Przejdź do zawartości

Moszenica czterokropka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Moszenica czterokropka
Clytra quadripunctata
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Nadrodzina

stonki

Rodzina

stonkowate

Podrodzina

zmróżki

Plemię

Clytrini

Podplemię

Clytrina

Rodzaj

moszenica

Podrodzaj

Clytra s.str.

Gatunek

moszenica czterokropka

Synonimy
  • Chrysomela 4-punctata Linnaeus, 1758
  • Chrysomela quadripunctata Linnaeus, 1758
  • Clythra quadripunctata (Linnaeus, 1758)
  • Clytra appendicina Lacordaire, 1848
  • Clytra dissimilis Weise, 1889
  • Clytra latina Müller, 1951
  • Clytra messae Müller, 1921
  • Clythra quadrisignata Märkel, 1841

Moszenica czterokropka[1] (Clytra quadripunctata) – gatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny zmróżek. Zamieszkuje palearktyczną Eurazję.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1758 roku przez Karola Linneusza na łamach dziesiątego wydania Systema Naturae pod nazwą Chrysomela 4-punctata[2]. Wyróżnia się w jego obrębie trzy podgatunki[3]:

  • Clytra quadripunctata puberula Weise, 1898
  • Clytra quadripunctata quadripunctata (Linnaeus, 1758)
  • Clytra quadripunctata turfanica Lopatin, 1962

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Imago, widok z boku

Chrząszcz o walcowatym ciele długości od 7 do 11 mm. Głowa jest czarna, zwykle z parą niewielkich, czerwonych plamek przy górnych krawędziach oczu. Czułki są czarne z wyjątkiem czerwonych członów drugiego i trzeciego. Barwa przedplecza i tarczki jest czarna[4][5]. Obrzeżenie boków przedplecza jest ku tyłowi rozszerzone i rozpłaszczone, opatrzone punktami i zmarszczkami. Pokrywy są dłuższe niż u C. aliena, około 1,83 raza dłuższe niż w barkach szerokie[4]. Tło pokryw bywa od jasnożółtego po pomarańczowoczerwone. Typowo występuje czarny wzór w postaci czterech plam, z których przednie leżą na guzach barkowych, a tylne w ⅔ długości; tylna plama może jednak być rozbita na dwie kropki, plamki mogą być też zredukowane, a nawet część lub wszystkie zanikłe. Odnóża i spód ciała są czarne[4][5]. Genitalia samca cechują się edeagusem o części wierzchołkowej silnie rozszerzonej, niemal dwukrotnie szerszej od trzonu[4].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Kopulacja

Owad ten zasiedla skraje wilgotnych lasów i śródleśne polany[6][1]. Larwy przechodzą rozwój w mrowiskach mrówek z rodzaju Formica, żerując na ich jajach i larwach. Postacie dorosłepolifagicznymi foliofagami żerującymi na liściach drzew i krzewów liściastych, najchętniej dębów i wierzb, ale także głogów, leszczyn i olsz. Aktywne osobniki dorosłe obserwuje się od maja do sierpnia[5][6][1].

Gatunek palearktyczny. Podgatunek nominatywny w Europie znany jest z Portugalii, Hiszpanii, Andory, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Liechtensteinu, Austrii, Włoch, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Grecji i europejskiej części Rosji. W Azji podawany jest z syberyjskiej i dalekowschodniej części Rosji, anatolijskiej części Turcji, Gruzji, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Iranu, Afganistanu i Mongolii[3]. Na północ dociera daleko poza koło podbiegunowe[6]. Podgatunek C. q. puberula podawany jest z Hiszpanii, Andory i francuskich Pirenejów Wschodnich. C. q. turfanica jest endemitem Sinciangu na zachodzie Chin[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Clytra quadripunctata – Moszenica czterokropka. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2024-05-26].
  2. C. Linnaeus: Systema naturae per regna tria naturae, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Wyd. 10. T. 1. Holmiae: Impensis Direct. Laurentii Salvii, 1758, s. 374. (łac.).
  3. a b c Ivan Löbl, Aleš Smetana (red.), Catalogue of Palaearctic Coleoptera. Volume 6. Chrysomeloidea, Stenstrup, Denmark: Apollo Books, 2010, s. 566-567, ISBN 978-87-88757-84-2.
  4. a b c d Gattung Clytra Laich.. [w:] Käfer Europas [on-line]. [dostęp 2024-05-26].
  5. a b c Andrzej Warchałowski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 94 Stonkowate - Chrysomelidae. Część ogólna i podrodziny Donaciinae, Orsodacninae, Criocerinae, Clytrinae, Cryptocephalinae, Lamprosomatidae, Eumolpinae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1971, s. 102.
  6. a b c B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Stonkowate – Chrysomelidae, część 1. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (16), 1990.