Moresnet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Moresnet Neutre, Neutral-Moresnet, Neutraal-Moresnet
Neutralny Moresnet
Flaga Moresnetu
Flaga Moresnetu
Stolica Kelmis
Ustrój polityczny kondominium
Status terytorium terytorium neutralne
Głowa terytorium burmistrz, ostatnia głowa terytorium Pierre Grignard
Powierzchnia
 • całkowita

2,7 km²
Liczba ludności
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia

3.000
1111.1 osób/km²
Sposób utworzenia porozumienie w Aachen
Rok utworzenia 26 lipca 1816
Aneksja na mocy Traktatu Wersalskiego Belgię
1920
Religia dominująca katolicyzm

     Holandia

     Belgia, prowincja Liège

     Neutralny Moresnet

     Prusy, Nadrenia

Moresnet – istniejące w latach 1815-1919 terytorium sporne o powierzchni 270 hektarów (2,7 km²) położone między Niemcami i Belgią, 7 km na południowy zachód od Akwizgranu.

Trójstyk granic Niemiec, Belgii i Holandii Vaalserberg obecnie. Do 1915 był to czwórstyk gdyż stykały się tu również granice Moresnet.

Neutralne terytorium Moresnet nie należało do żadnego z tych państw, stanowiąc w zasadzie niezależne państewko. Na północy granice terytorium sięgały aż do Vaalserbergu, tworząc tym samym punkt (czwórstyk), w którym spotykały się terytoria czterech krajów (Moresnet, Holandii, Belgii i Niemiec).

Neutralność terytorium była rezultatem braku porozumienia na kongresie wiedeńskim w 1815 między Prusami a Królestwem Zjednoczonych Niderlandów, do którego należała również współczesna Belgia. Obfitujący w bogactwa naturalne (rudy cynku) obszar został podzielony, fragment przydzielono Holandii, fragment Prusom, pozostawiając jednak część jako obszar neutralny. W 1815 terytorium neutralne miało 256 mieszkańców, a w 1858 już 2575. W XIX wieku Belgia i Prusy wielokrotnie prowadziły bezskuteczne negocjacje na temat likwidacji trwałego prowizorium. W czasie I wojny światowej obszar był okupowany przez Niemcy i dopiero traktat wersalski z 28 czerwca 1919 przyznał Belgii władzę nad Moresnetem.

Około 1900 główny lekarz kopalni rudy cynku, Wilhelm Molly, próbował na terytorium Moresnetu neutralnego ustanowić pierwsze państwo esperantystów.

Władzę nad regionem sprawował burmistrz.

Burmistrzowie Moresnetu

Obecnie region jest częścią niemieckojęzycznej gminy Kelmis w Belgii.

Moresnet trafił również na karty literatury polskiej. Mówi się o nim w powieści Władysława Zambrzyckiego "Kwatera bożych pomyleńców".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]