Moe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Moe (jap. 萌え kiełkowanie, pączkowanie) – wyrażenie w języku japońskim (forma rzeczownikowa czasownika moeru), oznaczające w slangu mangowym i anime: "zafascynowanie", "oczarowanie", "zauroczenie".

Słowo to odnosi się do ideału młodzieńczej, niewinnej kobiecości jako postaci lub sposobu zachowania dorastających dziewcząt. Postacie takie przyciągają fanów swoim wyglądem, zachowaniem, osobowością.

Istnieje wiele rodzajów moe predefiniujących potencjalny obiekt zainteresowań. Każda cecha charakteryzująca postać i jednocześnie przyciągająca do niej może być uznana przez potencjalnego odbiorcę za moe. Niemożliwym jednakże jest określenie, które cechy uznawane są za atrybuty moe, jako że sposób odbioru poszczególnych wyróżników postaci zależy od widza. Pojawia się tu nawet element nieseksualnej fetyszyzacji. Możliwym jest natomiast stwierdzenie, iż postaci takie zdają się przyciągać widzów zarówno swoimi zaletami, jak i wadami.

Ze względu na to, że pochodzenie tego slangowego określenia nie jest dokładnie znane, można przypuszczać, że jego mangowe znaczenie zostało fonetycznie skojarzone z innym czasownikiem japońskim, również wymawianym moeru (jap. 燃える), ale oznaczającym "płonąć" (także z miłości, zauroczenia).

Istnieje wiele anime, w których moe występuje, np.: Lucky Star, czy Kaichō wa Maid-sama!.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary, Kenkyusha Ltd., Tokyo 1991, ​ISBN 4-7674-2015-6
  • New Japanese-English Character Dictionary, Kabushiki-gaisha Kenkyusha, Tokyo 1990, ​ISBN 4-7674-9040-5

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]