Niebezpieczny umysł (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niebezpieczny umysł
Confessions of a Dangerous Mind
Gatunek

dramat, akcja

Data premiery

21 listopada 2003

Kraj produkcji

USA

Język

angielski

Czas trwania

113 min

Reżyseria

George Clooney

Scenariusz

Charlie Kaufman

Główne role

George Clooney, Drew Barrymore, Sam Rockwell, Julia Roberts, Rutger Hauer

Muzyka

Alex Wurman

Zdjęcia

Newton Thomas Sigel

Scenografia

James D. Bissell

Kostiumy

Renée April

Montaż

Stephen Mirrione

Produkcja

Andrew Lazar

Wytwórnia

Miramax Films
Mad Chance
Section Eight
Allied Filmmakers
The Kushner-Locke Company
NPV Entertainment
Village Roadshow Pictures

Dystrybucja

Miramax Films

Budżet

$29,000,000

Strona internetowa

Niebezpieczny umysł (ang. Confessions of a Dangerous Mind) – amerykański film fabularny powstały na podstawie autobiografii Chucka Barrisa pt. Niebezpieczny umysł.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o Chucku Barrisie, twórcy i gospodarzu teleturniejów telewizyjnych, jednocześnie przyznającym się w swojej autobiografii do popełnienia 33 zabójstw. Barris był odpowiedzialny za powstanie kilku teleturniejów, m.in. pierwowzoru polskiej Randki w ciemno. Film przedstawia karierę Barrisa zarówno jako prezentera i producenta telewizyjnego, jak i płatnego zabójcy pracującego dla CIA. Towarzyszenie zwycięzcom Randki w ciemno w podróżach do Europy w charakterze przyzwoitki było tylko przykrywką dla jego morderczych misji. Portretując rzekome wyczyny Barrisa w niemal komiksowym stylu, film wcale nie wyklucza, że twierdzenia Barrisa mogą być fałszywe. W filmie pojawiają się też wywiady z przyjaciółmi i znajomymi Barrisa z jego „prawdziwego” życia, lecz nie potrafią oni stwierdzić, że Barris kłamał; podobno nieraz znikał i nie pojawiał się przez dłuższy czas. Z drugiej strony świat Barrisa przypomina nieco halucynacje bohatera filmu Piękny umysł.

O filmie[edytuj | edytuj kod]

Film ten, mimo iż dla George’a Clooneya był dopiero debiutem reżyserskim, został dobrze przyjęty przez krytyków.

Nie wiadomo, czy wydarzenia opisane w autobiografii Barrisa były prawdziwe. Sam Barris pytany w wywiadach, czy rzeczywiście był współpracownikiem CIA, zwykł odpowiadać „I can't really confirm or deny it” (Naprawdę nie mogę tego potwierdzić, ani zaprzeczyć).

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Film był nominowany do Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. Na tej imprezie Srebrnego Niedźwiedzia w kategorii Najlepszy Aktor otrzymał Sam Rockwell.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]