Mikołajek (seria książek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mikołajek (fr. Le Petit Nicolas) – seria książek napisana przez René Goscinnego i zilustrowana przez Jean-Jacques'a Sempégo.

Mikołajek był pierwotnie bohaterem pasków komiksowych publikowanych przez duet Goscinny-Sempé w belgijskim magazynie La Moustique w roku 1956. Seria została jednak dość szybko zaprzestana. Kilka lat później Goscinny zdecydował się pisać o Mikołajku prozą, w formie krótkich opowiadań do których Sempé tworzył odrębne ilustracje. Pierwsza historyjka o przygodach Mikołajka pt. L’œuf de Pâques została opublikowana 29 marca 1959 roku na łamach francuskiego dziennika „Sud-Ouest Dimanche”. Początkowo autorzy nie planowali jej kontynuacji, jednak żywy odzew ze strony czytelników spowodował, że zdecydowali się stworzyć kolejne opowiadania. Odtąd Goscinny i Sempé aż do 1965 roku publikowali kolejne historyjki w „Sud-Ouest” i „Pilote”[1]. W ciągu sześciu lat stworzyli ich 221. Wiele z nich zostało zebranych w wydanych w latach 60. pięciu książkach: Mikołajek, Rekreacje Mikołajka, Mikołajek i inne chłopaki, Wakacje Mikołajka, Joachim ma kłopoty (później tytuł zmieniono na Mikołajek ma kłopoty).

Po ponad 30 latach od śmierci Goscinnego jego córka Anna zdecydowała się opublikować opowiadania dotąd niedostępne w formie książkowej. Tak powstał kolejny tom przygód Mikołajka: Nowe przygody Mikołajka (Histoires inédites du Petit Nicolas), wydany we Francji w 2004 roku. Następny tom Nowych przygód Mikołajka miał swoją premierę we Francji 5 października 2006. Trzeci tom z nieznanymi opowiadaniami o Mikołajku (Le Petit Nicolas, le Ballon. Dernières Histoires Inédites) ukazał się 5 marca 2009. Zawiera 10 niepublikowanych dotąd historyjek, napisanych przed laty przez Goscinnego, o których istnieniu nie wiedział nawet Sempé i w związku z tym ilustracje do książki wykonał współcześnie.

Na podstawie serialu animowanego powstało kilkanaście książek z ilustracjami z serialu: Najnowsze przygody Mikołajka, Rozrywki Mikołajka, Gry i zabawy Mikołajka, Szkolne przygody Mikołajka, Gry i zabawy Mikołajka na przerwy w szkole, Rodzinne przygody Mikołajka i Podwórkowe przygody Mikołajka. Na rynku można znaleźć także inne książki o Mikołajku: Mikołajek Książka Rozkładanka, Wakacje Mikołajka. Wczasy nad morzem, Przepisy Mikołajka, Rok szkolny z Mikołajkiem i Mikołajek Kolorowanka. Na podstawie Nowych przygód Mikołajka powstały książki dla młodszych dzieci z kolorowymi ilustracjami. Jak dotąd wydano takie publikacje, jak Mikołajek i Wielki Cyrk Kolegów, Zima Mikołajka, Paczka Mikołajka, Wiosna Mikołajka i Lato Mikołajka.

Od roku 2009 do 2013 włącznie wydawnictwo Znak Emotikon wydawało kalendarze książkowe z Mikołajkiem. W roku 2009 i 2012 pojawiły się też kalendarze ścienne. W 2015 roku wraz z książką Paczka Mikołajka na rynek trafiła gama gadżetów z Mikołajkiem w roli głównej, w tym m.in. kubeczki, ręczniki, tacki kuchenne, szklanki oraz kalendarz ścienny. W tym samym roku ukazały się też cztery zeszyty edukacyjne z bohaterem: Lubię szkołę z Mikołajkiem, Lubię szkołę z Mikołajkiem 2, Szkoła z Mikołajkiem jest super i Szkoła z Mikołajkiem jest super 2.

W 2009 roku ukazał się film oparty na serii książek pt. Mikołajek w reżyserii Laurenta Tirarda[2]. W 2014 roku odbyła się premiera drugiego filmu Tirarda o Mikołajku pt. Wakacje Mikołajka.

Bohaterowie opowiadań[edytuj | edytuj kod]

Mikołajek i inne dzieci[edytuj | edytuj kod]

Postać (jęz. francuski) Postać (jęz. polski) Opis postaci
Nicolas Mikołaj Główny bohater, uczeń szkoły podstawowej. Jego najlepszym przyjacielem jest Alcest.
Alceste Alcest Najlepszy przyjaciel Mikołajka, chodzą do tej samej klasy. Bardzo lubi jeść.
Rufus Rufus Uczeń z klasy Mikołajka. Jego tata jest policjantem.
Clotaire Kleofas Najgorszy uczeń w klasie Mikołajka, ma bardzo surowych rodziców.
Eudes Euzebiusz Uczeń z klasy Mikołajka. Jest bardzo silny i lubi się bić. Ma starszego brata, Jonasza, który jest żołnierzem.
Geoffroy Gotfryd Uczeń z klasy Mikołajka. Ma bardzo bogatego tatę i dostaje od niego różne prezenty.
Joachim Joachim Uczeń z klasy Mikołajka. Bardzo dobrze gra w kulki. Ma młodszego brata, Leoncjusza.
Agnan Ananiasz Najlepszy uczeń w klasie Mikołajka. Nosi okulary. Inni chłopacy nie przepadają za nim.
Maixent Maksencjusz Uczeń z klasy Mikołajka. Jest najwyższy w klasie i potrafi bardzo szybko biegać.
Marie-Edwige Jadwinia Córka państwa Courteplaque, sąsiadów rodziców Mikołajka. Mikołajek bardzo ją lubi. Jej ojciec jest w waśni z ojcem Mikołajka.
Louisette Ludeczka Córka przyjaciółki mamy Mikołajka. Jest chłopczycą i bardzo mocno kopie piłkę.

Rodzina Mikołajka[edytuj | edytuj kod]

Postać (jęz. francuski) Postać (jęz. polski) Opis postaci
Maman Mama Mama Mikołajka, gospodyni domowa.
Papa Tata Ojciec Mikołajka, pracuje w biurze.
Mémé Bunia Babcia Mikołajka ze strony mamy.
Tonton Eugène wujek Eugeniusz Brat taty Mikołajka, często wyjeżdża w interesach.

Inne postacie[edytuj | edytuj kod]

Postać (jęz. francuski) Postać (jęz. polski) Opis postaci
La maîtresse Pani Nauczycielka w klasie Mikołajka.
Le directeur de l'école Dyrektor szkoły Dyrektor szkoły Mikołajka.
Monsieur Dubon (le Bouillon) Pan Dubon (Rosół) Wychowawca w klasie Mikołajka. Przezwisko Rosół nadały mu dzieci, ponieważ często mówi „Spójrz mi w oczy”, a na rosole są oka.
Monsieur Blédurt pan Blédurt Sąsiad rodziców Mikołajka. Często przekomarza się z jego tatą.
Monsieur Compani pan Compani Właściciel sklepu, gdzie robi zakupy rodzina Mikołajka.

Książki[edytuj | edytuj kod]

  • Le Petit Nicolas, wyd. 1960 (Mikołajek, wyd. wraz z Rekreacjami Mikołajka w 1964, samodzielnie w 1966).
  • Les Récrés du Petit Nicolas, wyd. 1960 (Rekreacje Mikołajka, wyd. wraz z Mikołajkiem w 1964).
  • Le Petit Nicolas et les copains, wyd. 1963 (Mikołajek i inne chłopaki, wyd. 1979).
  • Les vacances du Petit Nicolas, wyd. 1962 (Wakacje Mikołajka, wyd. 1980).
  • Joachim a des ennuis, wyd. 1964, później tytuł zmieniono na Le petit Nicolas a des ennuis (Joachim ma kłopoty, wyd. 1982, później – Mikołajek ma kłopoty).
  • Histoires inédites du Petit Nicolas, wyd. 2004 (Nowe przygody Mikołajka, wyd. 2005).
  • Histoires inédites du Petit Nicolas. Volume 2, wyd. 2006 – premiera 5 października (Nowe przygody Mikołajka. Tom 2, wyd. listopad 2007).
  • Le Ballon et autres histoires inédites, wyd. 2009 – premiera 5 marca (Nieznane przygody Mikołajka, wyd. 2009).

Książki o Mikołajku na język polski tłumaczyły[edytuj | edytuj kod]

Bohater tej serii został też wykorzystany w polskiej książce Mikołajek w szkole PRL Maryny Miklaszewskiej (tekst) i jej 10-letniego wówczas syna Mikołaja Chylaka (ilustracje). Pierwsze wydanie książki wyszło w drugim obiegu w 1986 nakładem Oficyny Wydawniczej „Rytm”, a w normalnym obiegu pojawiła się w 1991 roku (Wydawnictwo Tenten).

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Mikołajek (film).
 Osobny artykuł: Wakacje Mikołajka (film).

Pierwsza ekranizacja przygód Mikołajka została zrealizowana w 2008 roku. Film wyreżyserował Laurent Tirard; on też wraz z Gregoirem Vigneronem napisał scenariusz. W roli głównej występuje Maxime Godard. Film miał premierę we Francji 30 września 2009, podczas obchodów 50. urodzin Mikołajka (w Polsce premiera odbyła się 4 grudnia). Z tej samej okazji powstała seria krótkich filmów animowanych, emitowanych przez M6.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Le Petit Nicolas; Chronologie d'un oeuvre (fr.). [dostęp 2016-05-05].
  2. Mikołajek (2009). filmweb.pl. [dostęp 2012-09-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]