Michał Arct

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Michał Arct
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

31 grudnia 1840
Lublin

Data i miejsce śmierci

5 lutego 1916
Warszawa

Faksymile
Grób księgarza Michała Arcta na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie

Michał Arct (ur. 31 grudnia 1840 w Lublinie, zm. 5 lutego 1916 w Warszawie) – polski księgarz i wydawca, encyklopedysta, bratanek Stanisława Arcta, od którego przejął firmę wydawniczą w Lublinie, przeniósł ją do Warszawy i rozwinął.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Michał był synem lubelskiego lekarza Franciszka Arcta. W 1856 roku ukończył Gimnazjum Gubernialne, po czym rozpoczął praktyki w wydawnictwie i księgarni swego stryja, przez dwa lata zastępował go w roli właściciela, gdy tamten wyjechał za granicę w obawie przed represjami po upadku powstania styczniowego. Spędził również cztery lata, pracując w berlińskim wydawnictwie B. Behr's und Bock, później nadal pracował w księgarni stryja. W 1868 roku ożenił się z Marią Gałecką, córką lubelskiego jubilera i złotnika.

W 1881 roku przejął firmę Stanisława Arcta. Sześć lat później przeniósł ją do Warszawy. W 1901 roku otworzył drukarnię i zaczął publikować tanie serie wydawnicze. Współpracował między innymi z Marią Konopnicką i Arturem Oppmanem.

Zmarł w Warszawie i został pochowany na cmentarzu ewangelicko-reformowanym (kwatera F-5-2)[1].

Firmę po ojcu przejęli dwaj synowie: Zygmunt i Stanisław Jan, oraz wnuk Jan Golczewski, syn Marii Arct-Golczewskiej, tłumaczki, pedagoga i autorki podręczników szkolnych. Od 1922 roku funkcjonowała jako spółka akcyjna, istniejąc do 1953 roku.

Działalność wydawnicza[edytuj | edytuj kod]

Był wydawcą oraz współautorem słowników i encyklopedii:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik biograficzny miasta Lublina. Tom 1, Tadeusz Radzik (red.), Jan Skarbek (red.), Adam Andrzej Witusik (red.), Lublin: Wydaw. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 1993, ISBN 83-227-0564-6, OCLC 749933245.

Literatura uzupełniająca[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]