Nicole Ameline

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nicole Ameline
Nicoleameline5.jpg
Data i miejsce urodzenia 4 lipca 1952
Saint-Vaast-en-Auge
Minister ds. równouprawnienia Francji
Okres od 2002
do 2004
Przynależność polityczna UMP

Nicole Ameline (ur. 4 lipca 1952 w Saint-Vaast-en-Auge) – francuska polityk, była minister ds. równouprawnienia, parlamentarzystka.

Życiorys[edytuj]

Z wykształcenia prawniczka, uzyskała stopień naukowy doktora ze specjalizacją w prawie ochrony środowiska.

Zaangażowała się w działalność polityczną u boku Michela d’Ornano. Pracowała w administracji rządowej, była też jego zastępczynią poselską (suppléante). W 1991, po jego śmierci, objęła mandat poselski. Od tego czasu z przerwami na czas pełnienia funkcji rządowych zasiada w Zgromadzeniu Narodowym, skutecznie kandydując w kolejnych wyborach w jednym z okręgów departamentu Calvados. W 1995 krótko zajmowała stanowisko sekretarza stanu w pierwszym rządzie Alaina Juppé. W latach 2002-2004 była młodszym ministrem ds. parytetów i równouprawnienia. W trzecim rządzie Jean-Pierre’a Raffarina urząd ten podniesiono do rangi ministerstwa. W radzie ministrów Nicole Ameline zasiadała do 2005. Była później wiceprzewodniczącą Krajowej Komisji Konsultacyjnej ds. Praw Człowieka (Commission nationale consultative des droits de l'homme). W 2007 powróciła do pracy w parlamencie, po raz kolejny uzyskując mandat deputowanej, który utrzymała także w 2012 uzyskał poselską reelekcję[1].

Od 1998 wchodzi w skład rady regionalnej Dolnej Normandii, do 2004 była jej wiceprzewodniczącą. Należała przez lata do Unii na rzecz Demokracji Francuskiej, od 2002 działa w Unii na rzecz Ruchu Ludowego.

Od 2008 jest członkinią Komitetu ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet.

Przypisy

  1. Résultats des élections législatives 2012 (fr.). lexpress.fr, 17 czerwca 2012.

Bibliografia[edytuj]