Krzysztof Antkowiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzysztof Antkowiak
Ilustracja
Krzysztof Antkowiak (2016)
Data i miejsce urodzenia 23 stycznia 1973
Poznań, Polska
Instrumenty wokal, fortepian
Gatunki pop
Zawód piosenkarz, kompozytor, autor tekstów
Aktywność od 1978
Powiązania Grzegorz Ciechowski
Zespoły
Simplefields
Strona internetowa

Krzysztof Antkowiak (ur. 23 stycznia 1973 w Poznaniu) – polski piosenkarz wykonujący muzykę pop, a także kompozytor i autor tekstów.

Życiorys[edytuj]

Wczesne lata[edytuj]

Krzysztof Antkowiak urodził się 23 stycznia 1973 roku w Poznaniu jako syn Witolda Antkowiaka. Krzysztof Antkowiak ukończył Liceum Muzyczne w Poznaniu, a potem klasę fortepianu na Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Kariera[edytuj]

Krzysztof Antkowiak zadebiutował w branży muzycznej jako pięcioletnie dziecko. W 1986 roku wziął udział w Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Koninie. Otrzymał tam nagrodę jury.

W połowie lat 80. XX w. Krzysztof Antkowiak występował w programie telewizyjnym Jacka Cygana pt. Dyskoteka pana Jacka, zdobywając popularność dzięki przebojowi „Zakazany owoc” (z tekstem Jacka Cygana i muzyką Krzesimira Dębskiego). W 1988 roku z tą piosenką wystąpił na 25. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zdobył wyróżnienie oraz nagrodę publiczności.

Przez kilka lat grał koncerty w kraju i za granicą (USA, Kanada), a płyta zatytułowana Zakazany owoc otrzymała certyfikat złotej płyty, a następnie złotej kasety. W 1990 roku Krzysztof Antkowiak zdobył I Nagrodę na Festiwalu Piosenki Włoskiej w Zamościu. Został też laureatem plebiscytu słuchaczy audycji Lato z Radiem, a piosenki w jego wykonaniu szybko zajmowały najwyższe miejsca na listach przebojów.

W połowie lat 90. XX w. powrócił na rynek muzyczny, występując między innymi z Edytą Górniak, z którą krótko stanowił parę także w życiu prywatnym. Nawiązał współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, co zaowocowało wydaniem albumu zatytułowanego Delfin.

W 2003 u boku Olissy Rae wziął udział w Krajowych Eliminacjach do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem "Time". Przez pewien okres występował w formacji DrumMachina. Jest też autorem kilku piosenek Kai Paschalskiej i wystąpił jako gość specjalny w utworze "Dla Mamy" nagranym przez piosenkarkę.

Od maja 2012 roku pracuje wraz z gitarzystą i kompozytorem Marcinem Domuratem nad projektem muzycznym o nazwie Simplefields. W połowie października ukazał się pierwszy utwór zespołu – "Tenderness". Jesienią 2017 roku weźmie udział w ósmej edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo emitowanego w telewizji Polsat[1].

Dyskografia[edytuj]

Albumy studyjne[edytuj]

  • Zakazany owoc (1989)
  • Delfin (1997)

Single[edytuj]

Filmografia[edytuj]

Kompozytor[edytuj]

  • Stępem, marsz... (1999)
  • Dowody na istnienie Hanny K. (1999)

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]