Natal (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Natal
Ilustracja
Natal
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Brazylia
Stan  Rio Grande do Norte
Powierzchnia 170,3 km²
Wysokość 30 m n.p.m.
Populacja (2009)
• liczba ludności

806 203
Położenie na mapie Rio Grande do Norte
Mapa lokalizacyjna Rio Grande do Norte
Natal
Natal
Położenie na mapie Brazylii
Mapa lokalizacyjna Brazylii
Natal
Natal
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Natal
Natal
Ziemia 5°47′42″S 35°12′32″W/-5,795000 -35,208889
Strona internetowa

Natal - stolica stanu Rio Grande do Norte w północno-wschodniej Brazylii nad rzeką Potenji. Liczba mieszkańców w 2009 roku wynosiła 806 203; zespół miejski: 1 263 547 osób. Natal został założony przez portugalskich i holenderskich osadników 25 grudnia 1599 roku.

Najważniejszą gałęzią gospodarki w Natalu jest turystyka. Miasto położone jest wśród wielkich wydm, z których najbardziej znaną jest osiągająca wysokość 120 m Morro do Careca. Wydma Morro do Careca zlokalizowana na południowym krańcu najsłynniejszej natalskiej plaży Ponta Negra, jest turystycznym symbolem miasta, często uwidacznianym na kartkach pocztowych. W pobliżu miasta na wydmach organizowane są wycieczki na dromaderach. W mieście znajduje się Parque das Dunas, drugi pod względem wielkości (1172 ha) park miejski w Brazylii. Wielką atrakcją wśród odwiedzających Natal turystów są drzewa nanercza zachodniego. Największe z tych drzew rośnie 12 km na południe od Natalu i jest największym drzewem nanercza zachodniego na świecie. Obwód korony wynosi 500 metrów i pokrywa powierzchnię około 8500 metrów kwadratowych. Drzewo zostało posadzone w 1888 roku, a w 1994 roku zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. W 2014 roku oddano do użytku nowy port lotniczy położony w sąsiednim mieście São Gonçalo do Amarante, w związku z czym lotnisko Augusto Severo zostało zamknięte.

W Natalu rozgrywane będą mecze Piłkarskich Mistrzostw Świata w 2014 roku. W tym celu został wybudowany stadion Arena das Dunas[1] - stanął w miejscu zburzonego stadionu Machadão. Przed mistrzostwami będzie także wybudowany największy w Ameryce Łacińskiej i 8 pod względem wielkości port lotniczy Aeroporto Internacional de São Gonçalo do Amarante. Angielski piłkarz David Beckham ogłosił plany otwarcia przed mistrzostwami akademii piłkarskiej pod nazwą Beckham World of Sport.

W pobliżu Natalu wydobywa się ropę naftową, uprawia owoce tropikalne. Istotną rolę odgrywa rybołówstwo, w tym połowy rekinów eksportowanych głównie do Japonii.

W ostatnich latach dramatycznie spadł poziom bezpieczeństwa w mieście. Najbezpieczniejsza niegdyś stolica stanowa Brazylii figuruje obecnie w rankingach obok Maceió,João Pessoa czy Fortalezy jako jedno z najbardziej brutalnych miast w kraju[2].

Miasta partnerskie[edytuj]

Przypisy