Mysiadło

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mysiadło
Nowa zabudowa Mysiadła
Nowa zabudowa Mysiadła
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat piaseczyński
Gmina Lesznowola
Sołectwo Mysiadło
Wysokość 107 m n.p.m.
Liczba ludności (2011) 3 610[1]
Strefa numeracyjna 22
Kod pocztowy 05-500
Tablice rejestracyjne WPI
SIMC 0004943
Położenie na mapie gminy Lesznowola
Mapa lokalizacyjna gminy Lesznowola
Mysiadło
Mysiadło
Położenie na mapie powiatu piaseczyńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu piaseczyńskiego
Mysiadło
Mysiadło
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Mysiadło
Mysiadło
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mysiadło
Mysiadło
Ziemia52°05′44″N 21°00′36″E/52,095556 21,010000

Mysiadłowieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Lesznowola. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa pochodzi od słowa myszadło, którym określano podmokłe tereny tej miejscowości. Już w połowie XIX w. na mapie przechowywanej w Archiwum Akt Dawnych w Górze Kalwarii tak nazwano bagno znajdujące się w Mysiadle po wschodniej stronie szosy. Obecnie ten podmokły teren został przekształcony w zespół oczek wodnych i znajduje się na prywatnym terenie.

W XIX wieku Mysiadło było intensywnie kolonizowane przez osadników niemieckich, głównie z Westfalii. Wśród nich wymienić należy rodzinę Eisele, której dwór z początku XX w. oraz pozostałość parku do dziś znajduje się na terenie Mysiadła. W latach powojennych zachowane były zabudowania folwarczne takie jak stodoła, chlew, ciąg domów dla pracowników ustawiony wzdłuż ul. Puławskiej oraz okazała kuźnia. W latach 60. XX w. wyburzono starą bramę prowadzącą na teren folwarku. Do lat powojennych zachowane było także założenie parkowe z centralnym stawem. Ostatni dziedzic miejscowości zmarł po wojnie w konstancińskim domu opieki. Przecinająca miejscowość ul. Puławska w wieku XIX nazwana była Szosą Nowoaleksandryjską ze względu na przemianowanie nazwy miejscowości Puławy na Nową Aleksandrię. Kolejka wąskotorowa przejeżdżająca wzdłuż ul. Puławskiej posiadała stację w Mysiadle.

Miejscowość słynęła niegdyś ze szklarniowej produkcji warzyw i kwiatów w Eko-Mysiadło (od 2000 w upadłości). Wcześniej jako Państwowe Gospodarstwo Rolne. W ciągu ostatnich kilku lat Mysiadło znacznie się rozrosło i stało się znaczącym przedmieściem Warszawy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]