Krzysztof Antkowiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzysztof Antkowiak
Data i miejsce urodzenia 23 stycznia 1973
Poznań
Instrumenty wokal, fortepian
Gatunki pop
Aktywność od 1986
(nieoficjalnie od 1978)
Zespoły
Simplefields
Strona internetowa

Krzysztof Antkowiak (ur. 23 stycznia 1973 w Poznaniu) – polski wokalista pop, a także kompozytor i autor tekstów. Syn Witolda Antkowiaka.

Biografia[edytuj]

Zadebiutował jako 5-letnie dziecko. W 1986 brał udział w Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Koninie. Otrzymał tam nagrodę od dziecięcego, jak i od dorosłego jury.

W połowie lat 80. XX w. występował w programie telewizyjnym Jacka Cygana pt. Dyskoteka pana Jacka, zdobywając popularność dzięki przebojowi "Zakazany owoc" (z tekstem Jacka Cygana i muzyką Krzesimira Dębskiego). W 1988 z tą piosenką wystąpił na Festiwalu w Opolu, zdobywając nagrodę publiczności.

Przez kilka lat dawał liczne koncerty w kraju i za granicą (USA, Kanada), a płyta Zakazany owoc stała się „Złotą płytą”, a następnie „Złotą kasetą”.

Zdobył I Nagrodę na Festiwalu Piosenki Włoskiej w Zamościu w 1990. Został też laureatem plebiscytu słuchaczy audycji Lato z Radiem, a piosenki w jego wykonaniu szybko zajmowały najwyższe miejsca na listach przebojów.

Ukończył Liceum Muzyczne w Poznaniu, a potem klasę fortepianu na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Przez jakiś czas nie pojawiał się na estradzie.

W połowie lat 90. XX w. powrócił na rynek muzyczny, występując między innymi z Edytą Górniak (z którą krótko stanowił parę). Nawiązał współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, co zaowocowało wydaniem albumu Delfin.

W 2003 u boku Olissy Rae wziął udział w Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem "Time". Przez pewien okres występował w formacji DrumMachina. Jest też autorem kilku piosenek Kai Paschalskiej (wystąpił jako gość specjalny w utworze "Dla Mamy").

Od maja 2012 pracuje wraz z Marcinem Domuratem (autor tekstów, gitarzysta, kompozytor) nad projektem muzycznym Simplefields. Pierwszy utwór zatytułowany "Tenderness" pojawił się na profilu Facebook Simplefields 15 października 2012.

Dyskografia[edytuj]

Albumy
  • Zakazany owoc (1989)
  • Delfin (1997)
Single

Filmografia[edytuj]

Kompozytor[edytuj]

  • Stępem, marsz... (1999)
  • Dowody na istnienie Hanny K. (1999)

Linki zewnętrzne[edytuj]