O dwóch takich, co ukradli księżyc (serial animowany)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
O dwóch takich, co ukradli księżyc
Gatunek serial animowany
Kraj produkcji  Polska
Oryginalny język polski
Liczba odcinków 4
Liczba serii 1
Produkcja
Reżyseria Leszek Gałysz
Muzyka Jan Borysewicz wykonanie: Lady Pank
Zdjęcia Barbara Stankiewicz
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji  Polska
Lata emisji 1984-1989

O dwóch takich, co ukradli księżyc – polski, kolorowy, składający się z czterech odcinków serial animowany w reżyserii Leszka Gałysza, nakręcony w latach 1984–1989 w warszawskim Studiu Miniatur Filmowych na podstawie powieści O dwóch takich, co ukradli księżyc Kornela Makuszyńskiego.

Serial został zilustrowany materiałem muzycznym zespołu Lady Pank wydanym na dwóch płytach długogrających: O dwóch takich, co ukradli księżyc oraz O dwóch takich, co ukradli księżyc cz. 2. Na podstawie pomysłu serialu w 1985 roku powstał w Stołecznej Estradzie spektakl muzyczny dla dzieci (bajka rockowa), pt: „Jacek i Placek, czyli Lady Pank w poszukiwaniu Krainy Leniuchów”. Reżyserem i scenografem spektaklu był Leszek Gałysz a w przedstawieniach udział wzięli muzycy zespołu Lady Pank: Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz, Edmund Stasiak, Paweł Mścisławski i Andrzej Dylewski. Ukazała się również kaseta magnetofonowa zawierająca początkowo dwie pierwsze części serialu a potem całość (wyd. Polton PC-028 i PC-137) z muzyką zespołu Lady Pank (narratorem jest Jan Kobuszewski), jak również komiks z rysunkami Leszka Gałysza i tekstami piosenek Andrzeja Mogielnickiego.

Serial animowany został wydany w całości na płycie DVD. Na podstawie serialu animowanego powstał również pełnometrażowy film animowany „Jacek i Placek” (ang. „Jake and Pat”). Otrzymał on nagrodę za najlepszy pełnometrażowy film animowany: Best Animation Feature, Santa Clarita Valley International Film Festival, Los Angeles 1994. Film pełnometrażowy został wydany najpierw jako VHS, następnie DVD oraz VCD (jako dodatek do gazet).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu rozgrywa się w Zapiecku, fikcyjnej miejscowości niedaleko Łeby. Tutaj rodzą się bliźniaki – Jacek i Placek. Gdy chłopcy podrastają, sprawiają kłopoty matce, burmistrzowi i innym mieszkańcom swojej rodzinnej mieściny. Niedługo później uciekają poza granice miasta w poszukiwaniu krainy leniuchów. Postanawiają po drodze ukraść księżyc.

Realizatorzy[edytuj | edytuj kod]

Głosy postaci animowanych[edytuj | edytuj kod]

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

  • Jacek i Placek (1984)
  • Marchewkowe pola (1985)
  • Figlarz (1987)
  • Powrót (1989)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]