Monocykl elektryczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Monocykl elektryczny
Inne nazwy żyrocykl, elektryczny jednokołowiec, elektryczne kółko
Napęd
Silnik elektryczny
Moc 350 - 4000 W
Wymiary i masa
Masa własna 8-22 kg
Osiągi
Prędkość maks. 15 - 50 km/h

Monocykl elektryczny – jednokołowy pojazd elektryczny, wykorzystujący żyroskop i akcelerometr w celu sterowania silnikiem elektrycznym. Umożliwia to jazdę na jednym kole. Monocykl elektryczny przeznaczony jest do transportu jednej osoby na krótkich dystansach, głównie w terenach miejskich. Z monocyklu korzysta się w pozycji stojącej. Sterowanie odbywa się poprzez pochylanie ciała kierującego. Za utrzymanie równowagi w przód i tył odpowiada żyroskop elektroniczny wraz z elektroniką sterującą silnikiem. Za utrzymanie równowagi na boki odpowiada kierujący pojazdem.

Budowa[1][edytuj | edytuj kod]

Średnie wymiary urządzenia to 47 cm wysokości, 40 cm długości i 18 cm szerokości. Waży średnio od 8 do 18 kg.

Korpus monocykla wykonany jest z odpornego na wysoką temperaturę, wytrzymałego tworzywa sztucznego.

Na górze urządzenia znajduje się uchwyt (rączka) do transportu pojazdu, przycisk włączania / wyłączania, gniazdo ładowania i ewentualnie port USB. Istnieją modele które posiadają ekran z wskaźnikiem ładowania czy przebiegu. Większość monocykli posiada z obu stron gumowe nakładki - dla wygodniejszego sterowania oraz ochrony przed porysowaniem obudowy. Na bocznych ściankach, na wysokości średnio 120 mm od podłoża, zainstalowane są składane pedały, na których stoi kierujący. Główną częścią monocykla jest koło, składające się z osi, obręczy, opony, dętki, itd. W felgę koła wbudowany jest silnik BLDC (bezszczotkowy silnik prądu stałego). Zewnętrzna część korpusu koła jest zakryta tworzywem sztucznym. Wewnątrz obudowy znajdują się baterie i elektronika sterująca zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi i warunkami atmosferycznymi (deszcz). Większość modeli umożliwia konfigurację i monitorowanie parametrów pracy za pomocą aplikacji zainstalowanej np. na smartfonie. Dodatkowo, niektóre modele wyposażone są w głośniki, umożliwiające bezprzewodowe połączenie w technologii Bluetooth.

Zastosowanie[2][edytuj | edytuj kod]

Monocykle elektryczne zostały stworzone do szybkiego przemieszczania się na niewielkie odległości (5 - 15 km) głównie w większych miastach, do czego stosuje się koła o wymiarach 14 i 16 cali. Powstały również monocykle na kołach 18 czy 22-calowych, które sprawniej poruszają się w terenach leśnych czy na drogach gruntowych. Monocykle są mniejsze od rowerów i z reguły szybsze[3], mogą także pokonywać wzniesienia o pochyleniu wzdłużnym przekraczającym 20 - 30°. W większości zastosowań monocykle elektryczne są używane do szybkiego dojazdu do pracy, ale coraz częściej znajdują także zastosowanie w turystyce. W przeciwieństwie do deskorolki elektrycznej, elektryczny monocykl umożliwia pokonywanie niewysokich krawężników czy poruszanie się po drogach o nierównej nawierzchni.

Nauka[edytuj | edytuj kod]

Problem stworzenia samo-balansującego monocyklu pozostającego w równowadze w trzech kierunkach jest obiektem badań w takich dziedzinach jak robotyka lub teoria sterowania. W pierwszej kolejności samo-balansujący monocykl można traktować jako nieliniowy system kontroli. Istnieje wiele efektów wyższego rzędu zaangażowanych w w modelowanie pełnego systemu. Sam obrót koła napędowego może zapewnić kontrole tylko w jednym kierunku (przód i tył). Kontrola w innych kierunkach wymaga innych elementów wykonawczych takich jak wahadła pomocnicze, koła reakcyjne czy żyroskop kontrolujący moment dołączony do głównego wahadła monocyklu.

Najnowsze technologie[edytuj | edytuj kod]

Od ok. 2 lat[od kiedy?] na rynku można zaobserwować dużą aktywność wśród producentów monocykli elektrycznych. Wiele firm produkujących tego typu urządzenia z powodzeniem[według kogo?] wchodzi na polski rynek. Wśród nich są między innymi Ninebot One, King Song, Inmotion, IPS, Airwheel, Solowheel, Firstwheel. Użytkownicy mogą kontrolować urządzenie, przyspieszać, zwalniać, hamować poprzez pochylenie się do przodu lub do tyłu. Podobnie do techniki jazdy na rowerze, gdzie równowagę można osiągnąć lekko przechylając się na boki. Najnowsze technologie pozwoliły stworzyć monocykle elektryczne o stosunkowo małej masie (poniżej 15 kg), zasięgu ponad 60 km, prędkości maksymalnej do 50 km/h, wodoodporne i bardzo wytrzymałe[4]. Coraz częściej standardowym wyposażeniem stają się bardzo przydatne światła do jazdy w nocy czy wysuwana rączka ułatwiająca transport urządzenia[5]. Współczesne modele wykorzystują hamowanie rekuperacyjne, dzięki czemu są w stanie odzyskiwać energię podczas hamowania lub zjazdu ze zbocza.

Zasięg[edytuj | edytuj kod]

Na rzeczywisty zasięg elektrycznego monocykla ma wpływ wiele czynników, takich jak masa kierującego, prędkość jazdy czy warunki atmosferyczne. W przypadku nowoczesnych urządzeń przejechanie jednego kilometra wymaga zużycia ok. 13 - 20 Wh energii elektrycznej brutto (licząc energię pobraną przez ładowarkę). Elektryczny monocykl mający koło o średnicy 18" i akumulator pojemności 1036 Wh oferuje realny zasięg przekraczający 60 km w przypadku kierującego o masie 80 kg, poruszającego się z prędkością nie przekraczającą 25 km/h.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skyfia, Czym są i jak działają elektryczne monocykle?, ecojazda.pl [dostęp 2016-03-28].
  2. Co to jest elektryczny monocykl? https://elektrycznemonocykle.pl
  3. Bat, Rower VS Monocykl Elektryczny | Artykuły, ElektryczneMonocykle.pl, 31 stycznia 2017 [dostęp 2017-03-29] (pol.).
  4. NinebotOne_Ninebot_International_Home. www.ninebot.com. [dostęp 2015-09-15].
  5. Kingsong https://kingsong.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]