Moe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Moe (jap. 萌え) – japońskie określenie reakcji emocjonalnej (afektywnej) na fikcyjne postacie z mang, anime, gier komputerowych i powieści[1][2].

Słowo to odnosi się do ideału młodzieńczej, niewinnej kobiecości jako postaci lub sposobu zachowania dorastających dziewcząt. Postacie takie przyciągają fanów swoim wyglądem, zachowaniem, osobowością. Każda cecha charakteryzująca postać i jednocześnie przyciągająca do niej może być uznana przez potencjalnego odbiorcę za moe. Niemożliwym jednakże jest określenie, które cechy uznawane są za atrybuty moe, jako że sposób odbioru poszczególnych wyróżników postaci zależy od widza. Pojawia się tu nawet element nieseksualnej fetyszyzacji. Możliwym jest natomiast stwierdzenie, iż postaci takie zdają się przyciągać widzów zarówno swoimi zaletami, jak i wadami.

Moe wzbudzają nie tylko postacie z mang/anime, ale także ich przedstawienia w przedmiotach fizycznych, takich jak figurki, lalki lub poduszki. Nazwą tą określane są również głosy powiązane z postaciami. Moe może wywołać także człowiek, gdy jest on traktowany jako odrębna, fikcyjna postać – np. podczas pozowania i cosplayu[2].

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Moe to rzeczownikowa forma czasownika moeru (jap. 萌える; „kiełkować, pączkować”). Pochodzenie współczesnego, slangowego znaczenia tego terminu nie jest dokładnie znane. Słowo to od VIII wieku było używane w japońskiej poezji w kontekście młodzieńczego wigoru. Jest to również imię, które w mangach i anime noszą głównie młode dziewczyny. W latach 90. XX wieku fani takich postaci jak Moe Takatsu z mangi Taiyō ni sumasshu! (1993) czy Moe z anime Kyōryū wakusei (1993–1994) wyrażali swoje zafascynowanie nimi w Internecie. W języku japońskim istnieje również homofoniczny, zapisywany innym znakiem kanji, czasownik moeru (jap. 燃える; „płonąć”). Według jednej z teorii fani, którzy chcieli napisać, że „płoną [pasją do] Moe”, podczas konwersji zapisu fonetycznego wybierali niewłaściwy znak kanji ( zamiast ). Przyczyniło się to do powstania nowego znaczenia słowa moe i już w następnym dziesięcioleciu było ono powszechnie stosowane przez fanów postaci z mang/anime w Japonii i na świecie[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Galbraith 2017 ↓, s. 25.
  2. a b Galbraith 2019 ↓, s. 82.
  3. Galbraith 2019 ↓, s. 81–82.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]