Isekai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Isekai (jap. 異世界, dosł. „inny świat”) – japoński podgatunek fantasy w light novel, mandze, anime i grach wideo, w którym postacie przenoszą się lub są uwięzione w równoległym wszechświecie. Często ten wszechświat istnieje już w świecie protagonisty jako fikcyjny świat. Nowym wszechświatem może być świat wirtualny, na przykład Sword Art Online, lub zupełnie inny świat, w którym jedynie protagonista ma pamięć o poprzednim życiu, jak w Saga of Tanya the Evil. Niekiedy oba te światy mogą być ze sobą połączone. Przykładowo w Log Horizon i Overlord świat wirtualny zamienia się w prawdziwy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze utwory, które posiadały cechy isekai to El-Hazard i Tajemnica przeszłości, w których bohaterowie zachowywali swój rzeczywisty wygląd po wejściu w inny świat[1]. W późniejszych tytułach, takich jak Saga Tanya the Evil protagonista umierał i był reinkarnowany w innym świecie[1]. W przypadku Knight's & Magic bohater jedynie przekazuje swoje otaku zainteresowania, takie jak mecha, mieszkańcom tego świata.

.hack była jedną z pierwszych, która przedstawiła koncepcję isekai jako wirtualnego świata, a Sword Art Online podążył jego śladami[2].

Gatunek ten stał się tak popularny, że w 2016 roku konkurs z krótkimi opowiadaniami w języku japońskim zakazał wszelkich wpisów isekai[3]. Wydawca Kadokawa Shoten zakazał także historyjek isekai w ich własnym konkursie w 2017 roku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Hacking the Isekai: Make Your Parallel World Work for You, „Crunchyroll” [dostęp 2018-06-12] (ang.).
  2. Matt Kamen, Anime: the 10 must-watch films and TV shows for video game lovers, the Guardian, 2 października 2017 [dostęp 2018-06-12] (ang.).
  3. Short Story Contest Bans 'Traveling to an Alternate World’ Fantasy, „Anime News Network” [dostęp 2018-06-12] (ang.).
  4. Anime-style novel contest in Japan bans alternate reality stories and teen protagonists, „SoraNews24”, 22 maja 2017 [dostęp 2018-06-12] (ang.).