Krzysztof Antkowiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzysztof Antkowiak
Ilustracja
Krzysztof Antkowiak (2016)
Data i miejsce urodzenia 23 stycznia 1973
Poznań, Polska
Instrumenty wokal, fortepian
Gatunki pop
Zawód piosenkarz, kompozytor, autor tekstów
Aktywność od 1978
Zespoły
Simplefields
Strona internetowa

Krzysztof Antkowiak (ur. 23 stycznia 1973 w Poznaniu) – polski piosenkarz wykonujący muzykę pop, a także kompozytor i autor tekstów.

Dzieciństwo i edukacja[edytuj]

Krzysztof Antkowiak urodził się 23 stycznia 1973 roku w Poznaniu jako syn Witolda Antkowiaka. Krzysztof Antkowiak ukończył Liceum Muzyczne w Poznaniu, a potem klasę fortepianu na Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Kariera[edytuj]

Krzysztof Antkowiak zadebiutował w branży muzycznej jako pięcioletnie dziecko. W 1986 roku wziął udział w Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Koninie. Otrzymał tam nagrodę od dziecięcego, jak i od dorosłego jury.

W połowie lat 80. XX w. Krzysztof Antkowiak występował w programie telewizyjnym Jacka Cygana pt. Dyskoteka pana Jacka, zdobywając popularność dzięki przebojowi „Zakazany owoc” (z tekstem Jacka Cygana i muzyką Krzesimira Dębskiego). W 1988 roku z tą piosenką wystąpił na 25. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zdobył wyróżnienie oraz nagrodę publiczności.

Przez kilka lat Krzysztof Antkowiak dawał liczne koncerty w kraju i za granicą (USA, Kanada), a płyta zatytułowana Zakazany owoc otrzymała certyfikat złotej płyty, a następnie złotej kasety. W 1990 roku Krzysztof Antkowiak zdobył I Nagrodę na Festiwalu Piosenki Włoskiej w Zamościu. Został też laureatem plebiscytu słuchaczy audycji Lato z Radiem, a piosenki w jego wykonaniu szybko zajmowały najwyższe miejsca na listach przebojów.

W połowie lat 90. XX w. powrócił na rynek muzyczny, występując między innymi z Edytą Górniak, z którą krótko stanowił parę także w życiu prywatnym. Nawiązał współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, co zaowocowało wydaniem albumu zatytułowanego Delfin.

W 2003 u boku Olissy Rae wziął udział w Krajowych Eliminacjach do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem "Time". Przez pewien okres występował w formacji DrumMachina. Jest też autorem kilku piosenek Kai Paschalskiej i wystąpił jako gość specjalny w utworze "Dla Mamy" nagranym przez piosenkarkę.

Od maja 2012 roku pracuje wraz z gitarzystą i kompozytorem Marcinem Domuratem nad projektem muzycznym o nazwie Simplefields. W połowie października ukazał się pierwszy utwór zespołu – "Tenderness".

Dyskografia[edytuj]

Albumy
  • Zakazany owoc (1989)
  • Delfin (1997)
Single

Filmografia[edytuj]

Kompozytor[edytuj]

  • Stępem, marsz... (1999)
  • Dowody na istnienie Hanny K. (1999)

Linki zewnętrzne[edytuj]