Mira Kuś

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mira Kuś, wł. Mirosława Kuś, ur. 30 grudnia 1948 w Gorlicach - polska poetka, publicystka, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

MIRA KUŚ, 2011, fot.K.B.K.

Biografia[edytuj]

Ukończyła fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikowała m.in. w paryskiej "Kulturze", "Twórczości", "Zeszytach Literackich", "Odrze", "Znaku", "Więzi", "NaGłosie", "Dekadzie Literackiej". Przekłady jej wierszy ukazują się w prasie zagranicznej, głównie w Niemczech i USA, a także w Hiszpanii, Rosji, Macedonii, Chorwacji, Bułgarii, Słowenii, na Węgrzech i na Ukrainie oraz zostały zamieszczone w paru europejskich (Rosja, Węgry, Niemcy) i amerykańskich (USA) wyborach poetów polskich oraz poetów Europy Środkowej i Wschodniej (USA).

Jest laureatką wielu konkursów, zdobyła m.in. I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim "O Jaszczurowy Laur" (Kraków, 1976), I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym Trzeciego Programu Polskiego Radia (ogłoszonym przez programy "Powtórka z rozrywki" i "60 minut na godzinę"), wyróżnienie w III Ogólnopolskim Konkursie im. Czesława Janczarskiego (twórczość dla dzieci).Stypendystka m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fundacji Literarisches Colloquium Berlin w Berlinie, rządu Szwecji na Gotlandii.

Była redaktorką czasopisma dla dzieci "Główkolandia". Piosenki do jej tekstów śpiewają m.in. Skaldowie. Zajmuje się również krytyką literacką, a także pisuje w prasie, najczęściej na tematy związane z nauką.Jest wnuczką Franciszka Kusia. Mieszka w Krakowie.

Twórczość[edytuj]

  • Wiersze, Kraków 1978,samizdat w sześciu numerowanych egzemplarzach,okładka:prof.Krystyna Wróblewska
  • Gdzieś jest ta oaza,Wydawnictwo Literackie, Kraków 1981
  • Natura daje mi tajemne znaki, Warszawa 1988
  • Rajski pejzaż, Kraków 1995
  • Przekłady z zieleni, Wydawnictwo Plus, Kraków 2001
  • O, niebotyczna góro garów, Wydawnictwo Plus, Kraków 2004
  • Między tym a tamtym brzegiem, Collegium Columbinum, Kraków 2010
  • Zioła i amaranty. Wybór wierszy, Księgarnia Akademicka, Kraków 2011
  • Beneath an Avalanche of Waking, chapbook of Mid-American Review, volume XXXI, Number 2, ISSN 0747-8895, 2011

Publikuje również opowiadania i bajki dla dzieci (m.in. w podręcznikach szkolnych).

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]