Mohammad Nader Szah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mohammad Nader Szah
محمد نادر شاه
Ilustracja
Król Afganistanu
Okres

od 15 października 1929
do 8 listopada 1933

Poprzednik

Habibullah Kalakani

Następca

Mohammad Zaher Szah

Dane biograficzne
Dynastia

Barakzai

Data i miejsce urodzenia

10 kwietnia 1880
Dehradun

Data i miejsce śmierci

8 listopada 1933
Kabul

Małżeństwo

Mah Parwar Begum

Dzieci

Mohammad Zaher Szah, Zuhra Begum, Zainab Begum, Sultana Begum, Bilqis Begum

Mohammad Nadir Szah (ur. 10 kwietnia 1880, zm. 8 listopada 1933) – król Afganistanu od 1929 pochodzący z dynastii Barakzai. Koronował się na padyszaha po obaleniu rządów uzurpatora Habibullaha Ghaziego. Przywrócił niektóre przywileje feudałom i chrześcijanom. W 1931 zawarł z ZSRR pakt o nieagresji i neutralności.

W 1933 został zastrzelony przez gimnazjalistę na oczach swojego syna, Zaher Szaha.

Życiorys[1][edytuj | edytuj kod]

Mohammad Nadir rozwijał swoją karierę w wojsku. W 1912 roku dowodził siłami rządowymi w walkach przeciwko Mangalom i otrzymał tytuł generała, a w 1914 roku został głównodowodzącym wojsk afgańskich. Dowodził armią w czasie trzeciej wojny angielsko - afgańskiej w 1919 roku. Po upadku króla Amanullaha wrócił do Afganistanu, zgromadził wojska plemienne i zdobył Kabul w 1929 roku. Następnie został ogłoszony królem Afganistanu. W 1931 roku opanował większość powstań w kraju, odepchnął siły sowieckie poza granice kraju i zawarł z ZSRR pakt o nieagresji. W tym samym roku ogłosił nową konstytucję.

Władca podejmował kroki w kierunku modernizacji kraju, poprawił sieć dróg, zwłaszcza główną drogę na północ przez Hindukusz. Nawiązywał kontakty handlowe z zagranicznymi mocarstwami, budował system bankowy, podejmował wysiłki na rzecz rozbudowy armii. Ponownie otworzył wiele szkół, stworzył podwaliny pod uniwersytet w Kabulu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Collections Online | British Museum, www.britishmuseum.org [dostęp 2021-12-31].