Monarchia ludowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Monarchia ludowa (narodowa) – jest monarchicznym systemem rządów, w którym tytuł monarchy odnosi się do nazwy ludu bądź narodu, a nie do terytorium którym włada. System ten często używany był w niektórych państwach (np. Szkocji) w średniowieczu, a także w XIX oraz XX wieku, co związane było z przypadającą na ten okres rewolucją populistyczną. Obecnie w Europie taka forma tytułowania monarchów występuje jedynie w Belgii.

Przykłady[edytuj | edytuj kod]

Kraj Tytuł Uwagi
Święte Cesarstwo Rzymskie Król Rzymian Jeden z tytułów używanych od XI wieku przez cesarza elekta przed koronacją. W czasach panowania Habsburgów używany również przez desygnowanych następców.
Królestwo Chorwacji Król Chorwatów Kralj Hrvata w języku chorwackim, Rex Chroatorum w łacinie. Później rozszerzony: Król Chorwatów i Dalmatyńczyków (Kralj Hrvata i Dalmatinaca, Rex Chroatorum Dalmatarumque).
Królestwo Francji Król Francuzów Forma ta używana była przez Ludwika XVI od 1791 to 1792, oraz przez Ludwika Filipa I od 1830 do 1848.
Cesarstwo Francuskie Cesarz Francuzów Używane przez Napoleona I, Napoleona II (jednakże krótko i uroczyście), oraz Napoleona III podczas ich panowania
Królestwo Belgii Król Belgów Tytuł używany od konstytucyjnego zaprzysiężenia króla Leopolda I Koburga w 1831 do dzisiaj.
Królestwo Grecji Król Hellenów Tytuł używany od 1863 do 1967.
Królestwo Jugosławii Król Serbów, Chorwatów i Słoweńców Tytuł używany od 1918 do 1929, kiedy to został zmieniony na Król Jugosławii
Królestwo Albanii Król Albańczyków Tytuł używany przez Zoga I, jedynego króla Albanii, od 1928 do 1943.
Królestwo Rumunii Król Rumunów Tytuł używany od 1881 do 1947.
Królestwo Szkocji Król Szkotów Tytuł ten używany jest jedynie w Szkocji, po tym jak Jakub VI Stuart odziedziczył tron Anglii i ogłosił się królem Wielkiej Brytanii (Akt Unii z 1707).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]