Saint Vincent i Grenadyny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Saint Vincent i Grenadyny
Saint Vincent and the Grenadines
Flaga
Herb Saint Vincent i Grenadyn
Flaga Herb
Dewiza: (łac.) Pax et justitia
(Pokój i Sprawiedliwość)
Hymn:
St Vincent Land So Beautiful – hymn państwowy
(Saint Vincent, nasz piękny lądzie)
God Save the King – hymn królewski
(Boże, chroń Króla)
Położenie Saint Vincent i Grenadyn
Język urzędowy

angielski

Stolica

Kingstown

Ustrój polityczny

monarchia parlamentarna

Typ państwa

królestwo

Głowa państwa

król Karol III

W jego imieniu

gubernator generalny Susan Dougan

Szef rządu

premier Ralph Gonsalves

Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe


389 km²
≈0%

Liczba ludności (2017)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia


102 089[1]
262 osób/km²

PKB (2023)
 • całkowite 
 • na osobę


1,040 mld[2] USD
9 359[2] USD

PKB (PSN) (2023)
 • całkowite 
 • na osobę


1,98 mld[2] dolarów międzynar.
17 793[2] dolarów międzynar.

Waluta

dolar wschodniokaraibski (XCD)

Niepodległość

od Wielkiej Brytanii
27 października 1979

Religia dominująca

protestantyzm

Strefa czasowa

UTC -4

Kod ISO 3166

VC

Domena internetowa

.vc

Kod samochodowy

WV

Kod samolotowy

J8

Kod telefoniczny

+1-784

Mapa Saint Vincent i Grenadyn

Saint Vincent i Grenadyny (ang. Saint Vincent and the Grenadines) – wyspiarskie państwo na Morzu Karaibskim, w archipelagu Małych Antyli. Oprócz wyspy Saint Vincent obejmuje położoną na południe od niej północną część archipelagu Grenadyny (jego południowa część należy do Grenady).

Ustrój polityczny[edytuj | edytuj kod]

Saint Vincent i Grenadyny jest monarchią, wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów od czasu uzyskania niepodległości w 1979 roku. Głową państwa jest król brytyjski reprezentowany przez gubernatora generalnego. Władzę ustawodawczą reprezentuje jednoizbowy parlament. Władza wykonawcza znajduje się w rękach rządu.

Państwo podzielone jest na 6 gmin. Językiem urzędowym jest język angielski z jego odmianą patois, ale w powszechnym użyciu jest także francuski. Stolicą jest Kingstown na wyspie Saint Vincent. Świętem narodowym jest 27 października, rocznica uzyskania niepodległości w 1979.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyspy odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1498. Dopiero w XVII wieku zaczęli się osiedlać tu koloniści brytyjscy. Na krótko stało się kolonią francuską, by z powrotem wrócić pod zarząd Anglików. Od 1804 do 1958 był kolonią koronną Wielkiej Brytanii. Na krótko później stał się członkiem nieudanego związku Federacji Indii Zachodnich, by znów powrócić do poprzedniej formy zależności. W 1969 roku stało się państwem stowarzyszonym z Wielką Brytanią o rozbudowanym samodzielnym wewnętrznym samorządem. W 1979 kraj uzyskał niepodległość w ramach Wspólnoty Narodów.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia tego wyspiarskiego małego państwa wynosi 389 km², z czego Saint Vincent 345 km². Wyspy są pochodzenia wulkanicznego, panuje tam klimat tropikalny, wilgotny.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Demografia na Saint Vincent i Grenadynach w latach 1961 – 2003

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Religia[edytuj | edytuj kod]

Struktura religijna kraju w 2012 roku według CIA The World Factbook[4]:

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Podstawą gospodarki jest rolnictwo i eksport produktów rolnych. Produkuje się przede wszystkim banany, ale także gałkę muszkatołową, bawełnę, kakao oraz bataty. Kraj jest największym na świecie producentem maranty trzcinowej (Maranta arundinacea) – wieloletniej rośliny o bulwiastych kłączach, z której wytwarza się mączkę skrobiową, tzw. arrowroot, stosowaną w produkcji odżywek i dań dietetycznych[5]. Import obejmuje produkty spożywcze oraz inne niezbędne produkty. Ważną dziedziną gospodarki pozarolniczej jest turystyka, na którą jest obecnie to państwo najbardziej nastawione. Głównymi partnerami handlowymi są: USA, Kanada oraz Wielka Brytania.

Mapa konturowa Saint Vincent i Grenadyn
Porty lotnicze na Saint Vincent i Grenadynach

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The World Factbook — Central Intelligence Agency [online], www.cia.gov [dostęp 2017-10-03] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-13] (ang.).
  2. a b c d Dane dotyczące PKB na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rok 2023: International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2023. [dostęp 2023-05-22]. (ang.).
  3. St Vincent and Grenadines [online], joshuaproject.net [dostęp 2019-07-13].
  4. Central America :: Saint Vincent and the Grenadines — The World Factbook – Central Intelligence Agency [online], www.cia.gov [dostęp 2019-07-13] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-13].
  5. Halina Świć, Saint Vincent i Grenadyny, w: Czasopismo Geograficzne/Geographical Journal, Polskie Towarzystwo Geograficzne, Wrocław, nr LXVIII/1/1997, s.96, ISSN 0045-9453