Michał z Kentu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Michał z Kentu
Ilustracja
Wizerunek herbu
podpis
Książę Michał z Kentu
Dane biograficzne
Dynastia

Windsorowie
Sachsen-Coburg-Gotha

Data i miejsce urodzenia

4 lipca 1942
Iver

Ojciec

Jerzy Windsor

Matka

Marina

Rodzeństwo

Edward, Aleksandra

Żona

Marie Christine

Dzieci

Fryderyk, Gabriella

Odznaczenia
Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Królewskiego Wiktoriańskiego (GCVO) Kawaler Komandor Orderu Królewskiego Wiktoriańskiego (KCVO) Order Świętego Jana Jerozolimskiego (Wielka Brytania) Medal Koronacyjny Królowej Elżbiety II Medal Srebrnego Jubileuszu Królowej Elżbiety II Medal Złotego Jubileuszu Królowej Elżbiety II Medal Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II (wer. brytyjska) Order Przyjaźni (Rosja) Medal UNFICYP (ONZ)

Książę Michał z Kentu, właśc. ang. Prince Michael of Kent, Michael George Charles Franklin (ur. 4 lipca 1942 w Iver) – książę Zjednoczonego Królestwa, członek brytyjskiej rodziny królewskiej, wnuk króla Jerzego V i królowej Mary, brat Edwarda, księcia Kentu i księżniczki Aleksandry Ogilvy. Książę jest bratem stryjecznym królowej Elżbiety II. Znajduje się w linii sukcesji brytyjskiego tronu.

Michał, w przeciwieństwie do swego rodzeństwa, nie pełnił oficjalnie królewskich obowiązków w imieniu swojej kuzynki, Elżbiety II. Reprezentował ją jednak kilka razy za granicą, m.in. na pogrzebie króla Lesotho. Książę prowadzi swój prywatny biznes konsultingowy i bierze udział w produkcji filmów dokumentalnych na temat europejskich rodzin królewskich. Został nazwany Michałem na cześć Michała II Romanowa, z którym jest spokrewniony.

Obecnie Książę Michał z Kentu wraz z małżonką mieszka w Pałacu Kensington.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Książę Michał z Kentu urodził się 4 lipca 1942 w Iver w Buckinghamshire. Jego ojcem był książę Jerzy, diuk Kentu, 4. syn Jerzego V i królowej Marii. Matka Michała, Marina, księżna Kentu była z urodzenia księżniczką grecką i duńską (córką księcia Mikołaja i rosyjskiej wielkiej księżnej Eleny Władimirowny z rodu Romanowów). Jako wnuk monarchy w linii męskiej od urodzenia jest brytyjskim księciem z prefiksem „Jego Królewskiej Wysokości”. Książę został ochrzczony 4 sierpnia 1942. Jego rodzicami chrzestnymi byli: Franklin Delano Roosevelt (wówczas urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych), król Grecji Jerzy II, król Norwegii Haakon VII, królowa Holandii Wilhelmina, lady Patricia Ramsay, Wiktoria, markiza-wdowa Milford Haven, księżniczka hanowerska Fryderyka (późniejsza królowa Grecji) i książę Gloucester Henry (ojciec obecnego księcia, stryj Michała). Jego ojciec zginął 25 sierpnia 1942 w wypadku lotniczym podczas służby w Royal Air Force niedaleko Caithness w Szkocji, zaledwie trzy tygodnie po chrzcie syna.

Wykształcenie i kariera wojskowa[edytuj | edytuj kod]

Jako absolwent Sunningdale School i Eton College książę Michał wstąpił w styczniu 1961 do Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst. W 1963 został powołany do kawalerii, 11. Pułku Huzarów (11th Hussars – Prince Albert's Own). Służył w Niemczech, Hongkongu i na Cyprze, gdzie w 1971 jego szwadron był częścią sił pokojowych ONZ. W ciągu dalszej kariery wojskowej (dwudziestoletniej) służył m.in. w wywiadzie. W 1981 odszedł z wojska w stopniu majora.

W 1994 książę został honorowym wiceadmirałem Rezerwy Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy Reserve), a w 2002 honorowym Air Marshal (odpowiednik generała dywizji) bazy RAF w Benson. Jest także prezesem Royal Patriotic Fund i SSAFA Forces Help, fundacji pomagającej byłym i obecnym członkom armii brytyjskiej i ich rodzinom, a także kilku innych stowarzyszeń. Książę Michał jest również honorowym dowódcą pułku (Colonel-in-Chief) The Essex and Kent Scottish Regiment w Kanadzie.