Monotlenek diwodoru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Monotlenek diwodoru w stanie ciekłym
Ostrzeżenie przed dużą ilością wodoru w wodzie (Louisville)

Monotlenek diwodoru, DHMO (od ang. dihydrogen monoxide) – nomenklaturowo poprawna, ale w praktyce niestosowana nazwa wody. Termin ten został wykorzystany do szeregu głośnych mistyfikacji, które miały pokazać skutki ignorancji naukowej i ośmieszyć zjawisko publicznego lęku przed nieznanymi nazwami substancji chemicznych.

DHMO w anegdotach[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze żartobliwe wzmianki o DHMO pojawiły się w 1990 roku za sprawą studentów UC Santa Cruz Erica Lechnera, Larsa Norpchena i Matthew Kaufmana[1]; w 1994, zostały następnie rozwinięte przez Craiga Jacksona (także z UCSC)[2]. Mistyfikacja stała się znana w szerszych kręgach dzięki pracy czternastoletniego Nathana Zohnera, ucznia gimnazjum w Eagle Rock w stanie Idaho, który trzy lata później, w ramach swojego projektu szkolnego „How Gullible Are We?” („Jak łatwowierni jesteśmy?”), przeprowadził ankietę na temat „niebezpieczeństw związanych z monotlenkiem diwodoru”. Odzew na tę ankietę był przedmiotem komentarzy w prasie i innych mediach, a wkrótce stał się inspiracją dla podobnych akcji przeprowadzanych gdzie indziej[3].

Na przestrzeni dziesięcioleci, na potrzeby kolejnych żartów z tej serii, stworzone zostało wiele kolejnych petycji i witryn internetowych, które opisywały zagrożenia i negatywne skutki środowiskowe powodowane przez ów związek chemiczny: erozja gruntów, niszczenie zabytków, przyspieszanie korozji metali, istotna rola w procesach cieplarnianych. Monotlenek diwodoru był też wskazany jako główny składnik kwaśnych deszczów oraz wielu niebezpiecznych odpadów przemysłowych; podkreślano, że przypadkowe wdychanie nawet niewielkich ilości substancji może prowadzić do śmierci, a postać gazowa często powoduje poważne oparzenia. Pisano także, że substancja ta znaleziona została w tkankach nowotworowych u wielu pacjentów. Petycje nawoływały do zdecydowanego odzewu i sprzeciwu wobec produkcji i wykorzystania DHMO.

1 kwietnia 2018 na trawniku przed kościołem Dominikanów w Poznaniu pojawiła się tabliczka z napisem: "Uwaga! Okresowo rozpylany monotlenek diwodoru. Prosimy nie wprowadzać psów! Substancje biologiczne". Odkąd umieszczono na trawniku tabliczkę z ostrzeżeniem, właściciele psów przestali je tam wyprowadzać na spacer, psy przestały się załatwiać, a wokół drzew na trawniku zaczęła rosnąć trawa[4].

Inne nazwy wody[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ żart z monotlenkiem diwodoru stał się już dość znany, wymyślane są inne terminy tego rodzaju (nie zawsze poprawne), na przykład:

  • kwas hydrohydroksylowy,
  • wodorotlenek wodoru[5],
  • kwas wodorotlenowy[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Erich Lechner: Warning! Dangerous Contamination!. Usenet rec.humor.funny archive, 1990-02-23.
  2. Karl S. Kruszelnicki: Mysterious Killer Chemical. Australian Broadcasting Corporation, 2006-05-17. [dostęp 2010-06-17].
  3. Dihydrogen Monoxide (ang.). Urban Legends Reference Pages, 2007-08-16. [dostęp 2010-06-17].
  4. Zakonnicy postawili na trawniku tabliczkę: "Rozpylany monotlenek diwodoru". Skutecznie odstrasza właścicieli psów. 2018-08-14.
  5. a b Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2018-06-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]