Mysz karłowata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mysz karłowata
Mus minutoides[1]
A. Smith, 1834
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Rząd

gryzonie

Podrząd

myszokształtne

Nadrodzina

myszowe

Rodzina

myszowate

Podrodzina

myszy

Rodzaj

mysz

Podrodzaj

Nannomys

Gatunek

mysz karłowata

Synonimy
  • Mus kasaicus (Cabrera, 1924)
  • Mus minimus Peters, 1852
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Mysz karłowata[3] (Mus minutoides) – gatunek gryzonia z rodziny myszowatych, występujący w Afryce Południowej i prawdopodobnie w Środkowej[2][4].

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Gatunek został opisany naukowo w 1834 roku przez A. Smitha. Należy on do podrodzaju Nannomys, podobnie jak bardzo podobna do niej mysz subsaharyjska (M. musculoides). Te dwa gatunki tworzą kompleks, ich relacja nie została jeszcze rozwikłana przez zoologów; przez to północna granica zasięgu tego gryzonia nie jest dobrze określona[1][4].

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Mysz karłowata żyje w Republice Południowej Afryki, Suazi, Zimbabwe, Zambii, Mozambiku, Malawi i południowej Angoli. Zwierzęta występujące na obszarze od Tanzanii do Sudanu Południowego i przez Demokratyczną Republikę Konga do Republiki Środkowoafrykańskiej na północy, mogą być przedstawicielami tego gatunku lub myszy subsaharyjskiej. Żyje na wysokościach do 2400 m n.p.m. Najczęściej spotykana na sawannach, obszarach trawiastych i formacji fynbos, także na terenach skalistych, nad rzekami i okresowymi jeziorami; występuje na przedmieściach, lecz rzadko wkracza do zabudowań[2].

Populacja[edytuj | edytuj kod]

Mysz karłowata jest pospolita, lokalnie populacja osiąga gęstość do 28 osobników na hektar. Jej populacja jest stabilna, występuje na rozległym obszarze, w tym w wielu obszarach chronionych. Jest uznawana za gatunek najmniejszej troski[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mus minutoides, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d Mus minutoides, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. a b Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Mus (Nannomys) minutoides. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2015-08-24]