Midhat Pasza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Midhat Pasza żył w latach 1822-1883; był tureckim politykiem.

Midhat Pasza

W latach 1864-1869 był gubernatorem Bułgarii. Podczas piastowania swego urzędu udało mu się zmienić stan gospodarczy tej prowincji, z nędzy w dobrze prosperujący okręg. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu podatków zostało zbudowanych wiele szkół, dróg oraz spichlerzy. Midhat był niechętny względem idei panslawizmu. Z tej przyczyny rosyjski ambasador wymusił jego przeniesienie do Bagdadu.

Przez krótki czas, w 1872 roku był wielkim wezyrem. W 1876 roku jako przywódca rewolucyjnej partii, Ruchu Młodoosmańskiego, doprowadził do obalenia sułtana Abd-ul-Aziza. Następcą na tronie został Murad V, lecz ze względu na załamanie nerwowe zastąpił go Abd-ul-Hamid II. W tym samym roku Midhat czuwał nad wprowadzeniem w życie pierwszej konstytucji (Kanun-ı Esasî), sułtan wprowadził ją dopiero 23 grudnia 1876.

Jednak w krótkim czasie sułtan rozwiązał parlament i ponownie przejął kontrolę nad wszystkimi aspektami życia politycznego niszcząc opozycję i kończąc Tanzimat. Midhat został skazany na wygnanie. Powrócił do kraju w 1878 r. Piastował funkcję gubernatora Syrii i Izmiru, lecz po oskarżeniu o morderstwo Abd-ul-Aziza doszło do jego aresztowania. W pokazowym procesie został uznany za winnego i skazany na śmierć (czerwiec 1879 r.) Dzięki wstawiennictwu dyplomatów zachodnich zmieniono karę na wygnanie do At-Ta’if w Arabii. Tam też 8 maja 1883 r. został zabity przez nieznanych sprawców.