Zjednoczone
Elana Meyers
Katie Eberling
 Niemcy
Sandra Kiriasis
Franziska Bertels
2015 Niemcy Winterberg  Stany Zjednoczone
Elana Meyers-Taylor
Cherrelle Garrett
 Niemcy
Anja Schneiderheinze
Annika Drazek
 Niemcy
Cathleen Martini
Stephanie Schneider
2016 Austria Igls  Niemcy
Anja Schneiderheinze
Annika Drazek
 Kanada
Kaillie Humphries
Melissa Lotholz
 Stany Zjednoczone
Elana Meyers-Taylor
Lauren Gibbs

Konkurencja mieszana[edytuj]

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
2007 Szwajcaria Sankt Moritz  Niemcy
Frank Kleber
Monique Riekewald
Sandra Kiriasis
Berit Wiacker
Karl Angerer
Marc Kühne
 Stany Zjednoczone
Eric Bernotas
Noelle Pikus-Pace
Erin Pac
Emily Azevedo
Mike Kohn
Curtis Tomasevicz
 Szwajcaria
Gregor Stähli
Maya Pedersen-Bieri
Sabina Hafner
Katharina Sutter
Ivo Rüegg
Thomas Lamparter
2008 Niemcy Altenberg  Niemcy
Sebastian Haupt
Anja Huber
Sandra Kiriasis
Berit Wiacker
Matthias Höpfner
Alexander Mann
 Kanada
Jon Montgomery
Michelle Kelly
Kaillie Humphries
Jenni Hucul
Lyndon Rush
Nathan Cross
 Stany Zjednoczone
Katie Uhlaender
Zach Lund
Erin Pac
Emily Azevedo
Steven Holcomb
Curtis Tomasevicz
2009 Stany Zjednoczone Lake Placid  Niemcy
Frank Rommel
Marion Trott
Sandra Kiriasis
Patricia Polifka
Thomas Florschütz
Andreas Barucha
 Szwajcaria
Gregor Stähli
Maya Pedersen
Sabina Hafner
Anne Dietrich
Ivo Rüegg
Cédric Grand
 Stany Zjednoczone
Eric Bernotas
Katie Uhlaender
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
Steven Holcomb
Justin Olsen
2011 Niemcy Königssee  Niemcy
Sandra Kiriasis
Stephanie Schneider
Francesco Friedrich
Florian Becke
Marion Thees
Mirsad Halilovic
 Niemcy
Cathleen Martini
Kristin Steinert
Karl Angerer
Alexander Mann
Anja Huber
Frank Rommel
 Kanada
Kaillie Humphries
Heather Moyse
Lyndon Rush
Cody Sorensen
Mellisa Hollingsworth
Jon Montgomery
2012 Stany Zjednoczone Lake Placid  Stany Zjednoczone
Elana Meyers
Emily Azevedo
Steven Holcomb
Justin Olsen
Katie Uhlaender
Matthew Antoine
 Niemcy
Sandra Kiriasis
Berit Wiacker
Maximilian Arndt
Steven Deja
Marion Thees
Frank Rommel
 Kanada
Kaillie Humphries
Emily Baadsvik
Justin Kripps
Timothy Randall
Mellisa Hollingsworth
John Fairbairn
2013 Szwajcaria Sankt Moritz  Stany Zjednoczone
Elana Meyers
LoLo Jones
Steven Holcomb
Curtis Tomasevicz
Noelle Pikus-Pace
John Daly
 Niemcy
Sandra Kiriasis
Sarah Noll
Francesco Friedrich
Gino Gerhardi
Marion Thees
Frank Rommel
 Kanada
Kaillie Humphries
Chelsea Valois
Lyndon Rush
Cody Sorensen
Sarah Reid
Eric Neilson
2015 Niemcy Winterberg  Niemcy
Axel Jungk
Cathleen Martini
Lisette Thöne
Tina Hermann
Francesco Friedrich
Martin Grothkopp
 Niemcy
Christopher Grotheer
Anja Schneiderheinze-Stöckel
Franziska Bertels
Anja Selbach
Johannes Lochner
Gregor Bermbach
 Rosja
Aleksandr Trietjakow
Aleksandra Rodionowa
Nadieżda Palejewa
Marija Orłowa
Aleksandr Kasjanow
Ilwir Chuzin
2016 Austria Igls  Niemcy
Axel Jungk
Anja Schneiderheinze-Stöckel
Franziska Bertels
Tina Hermann
Johannes Lochner
Tino Paasche
 Rosja
Aleksandr Trietjakow
Aleksandra Rodionowa
Julija Szokszujewa
Jelena Nikitina
Aleksandr Kasjanow
Maksim Mokrousow
 Austria
Matthias Guggenberger
Christina Hengster
Sanne Dekker
Janine Flock
Benjamin Maier
Dănuț Moldovan

Tabela medalowa[edytuj]

Stan po mistrzostwach świata 2016.

Miejsce Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1.  Niemcy[1] 52 46 38 136
2.  Szwajcaria 32 28 30 90
3.  Włochy 18 18 6 42
4.  Stany Zjednoczone 10 14 23 47
5.  NRD 8 9 8 25
6.  Kanada 5 7 7 19
7.  Wielka Brytania 5 3 3 11
8.  Rumunia 2 2 2 6
9.  Łotwa 2 1 2 5
10.  Austria 1 5 9 15
11.  Rosja[2] 1 4 5 10
12.  Belgia 1 1 1 3
13.  Francja 1 0 4 5
14.  Czechosłowacja 0 2 0 2
15.  Szwecja 0 0 2 2
16.  Hiszpania 0 0 1 1

Przypisy

  1. Razem uwzględniono wyniki Republiki Weimarskiej, III Rzeszy, RFN i zjednoczonych Niemiec. NRD uwzględniono osobno.
  2. Rosja uwzględniona razem z ZSRR.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]