Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Ilustracja
Budynek główny Muzeum
Państwo  Polska
Miejscowość Opole
Adres pl. Mikołaja Kopernika 1,
45-040 Opole
Data założenia 29 listopada 2007
Zakres zbiorów zbiory związane z polską piosenką
Dyrektor Jarosław Wasik
Położenie na mapie Opola
Mapa lokalizacyjna Opola
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Ziemia50°40′58″N 17°56′31″E/50,682778 17,941944
Strona internetowa
Zdjęcia muzeum
Muzeum w 2014 roku.
Muzeum nocą

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – muzeum działające jako samorządowa instytucja kultury miasta Opole, założone w 2007 roku. Prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu, katalogowaniu, konserwowaniu i udostępnianiu zbiorów dotyczących polskiej piosenki. Muzeum Polskiej Piosenki jest jedyną instytucją w Polsce, której głównym celem jest utworzenie centrum informacji na temat polskiej piosenki, a także ochrona jej dorobku[1].

Siedziba dyrektora muzeum mieści się na pl. Kopernika 1, jednak miejsce docelowe muzeum (z multimedialną wystawą), gdzie zwiedzający będą mogli bezpośrednio zobaczyć pamiątki związane z polską piosenką, ma się znajdować pod miejscami przeznaczonymi dla widowni na terenie Amfiteatru Tysiąclecia w Opolu[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zostało powołane uchwałą Rady Miasta Opola 29 listopada 2007 roku w celu przechowywania informacji i pamiątek dotyczących opolskiego festiwalu[3]. 26 marca 2009 r. formuła muzeum została uogólniona do "...gromadzenie, opracowywanie i prezentowanie zbiorów dotyczących polskiej piosenki, a także prowadzenie działalności kulturalno-oświatowej, edukacyjnej i popularyzacyjnej w tym zakresie"[4].

8 czerwca 2009 roku ogłoszono akcję pod hasłem Piosenka ma swoje historie, której celem było gromadzenie pamiątek związanych z polską piosenką. Udział w niej wzięły m.in. osoby prywatne, instytucje kultury, organizatorzy festiwali, muzycy, kompozytorzy. Dzięki ich pomocy pozyskano m.in. płyty CD, rękopisy, fotografie, plakaty, instrumenty muzyczne, kostiumy[5].

Pierwsza wystawa czasowa w muzeum została otwarta 3 grudnia 2009 roku i nosiła nazwę: "Grunt to bunt. Polska muzyka młodzieżowa w latach 1956-1989". Została ona poświęcona narodzinom i rozwojowi rock and rolla w Polsce. W muzeum odbyło się również kilka wystaw plenerowych. Od października 2009 roku w muzeum organizowane są cykliczne spotkania ze znanymi ludźmi polskiej piosenki, jak również z ich rodzinami i spadkobiercami. Ich celem jest popularyzacja wiedzy na temat polskiej piosenki. Gośćmi muzeum byli m.in.: Danuta Grechuta - żona Marka Grechuty, Halina Kunicka, Krystyna Prońko, Ania Rusowicz, Irena Santor, Lech Janerka, Bogusław Mec, Marek Niedźwiecki, Jan Pietrzak i Tadeusz Woźniak[5].

Struktura muzeum[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie ze Statutem muzeum w skład muzeum wchodzą:[4]

 1. Dział Oświatowo-Wystawienniczy,
 2. Dział Dokumentacyjno-Archiwalny,
 3. Dział Informatyczny,
 4. Specjalista ds. marketingu i promocji,
 5. Dział Administracyjno-Księgowy.

Muzeum kieruje Dyrektor, którego odwołuje i powołuje Prezydent Miasta Opola. Dyrektor jest nadzorowany przez 9-osobową Radę powoływaną przez Radę Miasta[4].

Natomiast zgodnie z regulaminem zaopiniowanym pozytywnie przez Prezydenta Miasta Opola 2 września 2014, struktura muzeum przedstawia się następująco[6]:

 1. Dział wystaw i edukacji muzealnej;
 2. Dział zbiorów muzealnych;
 3. Dział księgowo-finansowy;
 4. Dział promocji;
 5. Sekretariat i archiwum zakładowe;
 6. Dział techniczno-administracyjny;
 7. Czytelnia i mediateka
 8. Sekcja multimediów.

Wystawy czasowe i plenerowe[edytuj | edytuj kod]

Wystawy czasowe:

 • grudzień 2009 - "Grunt to bunt"
 • czerwiec 2013 - "50/50, czyli tekstem na Opole"
 • październik 2013 - "77 x Osiecka"
 • czerwiec 2014 - "Nastroje, nas troje. Epilog"

Wystawy plenerowe:

 • marzec 2010 - "Muzyk Młodej Generacji - 30 lat minęło"
 • maj - lipiec 2010 - "Artyści polskiej piosenki w karykaturze"
 • lipiec - sierpień 2010 - "30 lat Jarocińskiego Festiwalu" (współorganizacja)
 • czerwiec 2011 - "Artyści polskiej piosenki w plakacie"
 • kwiecień 2012 - "Babys in Blue, albo: prawdziwa historia Czerwonych Gitar"
 • maj-czerwiec 2013 - "Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki na znakach pocztowych"
 • luty 2014 - "Jego Ekscelencja BODO"
 • maj 2014 - "Twarze ZAIKS-u"
 • czerwiec 2014 - "Zaprojektuj okładkę polskiej płyty muzycznej"
 • lipiec 2014 - "40 lat minęło - Ogólne Spotkania Zamkowe Śpiewajmy Poezję"
 • wrzesień 2014 - "Mała Akademia Piosenki z gwiazdami polskiej sceny muzycznej"

Działalność edukacyjna[edytuj | edytuj kod]

Mała Akademia Piosenki
- cykl muzycznych spotkań dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym organizowanym przez Muzeum (przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Opola oraz Narodowym Centrum Polskiej Piosenki od września 2013 r.; w spotkaniach uczestniczyli: Katarzyna Klich, Krzysztof Antkowiak,Krzysztof "K.A.S.A" Kasowski, Lidia Kopania, Skubas, Dorota Miśkiewicz, Sambor Dudziński] i Rafał Brzozowski.

Oprócz tego muzeum prowadzi różnego rodzaju warsztaty dla dzieci.

Działalność kulturalna[edytuj | edytuj kod]

Od października 2009 r. w muzeum organizowane są cykliczne spotkania z osobistościami polskiej sceny artystyczno-kulturalnej. W spotkaniach uczestniczyli m.in: Danuta Grechuta (żona Marka Grechuty), Halna Kunicka, Krystyna Prońko, Ania Rusowicz, Irena Santor, Lech Janerka, Bogusław Mec,Marek Niedźwiecki, Tadeusz Woźniak, Tomasz Budzyński, Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk, Filipinki i Sława Przybylska.

Od stycznia 2014 ukazuje się rocznik kulturalny "Piosenka", koncentrujący się na tematach związanych z polską piosenką, ujmowanych jednak w szerokiej perspektywie poznawczej. Pismo po raz pierwszy ukazało się w drugiej połowie roku 2006 roku jako kwartalnik, redaktorem naczelnym jest od początku Jan Poprawa.

W 2014 r. nakładem muzeum ukazał się komplet płyt z piosenkami dla dzieci pt. "Słuchanki i Śpiewanki", na których znajdują się takie utwory jak" "A ja wole moją mamę", "Mydło lubi zabawę", "Puszek okruszek", "Kaczka dziwaczka", czy "Laleczka z saskiej porcelany".

Muzeum jest także współproducentem programu "Muzeum Polskiej Piosenki, czyli historia jednego przeboju" emitowanego na antenie TVP Rozrywka oraz filmu dokumentalnego "Dobry wieczór Opole! Festiwal - legenda".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]