Mieczysław Kreutz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób psychologa Mieczysława Kreutza (1893-1971) na Wojskowych Powązkach w Warszawie

Mieczysław Kreutz (ur. 1893 we Lwowie, zm. 1971 w Warszawie) – polski filozof i psycholog, profesor; kontynuator myśli szkoły lwowsko-warszawskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się we Lwowie, gdzie ukończył gimnazjum i studia filozoficzne na Uniwersytecie Lwowskim. Wśród jego wykładowców był prof. Kazimierz Twardowski.

W latach 1914-20 w czynnej służbie wojskowej. Od 1921 asystent w Zakładzie Psychologii Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. W 1924 uzyskał doktorat z filozofii, w 1927 habilitację z psychologii. W 1928 uzyskał stanowisko zastępcy profesora na tej uczelni oraz kierownictwo Zakładu Psychologii, które zwolniło się po odejściu Kazimierz Twardowskiego. W 1934 profesor nadzwyczajny.

W okresie okupacji Polski w 1941 usunięty z Uniwersytetu. W czasie okupacji niemieckiej Lwowa był karmicielem wszy zdrowych w Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami prof. Rudolfa Weigla. Po zakończeniu II wojny światowej wysiedlony ze Lwowa w akcji ekspatriacyjnej Polaków. Osiadł we Wrocławiu i związał swoją pracę naukową z Uniwersytetem Wrocławskim, na którym organizował studia psychologiczne i Katedrę Psychologii.

W 1946 profesor zwyczajny. Od 1953 przeniesiony na Uniwersytet Warszawski gdzie objął Katedrą Psychologii Eksperymentalnej.

Zajmował się problemami związanymi z metodologią w psychologii, głównie w odniesieniu do metody introspekcyjnej i metody testów.

W listopadzie 2012 we Wrocławiu psychologowie ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Polskiej Akademii Nauk zorganizowali konferencję naukową na cześć prof. Mieczysława Kreutza, podczas której wnuk profesora odsłonił poświęconą mu tablicę pamiątkową.[1] W konferencji wzięło udział grono czołowych polskich psychologów m.in. profesorowie Jerzy Brzeziński, Dariusz Doliński, Leszek Koczanowicz, Maria Lewicka, Piotr Oleś, Teresa Rzepa, Ryszard Stachowski, Jan Strelau, Tadeusz Tyszka.[2]

Wybrany dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

  • Zmienność rezultatów testów, cz. I i II, Lwów 1927, 1933
  • Rozwój psychiczny młodzieży, 1931
  • Kształcenie charakteru. Poradnik praktyczny, Warszawa 1946, 2011
  • Podstawy psychologii, Warszawa 1949
  • Rozumienie tekstów, Warszawa 1968

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]