Nicole Fontaine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nicole Fontaine

Nicole Claude Marie Fontaine z domu Garnier (ur. 16 stycznia 1942 w Grainville-Ymauville) – francuska polityk, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego w latach 1999–2002.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka m.in. Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu, uzyskała w 1969 stopień naukowy doktora praw. Pracowała jako prawnik, a od lat 70. w francuskim szkolnictwie katolickim. Autorka licznych publikacji (m.in. Posłowie do Parlamentu Europejskiego: kim są? czym się zajmują?).

Do Parlamentu Europejskiego po raz pierwszy została wybrana w 1984 z ramienia Unii na rzecz Demokracji Francuskiej. Skutecznie ubiegała się o reelekcję w 1989, 1994 i 1999.

20 lipca 1999 obok Mária Soaresa była kandydatką na stanowisko przewodniczącego PE, zwyciężyła w pierwszej turze głosowania[1]. Funkcję tę sprawowała do 2002, zrezygnowała wówczas z mandatu posłanki, obejmując urząd ministra delegowanego ds. gospodarczych w gabinecie Jean-Pierre'a Raffarina. Przystąpiła wówczas do Unii na rzecz Ruchu Ludowego.

Z administracji rządowej odeszła w 2004, kiedy to w wyborach ponownie została wybrana do Parlamentu Europejskiego. Weszła w skład grupy EPP-ED, a także Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii oraz Komisji Praw Kobiet[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]