Nosorożec sumatrzański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nosorożec sumatrzański
Dicerorhinus sumatrensis[1]
(G. Fischer, 1814)
Nosorożec sumatrzański
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd nieparzystokopytne
Rodzina nosorożcowate
Rodzaj Dicerorhinus
Gatunek nosorożec sumatrzański
Podgatunki
  • D. sumatrensis harrissoni G. Fischer, 1814
  • D. sumatrensis lasiotis Groves, 1965
  • D. sumatrensis sumatrensis G. Fischer, 1814[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 CR pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Nosorożec sumatrzański (Dicerorhinus sumatrensis) − ssak nieparzystokopytny z rodziny nosorożcowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Dicerorhinus Gloger, 1841.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Borneo i Sumatra. Kiedyś zamieszkiwał zarówno w górskich jak i w nizinnych, tropikalnych lasach południowo-wschodniej Azji, a także w Chinach na południe od Huang He[4]. Gatunek krytycznie zagrożony wymarciem. W ciągu ostatnich 15 lat jego liczebność zmniejszyła się o 50% i wynosi obecnie około 300 sztuk, z czego tylko 50 żyje w naturalnym środowisku, a pozostałe w rezerwatach. Sytuację tego gatunku pogarsza fakt, że żyje on w niewielkich, izolowanych populacjach narażonych na ciągle zwiększającą się antropopresję (między innymi wycinka dżungli) oraz kłusownictwo (w miarę wymierania populacji ceny za rogi proporcjonalnie rosną).

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Rauhohr-Nashorn-drawing.jpg

Jest to najmniejszy i jedyny owłosiony gatunek nosorożca o długości ciała ok. 200-250 cm i wysokości w kłębie ok. 100-130 cm. Waga ok. 800 kg, maksymalnie do 1000 kg. Na pysku ma dwa rogi. Skóra ciemnoszara z odcieniem brunatnym spotęgowanym rdzawym odcieniem brunatnej, rudziejącej na zakończeniach włosów "sierści". Owłosienie to jest jednak rzadkie (najgęściejsze i z wyraźnie rdzawym odcieniem u osobników młodych). Z wiekiem staje się coraz rzadsze i ciemniejsze. Bardzo lekko, ale jednak wyraźnie zaznaczone fałdy skórne typowe dla "pancerza" nosorożców azjatyckich.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Prowadzi samotniczy tryb życia i jest zwierzęciem tolerancyjnym terytorialnie. Sukcesywnie oznakowuje zamieszkiwany teren odchodami i moczem. Poszczególne osobniki akceptują się wzajemnie tylko w okresie rui (u tego gatunku wyraźnie sezonowej). Młode rodzą w dość krótkim przedziale czasowym, w czasie bujnej wegetacji roślin po okresie deszczowym. Długość ciąży ok. 420 dni. Częstotliwość porodów raz na 2-4 lata. W miocie jedno młode przebywające z matką do osiągnięcia samodzielności w wieku ok. 1,5 roku. Żywi się liśćmi, gałęziami, korą i owocami. Nie gardzi roślinami uprawnymi. Żyje 35-45 lat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dicerorhinus sumatrensis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Dicerorhinus sumatrensis. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 31 maja 2009]
  3. Dicerorhinus sumatrensis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  4. Brian Lander i Katherine Brunson. The Sumatran rhinoceros was extirpated from mainland East Asia by hunting and habitat loss. „Current Biology”. 28 (6), s. R252–R253, 2018. DOI: 10.1016/j.cub.2018.02.012 (ang.).