Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2009 – skok w dal mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2009
Złoty medal Złoty medal Stany Zjednoczone Dwight Phillips
Srebrny medal Srebrny medal Południowa Afryka Godfrey Khotso Mokoena
Brązowy medal Brązowy medal Australia Mitchell Watt
Dwight Phillips - mistrz świata

Skok w dal mężczyzn – jedna z konkurencji rozegranych podczas 12. Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

Wymagane przez IAAF minimum kwalifikacyjne A do udziału w mistrzostwach wynosiło 8,15 m, natomiast minimum B 8,05 metrów[1]. Najlepszy polski skoczek w dal – Marcin Starzak, który w 2009 zdobywał brązowe medale halowych mistrzostw Europy oraz Uniwersjady musiał z powodu kontuzji przedwcześnie zakończyć sezon i żaden reprezentant Polski nie wystąpił w tej konkurencji[2].

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Runda
20 sierpnia 18:10 Eliminacje
22 sierpnia 19:00 Finał

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Poz. – pozycja | CR – rekord mistrzostw | NR – rekord kraju | PB – rekord życiowy | DNS – nie wystartowała
SB – najlepszy wynik w sezonie | X – próba spalona | – pominięcie próby | NM – niezaliczenie żadnej próby
* wyniki podawane w metrach

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Do zawodów przystąpiło 44 zawodników 34 krajów. Trójskoczkowie w rundzie eliminacyjnej zostali podzielone na 2 grupy: A i B. Aby dostać się do finału, w którym startowało 12 zawodników, należało skoczyć co najmniej 8,15 m (Q). W przypadku gdyby rezultat ten osiągnęła mniejsza ilość sportowców lub gdyby żaden ze startujących nie uzyskał minimum, kryterium awansu były najlepsze wyniki uzyskane przez startujących (q).

Pozycja Grupa Zawodnik Reprezentacja #1 #2 #3 Rezultat Uwagi
1 A Dwight Phillips  Stany Zjednoczone 8.44 8.44 Q
2 B Greg Rutherford  Wielka Brytania 8.30 8.30 Q, NR
3 B Godfrey Khotso Mokoena  Południowa Afryka x 8.29 8.29 Q
4 B Irving Saladino  Panama 8.00 8.16 8.16 Q
5 A Mitchell Watt  Australia 8.14 x - 8.14 q
6 B Fabrice Lapierre  Australia 8.14 - - 8.14 q
7 B Brian Johnson  Stany Zjednoczone x 7.94 8.09 8.09 q
8 B Yahya Berrabah  Maroko 8.08 x x 8.08 q
9 A Chris Tomlinson  Wielka Brytania 8.06 8.02 8.00 8.06 q
10 B Salim Sdiri  Francja 7.88 x 8.04 8.04 q
11 B Gable Garenamotse  Botswana 7.81 8.03 8.01 8.03 q
12 A Louis Tsatoumas  Grecja 8.01 7.98 7.86 8.01 q
13 A Li Jinzhe  Chiny 8.01 7.92 7.90 8.01
14 A Tommi Evilä  Finlandia x 7.84 8.01 8.01
15 A Kim Deok-Hyeon  Korea Południowa 7.62 7.89 7.99 7.99
16 B Hussein Taher Al-Sabee  Arabia Saudyjska 7.89 7.99 x 7.99
17 A Wiktor Kuzniecow  Ukraina 7.98 7.87 7.95 7.98
18 B Ndiss Kaba Badji  Senegal 7.95 7.98 7.61 7.98
19 A Sebastian Bayer  Niemcy 7.98 x x 7.98
20 B Nicholas Gordon  Jamajka x 7.72 7.92 7.92
21 A Kafétien Gomis  Francja 7.82 7.90 7.68 7.90
22 A Alain Bailey  Jamajka 7.63 7.70 7.88 7.88
23 A Andrij Makarczew  Ukraina x 7.68 7.87 7.87
24 B Ołeksij Łukaszewycz  Ukraina x 7.87 6.18 7.87
25 A Luis Méliz  Hiszpania 7.87 x x 7.87 SB
26 B Roman Novotný  Czechy x 7.86 x 7.86
27 B Stanley Gbagbeke  Nigeria 7.82 x x 7.82
28 B Michel Tornéus  Szwecja 7.78 7.63 7.78 7.78
29 B Morten Jensen  Dania 7.69 7.75 7.71 7.75
30 A Stephan Louw  Namibia x 7.74 7.69 7.74
31 B Tyrone Smith  Bermudy 7.62 7.72 7.71 7.72
32 A Aleksandr Menkov  Rosja 7.72 x x 7.72
33 A Ibrahim Camejo  Kuba 7.69 7.71 7.57 7.71
34 B Nils Winter  Niemcy x x 7.69 7.69
35 A Štepán Wagner  Czechy 7.52 7.68 7.49 7.68
36 A Mohamed Salman Al-Khuwalidi  Arabia Saudyjska x 7.37 7.66 7.66 SB
37 A Nikołaj Atanasow  Bułgaria 7.63 x x 7.63
38 B Miguel Pate  Stany Zjednoczone x x 7.61 7.61
39 A Hugo Chila  Ekwador 7.29 7.54 - 7.54
39 A Konstantin Safronov  Kazachstan x 7.54 7.29 7.54
41 A Daisuke Arakawa  Japonia 7.39 7.50 7.53 7.53
42 B Yochai Halevi  Izrael 7.42 7.39 x 7.42 SB
A Henry Dagmil  Filipiny x x x NM
B Carlos Rafael Jorge  Dominikana x x x NM
B Clayton Latham  Saint Vincent i Grenadyny x x x NM

Finał[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Reprezentacja #1 #2 #3 #4 #5 #6 Rezultat Uwagi
1 Złoty medal Dwight Phillips  Stany Zjednoczone 8.40 8.54 8.37 8.25 - x 8.54
2 Srebrny medal Godfrey Khotso Mokoena  Południowa Afryka x 8.47 8.31 8.19 x x 8.47
3 Brązowy medal Mitchell Watt  Australia 8.28 x x x 8.37 x 8.37
4 Fabrice Lapierre  Australia 8.21 7.77 8.19 x 8.21 8.20 8.21
5 Greg Rutherford  Wielka Brytania 7.83 7.96 x 8.05 8.15 8.17 8.17
6 Salim Sdiri  Francja 7.78 x 7.99 8.07 7.92 7.83 8.07
7 Gable Garenamotse  Botswana 8.06 8.04 x 7.77 7.83 7.69 8.06
8 Chris Tomlinson  Wielka Brytania 8.02 7.93 7.93 7.66 8.06 8.02 8.06
9 Brian Johnson  Stany Zjednoczone 6.30 x 7.86 7.86
10 Yahya Berrabah  Maroko 5.91 x 7.83 7.83
11 Louis Tsatoumas  Grecja x 7.59 x 7.59
12 Irving Saladino  Panama x x x NM

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]