Michael Ende

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michael Ende
Imiona i nazwisko Michael Andreas Helmuth Ende
Data i miejsce urodzenia 12 listopada 1929
Garmisch-Partenkirchen
Data i miejsce śmierci 28 sierpnia 1995
Filderstadt
Narodowość niemiecka
Język niemiecki
Gatunki powieści, literatura dziecięca, krytyka
Ważne dzieła Niekończąca się historia, Momo

Michael Andreas Helmuth Ende (ur. 12 listopada 1929 w Garmisch-Partenkirchen, zm. 28 sierpnia 1995 w Filderstadt) – pisarz niemiecki.

Biografia[edytuj]

Był synem malarza surrealisty Edgara. Ukończył szkołę teatralną w 1950; pracował jako aktor, scenarzysta, dyrektor teatru i krytyk filmowy w Monachium. Był antyfaszystą. Działał w studenckim ugrupowaniu Ruch 60. W roku 1971 wyjechał do Włoch, gdzie powstały jego najsławniejsze powieści.

Interesował się ezoteryką, znane jest jego zaangażowanie w ruch antropozoficzny. Elementy tych zainteresowań odnaleźć można w twórczości pisarza.

Utwory Endego zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. W 1981 pisarz otrzymał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Janusza Korczaka (przyznawaną przez Międzynarodową Unię na Rzecz Książki dla Młodzieży), rok później – międzynarodową Nagrodę Lorenzo il Magnifico. Największym powodzeniem cieszą się zekranizowane powieści Momo i Nie kończąca się historia. Na podstawie przygód Kuby Guzika i maszynisty Lucka, jak również perypetii niezdarnych czarodziejów Zarazka i Tyranii oraz ich zwierząt, kruka Jakuba i kota Maurycego – czyli bohaterów utworu Wunschpunsch – powstały filmy animowane, wyświetlane w wielu krajach świata, przetłumaczone na wiele języków i dziś niemal powszechnie znane przez młodsze pokolenia i nie tylko.

Został pochowany na Cmentarzu Leśnym w Monachium.

Niektóre utwory[edytuj]