Mysz karłowata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mysz karłowata
Mus minutoides[1]
A. Smith, 1834
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Podrząd myszokształtne
Nadrodzina myszowe
Rodzina myszowate
Podrodzina myszy
Rodzaj mysz
Podrodzaj Nannomys
Gatunek mysz karłowata
Synonimy
  • Mus kasaicus (Cabrera, 1924)
  • Mus minimus Peters, 1852
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Mysz karłowata[3] (Mus minutoides) – gatunek gryzonia z rodziny myszowatych, występujący w Afryce Południowej i prawdopodobnie w Środkowej[2][4].

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Gatunek został opisany naukowo w 1834 roku przez A. Smitha. Należy on do podrodzaju Nannomys, podobnie jak bardzo podobna do niej mysz subsaharyjska (M. musculoides). Te dwa gatunki tworzą kompleks, ich relacja nie została jeszcze rozwikłana przez zoologów; przez to północna granica zasięgu tego gryzonia nie jest dobrze określona[1][4].

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Mysz karłowata żyje w Republice Południowej Afryki, Suazi, Zimbabwe, Zambii, Mozambiku, Malawi i południowej Angoli. Zwierzęta występujące na obszarze od Tanzanii do Sudanu Południowego i przez Demokratyczną Republikę Konga do Republiki Środkowoafrykańskiej na północy, mogą być przedstawicielami tego gatunku lub myszy subsaharyjskiej. Żyje na wysokościach do 2400 m n.p.m. Najczęściej spotykana na sawannach, obszarach trawiastych i formacji fynbos, także na terenach skalistych, nad rzekami i okresowymi jeziorami; występuje na przedmieściach, lecz rzadko wkracza do zabudowań[2].

Populacja[edytuj | edytuj kod]

Mysz karłowata jest pospolita, lokalnie populacja osiąga gęstość do 28 osobników na hektar. Jej populacja jest stabilna, występuje na rozległym obszarze, w tym w wielu obszarach chronionych. Jest uznawana za gatunek najmniejszej troski[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mus minutoides, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d Mus minutoides. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. a b Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Mus (Nannomys) minutoides. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2015-08-24]