Nell Gwyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nell Gwyn
Eleonor Gwynn
Ilustracja
Portret Nell Gwynn
Data urodzenia 2 lutego 1650
Data śmierci 14 listopada 1687
Zawód aktorka
Narodowość angielska
Rodzice Tomasz Gwyn
Helena (lub Eleonora) Gwyn (Smith)
Dzieci Karol Beauclerk
Jakub Beauclerk

Nell Gwyn, właściwie Eleonor Gwynn (ur. 2 lutego 1650, zm. 14 listopada 1687) – angielska aktorka.

Była kochanką Karola II, króla Anglii i Szkocji. Miała z nim dwóch synów:

Młodość[edytuj]

Niewiele wiadomo o jej młodości i rodzinie. Urodzona w domu publicznym w slumsach Covent Garden. Jako dziecko podawała mocniejsze napoje w przybytku, w którym pracowała jej matka. Na początku sprzedawała pomarańcze i inne owoce w "King's Theatre". Z czasem z widowni przenosi się na scenę. W wieku 15 lat zostaje kochanką aktora-menadżera Charlesa Harta. Z takim wsparciem rozpoczyna wielką aktorską karierę. Jej matka nazywała się Helena lub Eleonora Gwyn (urodzona Smith), nazywana była później Old Madam Gwyn lub po prostu Madam Gwyn. Madam Gwyn urodziła się w parafii St Martin-in-the-Fields, w Londynie i większość swojego życia spędziła w tym mieście. Prawdopodobnie pochodziła z niskich warstw społecznych. Ojcem Nell Gwyn był najprawdopodobniej Tomasz Gwyn, kapitan w rojalistycznej armii, podczas Angielskiej Wojny Domowej.

Po koniec 1667, George Villiers, drugi książę Buckingham, został nieoficjalnym "managerem" Nell Gwyn. Dążył on do poznania króla Karola II z kobietą, która zastąpiłaby ówczesną królewską kochankę - Barbarę Palmer (kuzynkę Buckinghama) i tym samym zbliżyła księcia do króla. Plan się nie powiódł - Nell Gwyn zażądała 500 funtów na rok, a była to cena zbyt wysoka. Buckingham miał również inne kandydatki np. Moll Davis - również aktorkę.

Kochanka króla[edytuj]

Nell Gwyn jako kupidyn (1672)

Jej romans z królem rozpoczął się w kwietniu 1668. Podobno Nell Gwyn poszła na sztukę George'a Etherege'a - She Wou'd if She Cou'd w teatrze w Lincoln's Inn Fields. Obok niej siedział sam król, który jednak bardziej niż sztuką zainteresowany był flirtowaniem z Nell. Następnie zaprosił on Nell razem z jej towarzyszem - Mr. Villiersa (kuzynem Buckinghama) na kolację razem z jego bratem Jakubem, księciem Yorku. Jeszcze przed latem 1668 Nell była oficjalną i powszechnie znaną kochanką królewską, chociaż wszyscy spodziewali się, że romans nie potrwa długo[potrzebny przypis].