Mieszkanie Plus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Inauguracja programu Mieszkanie Plus, październik 2016

Mieszkanie Plus – funkcjonujący od 2017 roku program rządowy, mający zastąpić Mieszkanie dla młodych. W przeciwieństwie do poprzednich programów mieszkaniowych: Rodzina na Swoim oraz wspomniane Mieszkanie dla Młodych, Mieszkanie Plus polega nie na wsparciu do kredytu hipotecznego, lecz budowie tanich mieszkań pod najem. Program został powołany uchwałą Rady Ministrów z dnia 27 września 2016 roku[1], która określiła działanie Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jednym z jego filarów jest właśnie Mieszkanie Plus.

Komercyjny i rządowy charakter programu Mieszkanie Plus[edytuj | edytuj kod]

14 września 2017 roku Włodzimierz Stasiak, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości ogłosił, że program będzie składał się z dwóch elementów:

  • komercyjnej, bez cen regulowanych przez rząd, realizowanej na prywatnych gruntach przez BGK Nieruchomości – program ten nosi nazwę „Mieszkania dla rozwoju”[2],
  • rządowej, z cenami regulowanymi, realizowaną na gruntach Skarbu Państwa przez Krajowy Zasób Nieruchomości – jest to część właściwa Mieszkania Plus.

Podstawy prawne Mieszkanie Plus[edytuj | edytuj kod]

Działanie rządowej części programu Mieszkanie Plus reguluje ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku o Krajowym Zasobie Nieruchomości[3]. Mieszkania mają powstać na gruntach należących do Skarbu Państwa. Najem będzie realizowany w formie krótko- i długoterminowej. Ma także istnieć opcja dojścia do własności. Czynsze mają być regulowane za pomocą rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów. Oprócz opłaty za najem przewidziana jest także opłata eksploatacyjna.

Historia programu[edytuj | edytuj kod]

29 stycznia 2018 r. premier Morawiecki powołał Radę Mieszkalnictwa, której głównym celem ma być koordynacja działań służących usprawnieniu realizacji polityki mieszkaniowej w ramach programu Mieszkanie Plus[4].

Pierwsze osiedle powstałe w ramach programu oddano 28 kwietnia 2018 roku. Składa się z 96 lokali i położone jest w Siedleminie, 5 km od Jarocina[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]